uutta tietoa

mamma2009

mitä mieltä olette...jos lapsen äidillä on ollut koko esikko aikansa henkilökohtainen avustaja kehitysvammansa takia, ovatko sossut tehneet oikein huostatessa lapsen vanhemmiltaan? Koska sossut itse kirjoittivat asiakaspapereihin, että hän tarvitsi ympärivuorokautista auttamista ja hänellä oli avustaja, jota papereissa ei tietenkään lue. Mielestäni tässä kohdassa on ristiriita.

15

97

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuota noin...

      Mitä sossu on esittänyt huostan perusteeksi? Äidin kehitysvammanko?

      Ei tuohon voi noilla tiedoilla suoraan vastata, kaikkihan riippuu tietysti siitä, rajoittaako äidin vamma lapsen hoitoa ja minkä verran.

      Mainitset vanhemmat monikossa, siis isäkin on kuvassa mukana ja ilmeisesti hän ei ole vammainen. Sitä suuremmalla syyllä ei ole riittävä peruste äidin vammaisuus huostaanotolle, koska isä on auttamassa lapsen ja kodin hoidossa.

      Juuri hetki sitten sanottiin uutisissa, miten vammais- ja kehitysvammalakien noudattaminen on ollut sekavaa kunnissa. Henkilöllä voi olla subjektiivinen oikeus avustajan saamiseen, mutta laki ei määritä tarkasti, miten lakeja sovelletaan. Viime vuosina kunnat ovat menneet suoranaisiin laittomuuksiin säästöissään, joten avustajan tarjoamisessa on voitu alkaa kitsastelemaan. Nämä ristiriidat ovat useimmiten taustalla myös huostaanotoissa enemmänkin kuin se, että onko perheessä todellista tarvetta huostaanottoon vai ei.

      • mamma2009

        sossujen mielestä heidän asuntonsa oli siivottomassa kunnossa...yllätys yllätys...joka kerta kun sossut siellä kävivät. Eniten minua ärsyttää se, että äidin kykenemättömyys asioiden hoitamattomuuteen yleistettiin myös lapsen isään. Joka kertoi että hän siivosi sen minkä kerkesi. Hänen kertomansa mukaan esikon avustaja kävi klo 6 aamulla kyttäämässä joko siellä oli siivottu ym. Heidän mielestä kissan ulostekkin haisi pahalle ja haittasi muka naapureitakin. Hän siis mieheni siivosi kissanpissa astian joka kerta ja desinfioi sen kloriitilla. Näin ne esikossa valehtelee ja kirjottelee valheellisia lausuntoja. Mun näkemys tässä asiassa on se, kun äiti on ollut kykenemätön hoitamaan lastaan ilman ohjausta, niin he ovat varmistaneet sen niin ettei lasta anneta myöskään isälle. Eli äidin käytös yleistettiin myös isään. Mikä ei pidä paikkaansa. Yks lause oli sellainen että hoitaja kävi siellä päivittäin. Mikä ei myöskään pitänyt paikkaansa. Hän kävi siellä ohi mennen kun hän hoiti muita esikossa olevia. Hän ei käynyt edes joka päivä. Kuinkahan monella muulla esikossa asuneella on saman tyyppisiä lausuntoja.


    • lapset oman äidin ho

      " kaikkihan riippuu tietysti siitä, rajoittaako äidin vamma lapsen hoitoa ja minkä verran." Jos vanhemmat tarvitsee 24/7 ympärivuorokautista hoitoa ja avustajaa, niin kuka ne lapset hoitaa??? Avustajatko? Aika kalliikisi tulee lastenhoito jos heillekkin täytyy palkata hoitajarinki. Eli vähintään 6 hoitajaa lapselle kokoajan toiminnassa. vuorothan on yleensä näin 7-15, 13-21, 21-07 ja tietenkin hoitajilla on lakisääteiset vapaat eli vähintään 6 hoitajaa täytyy olla palkkalistoilla!!!
      Miksi tehdä lapsia jos ei itse kykene hoitamaan vaan yhetiskunta hoitaa!!

