Pakina: Sossutädit paholaisen kätyreinä
Lasten huostaanotot on kuuma aihe. Havaitsin tämän kun olin tekemässä tämänkertaista Mahdollista tehtävää? Jo pelkän ohjelmapuffin perusteella sain yhteydenoton, joissa kerrottiin, keitä minun pitäisi haastatella.
Lähettäjän mielestä ei ole perusteltu haastatella valitsemaani asiantuntijaa vaan "Hänen tilalleen kannattaisi etsiä joku toinen. Uudistushenkisempi. Haastateltavasi on kovin tyytyväinen nykyjärjestelmään. Hän edustaa taantumusta, hän ei ole uudistaja ja uusien näkökulmien avaaja".
Sain viestissä ehdotuksen haastatella muun muassa erästä varatuomaria, joka edustaa oikeudessa huostaanottoa vastustavien lasten vanhempia. Hällä on kuulemma kirjakin tekeillä viranomaisten väärinkäytöksistä ja mielivallasta. "Lastensuojelutyö on kuin haiseva tunkio, josta voi paljastua mitä laittomuuksia tahansa", kirjoittaa hän blogissaan.
Suomalainen lastensuojelutyö vaikuttaa tämän ihmisen mukaan olevan suurinpiirtein paholaisen kätyreiden pyörittämää. Ensi- ja turvakodit ovat kamalia, varhainen puuttuminen on aivan kamalaa, lastenkodit ovat kaikkein kamalimpia, viranomaiset haluavat tehdä huostaanottoja, koska se on niin hyvää bisnestä! Tässä kohtaa meinasi mennä sumppi väärään kurkkuun!
Asioita voi tarkastella monella tavalla eli pistetäänpä pata kattilaa soimaan. Ihanko pyyteettä, vailla korvausta juristi työtään tekee? Kirjaa varmaan jaetaan turuilla ja toreilla ilmaiseksi? No ei vainenkaan, varatuomarin tuntiveloitus on 160 euroa, puhelinneuvonta kustantaa vähintään 20 euroa. Per puhelu siis. Tämä kyseinen ihminen ei myöskään kuulu asianajaliittoon. Hhhmm. Miksiköhän? Ja miksi hän tehtailee samansisältöisiä mielipidekirjoituksia sanomalehtiin? Onko asiakkaista sittenkin vähän pulaa?
Tässä pari vinkkiä itse kullekin, miten asian kuin asian saa vaikuttamaan hämärältä.
Vihjaile, ole epämäärinen, tee yksityisestä yleinen. Älä välitä faktoista.
Luinpa sitten myös sen ihmisen blogia, joka journalistiseen päätänvaltaani yritti vaikuttaa. Hänen omat lapsensa ovat olleet ilmeisesti olleet jostain syystä huostaanotettuina. Hän haukkuu ihmisiä, viranomaisia ja päättäjiä, myös haastateltavaani nimeltä En ymmärrä, miten sivut voivat ylipäätään olla pystyssä. Ihan tavallistenkin sosiaalivirkailijoiden kunniaa loukataan räikeästi.
Kannattaa myös irrottaa yksittäisiä lauseita asiayhteyksistä, näin saat helposti tehtyä tulkintoja, jotka sopivat arvomaailmaasi.
"Tuota en vielä tiennyt, että rodunjalostus on jo noin kirkkaasti lastensuojelun päämääränä, myös älykkyyttä tarkasteltaessa."
"Lapsikauppa on ollut Suomessa hyvin kannattavaa liiketoimintaa."
"Ja jos tietyt sossujen himoitsemat lommot puuttuvat perheestä, ne tuodaan sinne jotain reittiä. Lastensuojelu ottaa oikeudekseen TUOTTAA perheeseen näitä stereotyyppisiä kolhuja."
Päättele itse, ovatko kaikki muumit laaksossa.
Joukossamme elää siis joukko ihmisiä, jotka ovat omistautuneet taistelemaan "kunnallisen lastensuojelun mielivaltaa vastaan". Sellainen Facebook -ryhmä on olemassa, uskokaa tai älkää. Näillä ihmisillä on selvästi missio, eikä se missio ole mielestäni lasten parhaaksi vaan systeemiä vastaan hyökkääminen.
Jos olenkin aivan väärässä, ja nämä ihmiset haluavat ihan vilpittömästi auttaa lapsia, niin pahoitteluni. Asetelma on vain kovin mustavalkoinen, "Minussa ei ole mitään vikaa, mutta kaikissa muissa on". "Olen oikeusjärjestelmän uhri."
On kovin vaikea uskoa oikeusvaltiossa tapahtuvaan laajamittaisiin ja järjestelmällisiin väärinkäytöksiin lastensuojelussa. Että olisi joku sossutätien salaseura, joka haluaisi riipiä lapsia syyttä suotta kodeistaan ja sysätä lastenkotiin hirviömäisten hoitajien armoille. Psstt. Pikkuvinkki. Charles Dickensin Oliver Twist on fiktiota, ja se sijoittuu 1800-luvulle.
Heidi Laaksonen 15.4.2011
http://www.knuutilaki.net/node/37
Pakina: Sossutädit paholaisen kätyreinä
5
89
Vastaukset
- Jatkoa.......
