Vakuutus syövän jälkeen

vakuutus...

Oletko joskus hakenut vakuutusta joka vaatii terveysselvityksen ja saanut / et saanut sitä syövän takia?

Itselläni olisi tuollaisen haku edessä, hieman jännittää että millainen päätös tulee.

6

591

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajsljflajdljsaljdfja

      No, todennäköisesti sä saat vakuutuksen mutta sen ulkopuolelle jäävät kaikki syöpätaudistasi aiheutuvat jutut. Valehdella ei kannata koska kyllä ne sen sairaalan papereista selvittävät. Mieti kannattaako ottaa.

    • vakuutus...

      Rajaus on kyllä ymmärrettävää, eniten huolestuttaa totaalinen vakuutuksen evääminen, esim. matkavakuutuksen tai vastaavan.

    • P-CA15-3

      Ei matkavakutuksia syövän menneisyys estä, jos se on hoidettu pois. Olen minä syövän jälkeen monia matkavakuutuksia ottanut, eikä yhtään hylätty. Ei edes silloin, kun syövän hoitojen aikana matkustin ulkomaille, ja oli riskinä, että matkalla alkaisi sädepneumonia.

      Syövän poissulkeminen sairausvakuutuksesta on luonnollista. Osa vakuutusyhtiöistä ei myönnä vakuutusta lainkaan. Osa myöntää rajoitusehdoin.

    • vakuutus...

      Pysyisitkö nimeämään mikä vakuutusyhtiö myöntää rajoitusehdoin? Se auttaisi todella paljon. Tietenkin kaikki käsitellään tapauskohtaisesti, mutta olisi kiva tietää sellainen mistä ei tule ainakaan automaattisesti hylkäystä.

    • P-CA15-3

      En minä muista vakuutusyhtiöiden nimiä. Silloin syövän aikana kun matkustin Lähi-itään, otin sen osuuspankista.

      Mutta muutama vuosi sitten kun kåv venäjällä, otin sen matkan järjestäjän kautta, eikä mitään muistikuvaa, mikä oli vakuutusyhtiö.

    • vakuutus...

      Kiitos vastauksista. Homma selvisi. Sain vakuutuksen rajauksilla IF:ltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      39
      3429
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2645
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2604
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1836
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1566
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1341
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1288
    8. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1259
    9. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      109
      1201
    10. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1166
    Aihe