Olen kyllästynyt pitkäaikaiseen kerta kaksi iltaa viikossa känneihin, jotka ovat vielä melko rajuja. Nyt haluan puhaltaa pelin poikki ennen kuin on myöhäistä ja näkyy päälle. Tuntunut on jo pitkään, kaikki unettomuudesta ahdistukseen ja pelkotiloihin koettu.
Syitä tämän lopettamiseen on mietitty ja listattu kymmenkunta, jokainen erinomainen.
Aluksi tavoitteeni on paitsi päivä kerrallaan, myös yksi kuukautta juomatta alkoholia. Sen jälkeen joko jatkan juomattomuutta tai siirryn juomaan harvemmin ja vähemmän. Tämä tauko on nyt kuitenkin aluksi tarpeen.
Mitä käytännön vinkkejä antaisitte, tiedän nimittäin, että se "olisi kiva", "vois juoda", "miksei joisi" jne. iskee etenkin perjantai-illan ja la-illan koittaessa?
Totuushan on, että kun on suurkuluttaja tai alkoholisti, ainakin addikti, niin hermostolliset muutokset tuottavat "halun" juoda, joka on enemmänkin aivokemiallista heijastetta.
Nyt pitäisi saada pohjalle selviä viikkoja. Jatko katsotaan sitten, hyödyllistä tämä on joka tapauksessa. Täysraittiudesta en tiedä, mutta ainakin harvennus ja vähentäminen on tarkoitukseni.
Vinkkejä viinattomuuteen
*plopsplops"
1
83
Vastaukset
- NO HÄTÄ 123
Takuu minulle raittiudesta on Antabus jonka otan maanantaina ja torstaina, ei tule impulssi lähtöjä baariin kun lääkettä kehossa. Toimii minulla, välillä näin olen ollut tipattomalla 6-8 kk, ja huomannut että raittiudesta ei ole mitään muuta kun plus merkkisiä kokemuksia. Painajaiset, pelkotilat, painonlasku jne...toimii. Tsemppiä sinulle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648