Haukunestopannan

toimivuus

5v uroskoiramme kärsii eroahdistuksesta, suuresta sellaisesta. Saattaa siis poissaollessamme huutaa useammankin tunnin putkeen.

Muuton yhteydessä (jossa vaihtui niin kaupunki, kuin naapuritkin) olemme päättäneet että täällä sama peli ei vetele. Emme ole jättäneet koiraa vielä kertaakaan yksin, jotta heti ensimmäisestä ulinasta jäisi haukunestopannalla (toivottavasti) sellainen olo, että täällä se ei olekaan 'sallittua'.

Onko kenelläkään kokemuksia kyseisen pannan toimivuudesta? Vuokraako Iisalmessa musti ja mirri tms pantoja lyhyelle ajalle testiin?

1

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paljon terapiaa...

      Tuo on aika laaja asia käsiteltäväksi. Jos koiralla on eroahdistus ei haukunestopanta ole oikea juttu. Tarvitaan käytösterapiaa; opettamista olemaan yksin, vähitellen, ensin pieni aika jne... ja koira oppii luottamaan, että pian tulee emäntä/isäntä...

      Käytösterapian ohella voi käyttää apteekista saatavaa valmistetta ( D.A.P) Laite laitetaan pistorasiaan ja siitä erittyy huone-ilmaan rauhoittavaa feromonia. Voi olla tarvitsette lisäksi eläinlääkärin määräämää lääkettä, joka ei toimi yksin, vaan lisänä on oltava käytösterapia.

      Työtä vaatii ja ja jos koira ei ole oppinut koskaan olemaan yksin niin sitä suurempi työ, voitte varautua jopa kuukausien koulutukseen. Haukunestopanta voi toimia, mutta varmuutta ei ole. Varsinkin kun koira ulvoo =itkee ikävää ja yksinoloaan. Jos pelkkä haukkuminen niin siihen tehoaa paremmin.

      Haukunestopannoissa löytyy mm sitruunapanta, tärinäpanta ja ultraäänipanta. Sitruunapanta taitaa olla hintavin. Mutta kun on koiran hankkinut on pitänyt varautua myös erinäisiin koirasta aiheutuviin menoihin.
      Oma kokemus on noista pannoista ettei tehonneet muuhun kuin haukkumiseen ja siihenkin rajoitetusti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      62
      2099
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      4
      1756
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      231
      1232
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      920
    5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      832
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      57
      826
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      104
      731
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      678
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      666
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      92
      659
    Aihe