Toimittaja Heidi Laaksosta en tunne.
Hän on jostain syystä nöyrtynyt polvilleen ja niellyt purematta lastensuojelun virallisen opin. Tämä oppi elää sitkeänä käsittäen virheelliset väitteet huostaanottojen syistä (päihde- ja mielenterveysongelmat).
Olen päivittäin työssäni tekemisissä tämän virallisen lastensuojeluopin kanssa. Parinkymmenen vuoden työkokemuksella olen todennut sen virheelliseksi.
On valitettavaa, että toimittaja nolasi pakinallaan myös asiallisesti ohjelmassa esiintyneen haastateltavan.
Hyvä toimittaja Heidi Laaksonen,
Ehkäpä Sinullakin olisi mahdollisuus vaikuttaa siihen, että maamme sijaishuollossa olevien lasten tilanne viimein saataisiin selvitystyön alle siten, ettei yhdenkään lapsen tarvitsisi kärsiä ala-arvoisesta kohtelusta julkisen vallan suojeluksessa.
Voisit ehkä vaikuttaa myös siihen, että tilastotkin saataisiin kuntoon niin, että viranomaiset tietäisivät huostaanottojen varsinaiset syyt.
Keskustelisin mielelläni kanssasi.
Eduskuntavaalien päivänä 17.4.2011 - Ketju on jo
Tätä Yleisradion toimittaja Heidi Laaksosen "pakinaa" (ei täytä kylläkään pakinan tyylilajia) ja hänen Mahdollinen tehtävä -ohjelmaansa on jo käsitelty täällä, aiemmassa keskustelussa (Sirkka Rousu, Mahdollinen tehtävä):
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9806209- Female primitivo?
Female primitivo brutale, perverssion?
Ylessä löytyy useita toimittajia, jotka tuottavat ohjemia erilaisista näkökulmista.
Yle Blogit. Toimittaja Eve Manttu.
Hänellä on eräänä aiheena. Äidin helmasynnit.
Voisiko myös sossuilla olla "koodattuna samat synnit ja vietit"?
http://blogit.yle.fi/eve-mantu/aitien-helmasynnit#new
--
- Interesting :)
Heli-raukka on nolannut itsensä pahanpäiväisesti.
Ala-arvoista journalismia monessakin mielessä, vaikka pakinana onkin buukattu palstoille. Heli-neiti esittää tietämätöntä, mutta tuskinpa hän niin tietämätön on kuitenkaan. Tuollaiseen tyyliin kirjoittavat yleensä nimenomaan tietävät hyvin tarkkaan, minkä asialla ovat ja minkä tahon leipää syövät, tavalla tai toisella.
Kielioppivirheet huomioon ottaen suosittelen Heli-neidille kaiken varalta pään selvittämiseksi ulkomaalaisille tarkoitettua suomen kielen kielikylpyä. Kurssi saattaisi kieliopin lisäksi opettaa suomalaista kulttuuria lähemmin myös lastensuojelun osalta viime vuosien ajalta. Aihetta ainakin olisi ottaa vaikka yhteyttä joihinkin julkisuuteen tulleisiin perheisiin ja tutustua heidän tapauksiinsa perusteellisesti.
Tuollainen puoliammattitaitoinen hepsankeikka ansaitsee kunnon oppitunnin lastensuojelun laittomista menetelmistä ja raadollisuudesta, etenkin lapsen silmin katsottuna. Tervetuloa vain haastattelemaan vaikka minun lastani koska tahansa! Voimme pyytää myös muita vastaavan kokeneita nuoria paikalle, sekä heidän ammattiauttajiaan, jotka ovat terapioineet lapsia heidän huostaanottotraumoistaan.
Päällimmäisenä jää tunne, että toimittajaksi esitellyllä neidillä ei kaikki ole ihan kohdallaan... Tulee mieleen vanha hokema:
Onko neiti neiti jne.
Tai M. A. Nummisen vanha ralli: Ootko nähnyt Helga-neidin kylvyssä...
Tervemenoa vaan Heidi-neiti kielikylpyyn ja sen jälkeen vaahtokylpyyn, jonka katselijoille saattaisi paljastua merkillisiä asioita tästä neidistä.
Kiinnittäkääpä huomiota, kenen palstalaisen kirjoituksia hän yrittää tyylillisesti plagioida - ja nimenomaan mihin ketjuihin annettuja vastauksia...- Autismi.
Vikaa löytyy varmastikin myös "asiantuntijoista", jotka tulkitsevat "sairauksia" vielä ehkä Freudin luomien käsitteiden mukaisesti, vaikka Freudin opit on tuomittu "romukoppaan".
Yl Teema ohjelmassa 2.5.2011 oli aiheena autismin kolmet kasvot.
Ohjelman "kässäri" luettavisssa tästä.
Ohjelma on nähtävissä Yle areenassa vielä 5 vrk.
Toimitukselle voi lähettää kommentteja.
http://teema.yle.fi/ohjelmat/juttuarkisto/autismin-kolmet-kasvot
---
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614167Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643403Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541775Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251633Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961412Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132915Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235852en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115813Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17778