Hei kaikki!
Minulla on projekti-idea, johon toivoisin kovasti teidän kommenttejanne:
Olisiko kukaan kiinnostunut mallista, jossa kotiäiti palaisi työelämään suunniteltua aikaisemmin, mutta osa-aikaisena? Juju olisi siinä, että kaksi tai kolme äitiä samalta työnantajalta tai samalta alueelta muodostaisi "hoitoparin" tai hoitotiimin.
Osa-aikatöiden työvuorot sovittaisiin työnantajan avustuksella limittäisiksi. Joka toinen viikko äiti olisi kolme päivää töissä ja hoitaisi omaa & hoitoparinsa lasta kaksi päivää viikossa. Joka toinen viikko vuorot menisivät toisin päin: kaksi päivää töitä, kolme päivää kotona lasten kanssa. Töiden aikana oma lapsi olisi siis hoidossa hoitoparin kotona.
Porkkana ideassa olisi taloudellinen: lapselle ei tarvitsisi hakea hoitopaikkaa, joten perhe voisi edelleen saada kotihoidon tukea. Lisäksi rahaa ei myöskään menisi lasten kunnalliseen eikä yksityiseen päivähoitoon.
Toki myös jotkut voivat tykätä ajatuksesta, että oman lapsen hoitopaikka olisi kodinomainen ja rauhallinen. Hoitoparit/ -tiimit muodostettaisiin äitien toiveiden mukaan, tutustuminen hoitopaikkaan ja hoitopariinsuoritettaisiin huolella sekä lisäksi hoitoparit/ -tiimit osallistuisivat lyhyeen päivähoidon koulutukseen ja ensiapukurssille.
Mitä luulette, olisiko tällaiselle mallille tilausta? Olen kiitollinen kaikista kommenteistanne! Kyseessä on tosiaan vasta idea, joten pitkälle mietittyjä käytännöntoteutusratkaisuja minulla ei vielä ole tarjota.
Kotiäidit huomio!
Itsekin kotiäiti
1
136
Vastaukset
- adsgag
Entä jos lapsi sairastuu, tai työssäkäyvä äiti sairastuu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283067No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760