Mä olen 16 vuotias tyttö. 160 cm ja 47 kg.Mulla on siis ollut vakava anoreksia vuosi sitten. Mä olin sen takia sairaalassa, ja nyt oon käynyt puhumassa terapeutin, ravitsemusterapeutin ja lääkärin kanssa säännöllisesti. Mä rupesin parantumaan tosi hyvin, ja painoa tuli hyvin lisää myös. Sitten yksi päivä mä näin itestäni otettuja kuvia, ja mä näytin niissä omasta mielestäni ihan hirveän lihavalta, etenkin mun naama. Mä tiiän, että mun kuva itestäni on vääristynyt.
Nyt mä oon ruvennut taas vahtimaan mitä mä syön, ja painokin on jälleen lähtenyt tippumaan, yritän vaan aina peittää sen lääkärillä. Ja ehkä sitten sen takia kun en oo syöny taaskaan tarpeeksi oon ruvennut ahmimaan ihan järjettömiä määriä ja oksennan ne sitten pois. Tää on jatkunu nyt noin kuukauden. Mä haluan ihan oikeasti lopettaa, mutta mä en vaan pysty siihen. Kukaan muu ei tiiä tästä paitsi mä itse. Ja jotenkin ruoka vaan pyörii pelkästään mun mielessä eikä sekään oo normaalia.
Mutta nyt mua on ruvennut huolestuttamaan mun hampaat. Kuinka pian niistä näkee tän oksentelun, ja miten sen edes näkee niistä? Ja lisäksi paisuuko sylkirauhaset oksentamisesta? Ne mitkä kaulalla siis on, koska ne on mulla ihan jättimäiset myös.
Lääkärillä nimittäin aina katotaan hampaat ja sylkirauhaset, enkä halua että kukaan saa tietää tästä. Varsinkaan mun perhe, koska niillä on ollut jo tarpeeksi hankalaa mun takia.
Ja tiiän myös että ilman apua on tosi vaikea parantua, mutta en voi puhua kellekkään. Terapeutillekaan en oo kertonut todellakaan koko totuutta ja ystävätkin tuntuu niin kaukaisilta nykyään etten niillekkään voi puhua.
Haluan muuttua
cake23
1
204
Vastaukset
- ghjklö
Hei, siun on pakko kerrottava lääkärille / terapeutille, koska muuten et pääse välttämättä tuosta kierteestä pois.
Siulle tsemppiä! Koitahan parantua (:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3499359Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat865829Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3635419SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden913804Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33222Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien662783Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal722757Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,52543Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72478- 1132446