      • Valvontaa ei tarvita

        Jos vanhemmalla on ollut hoitaja vammansa vuoksi jo ennen lapsen syntymää, niin mikä siinä kuviossa niin oleellisesti muuttuu, kun lapsi on syntynyt? Vanhempi tarvinnee ulkopuolisen apua entiseen malliin, itselleen. Ja ehkä jonkin verran vauvansa hoitoon.

        Ympäri vuorokauden ei hoitoa tarvittane lapsen syntymänkään jälkeen. Vanhempihan on älyllisesti täysin kyvykäs, joten hän osaa kantaa vastuun lapsesta. Siksi kai täsmäapu riittää. Ei siis jatkuvaa valvontaa. Ei kai sellaista Suomessa ole tarjollakaan... Ja ei kai se _valvonta_ voi olla kehitysvammaisten hoidon idea silloin, kun päässä riittää älyä, aivot toimivat.


      • Tiedoksi.
        Valvontaa ei tarvita kirjoitti:

        Jos vanhemmalla on ollut hoitaja vammansa vuoksi jo ennen lapsen syntymää, niin mikä siinä kuviossa niin oleellisesti muuttuu, kun lapsi on syntynyt? Vanhempi tarvinnee ulkopuolisen apua entiseen malliin, itselleen. Ja ehkä jonkin verran vauvansa hoitoon.

        Ympäri vuorokauden ei hoitoa tarvittane lapsen syntymänkään jälkeen. Vanhempihan on älyllisesti täysin kyvykäs, joten hän osaa kantaa vastuun lapsesta. Siksi kai täsmäapu riittää. Ei siis jatkuvaa valvontaa. Ei kai sellaista Suomessa ole tarjollakaan... Ja ei kai se _valvonta_ voi olla kehitysvammaisten hoidon idea silloin, kun päässä riittää älyä, aivot toimivat.

        Asioita on syytä tarkastella sosiaalityöntekijöiden näkökulmasta.

        Sosiaaliportti. Kehitysvammainen vanhempi.

        Vanhemman tukeminen.

        Kehitysvammainen vanhempi.

        Työskentelyn eettisiä kysymyksiä.

        http://www.sosiaaliportti.fi/fi-FI/lastensuojelunkasikirja/tyoprosessi/erityiskysymykset/kehitysvammaiset/kehitysvammainenvanhempana/
        ---


      • Idiootille

        Siinä taas yksi oikein huippu esimerkki henkilöstä, jonka älyn lahjoja on syytä epäillä monessakin mielessä. Tuollaiseen typeryyteen vielä reilu annos suvaitsemattomuutta ja moukkamaisuutta, niin kyllä hyvä tulee.

        Onneksi seuraava vastaaja näyttää olevan normaali ymmärrykseltään, niin minun vastaustani ei tarvinne jatkaa pitemmälle.


      • Tarkennus
        Idiootille kirjoitti:

        Siinä taas yksi oikein huippu esimerkki henkilöstä, jonka älyn lahjoja on syytä epäillä monessakin mielessä. Tuollaiseen typeryyteen vielä reilu annos suvaitsemattomuutta ja moukkamaisuutta, niin kyllä hyvä tulee.

        Onneksi seuraava vastaaja näyttää olevan normaali ymmärrykseltään, niin minun vastaustani ei tarvinne jatkaa pitemmälle.

        edellinen on tarkoitettu otsikolle "lapsen oman äidin ho"


      • Sika-Sijari?

        Yhteiskunta on sitä varten, että sen kuuluukin auttaa. Ja ihan sinne kotiin. Halvemmaksi se tulee, että lapset käydään hoitamassa kotona ja lapset varttuvat kotonaan tasapainoisiksi aikuisiksi. Näppejään jää nuolemaan ahne sijaissakki ja muut hullut jotka pyrkivät hankkimaan asiakkaita saadakseen heistä rahaa.

        Mitäpä luulet, miten paljon maksaa vanhustenhuolto, vanhuksille käydään kotona niin paljon kuin on tarvetta. Jo yksistään lihaville vanhuksille tarvittavat jättivaipat maksavat yhteiskunnalle, niistä tulee muovisäkkikaupalla jätettäkin ja aina vaan vinkujat ovat äitien kimpussa.
        Kun vihdoin päästäisiin järkiratkaisuihin, kaikki lapset kotihoitoon ja vanhuksia sijareille. Sijaritkin voisivat kokonaisvaltaisesti paremmin ja olisivat tyytyväisempiä kun ei tarvitsisi olla tekemisissä huonojen äitien kanssa.


    • Tiedoksi 2.
    • mamma2009

      Isä ei ole kehitysvammainen, mutta hänelle keksitiin persoonallisuushäiriö eli heikkolahjaisuus syyksi. Monen vuoden kuluttua hän on kuitenkin saanut lausunnon toisen kunnan lääkäriltä jossa hän toteaa ettei mitään persoonallisuushäiriön oireita voida todeta. Eikö se kumoa isän kohdalta aikaisemman lääkärilausunnon?

    • lapsikin kärsii

      Puhutkohan sinä nyt CP vai kehitysvammaisesta. Kehitysvammainen on älyllisesti heikkolahjainen. Usein lapsen asteella. Persoonallisuushäiriö miehellä...ei ole heikkolahjaisuutta :) Narsistitkin ovat persoonallisuushäiriöisiä ja ERITTÄIN älykkäitä paitsi tunnepuolella. Tuon kuvauksen perusteella lapsi ei todellakaan ole tasapainoisten vanhempien luona jos äiti lapsentasolla ja isä persoonallisuushäiriöinen huh,huh!!

    • edelliselle

      Tämä ketju on vastauksien osalta niin täynnä ala-arvoista roskaa, että huh huh!

      Ketjua sabotoi urakalla edellisen kaltainen törttö, jonka omasta ÄÖ:stä ei ole tekstin perusteella hajuakaan, tunneälystä nyt puhumattakaan.

    • vv

      Henkilökohtaisen avustajan käytöllä ei ole mitään tekemistä huostaanoton kanssa tai ei ainakaan pitäisi olla. Olen vaikeavammainen, akateemisesti koulutettu ja työssäkäyvä nainen ja tarvitsen avustajaa lähes kaikissa päivittäisissä toiminnoissa. Minulla ei ole lapsia, mutta jos olisi tuskin oman avuntarpeeni perusteella huostaanottettaisiin.

      Jos vanhempana olemisen perusedellyteksenä on kävelykyky, ollaan aika heikoilla

      • esiintyvä taiteilija

        Kaikki narsistisen persoonallisuuden omaavat eivät suinkaan ole älykkäitä - pelkästään v:mäisiä. Ovat erikoistuneet toisten kiusaamiseen ja määräämiseen. Näyttelijän taito on kieltämättä hyvä.


    • KIITOS 3:lle viimeis

      KOLME viimeistä kirjoitusta ketjussa ovat hyvä tasoisia, kiitos niistä!
      Ja kiitos niiden sisältämistä oikaisuista törkeän väärään tietoon, jota ketjussa yritetään levittää.

      Tuossa taas nähdään, että kun tyyli on "tarvitseeko lapsia toisten elätettäväksi tehdä", niin oikeaa tietoa ei asioista ole tuollaisella henkilöllä ollenkaan.
      Eli mitä suurempi typerys, sitä moukkamaisemmat kommentit.
      Se on nähty tällä palstalla monen, monen asian kohdalla ennenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5200
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      126
      1670
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1579
    4. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      51
      1530
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1255
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1200
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      22
      1080
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1047
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1008
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      847
    Aihe