Hei kaikki!
Missä vaiheessa puregonin aloittamisen jälkeen raju liikunta ja kiertoliikkeet aiheuttavat riskin munasarjojen kiertymiseen? Hetikö?
Mikä on tilanne alkoholin suhteen? Pitäisikö olla ottamatta annostakaan pistelyn aikana ja punktion ja siirron välissä? Itse voin ihan hyvin olla ottamatta, mutta työn takia on edessä pari tilaisuutta, joissa varmasti katsotaan pitkään, jos kieltäydyn kaikesta alkoholista.
Kuinka pitkään punktion jälkeen on työkyvytön? Kertokaapa kokemuksia.
IVF/ICSI ja rajoitukset
1
1180
Vastaukset
- Aleksa2
Tsau! Mulla takana IVF, mutta samat kysymykset kysyin kuukausi sitten. Yksiselitteisiä ohjeita en itse saanut enkä siksi niitä anna, mutta tässä jotain pointteja:
Munasarjojen kiertymisriski: Joillekin kasvaa viisi munasolua, toisille 50. Joittenkin alavatsassa on siis paljon ahtaampaa kuin toisilla. Kiertymisriski on yksilöllinen. Mun klinikalla liikuntarajoitusta ei edes mainittu, kuulin siitä isoilta tytöiltä täältä keskustelupalstalta. Koska harrastan lajia, joka mielestäni mätsää selvästi riskiliikkeisiin, jätin oma-aloitteisesti oman lajini treenit ekan Puregon-viikon lopulla. Monet neuvoivat yhdestä suusta, että siinä kohdin pitää kuunnella tarkasti omaa kroppaa, se antaa ainoat oikeat neuvot just sun tilanteessa.
Alkoholi: Kukaan, keltä tätä kysyin, ei maininnut, että häntä olisi kielletty käyttämästä alkoholia ollenkaan stimulaation aikana. Monet olivat sitä mieltä, että pieni rentouttava alkoholimäärä tekee myös munasoluille kivan stressittömän ympäristön. Nautin itse pari siideriä muistaakseni kolmena iltana. Ei perskännejä, mutta jostain ruokaviinistä ei tarvi kieltäytyä just ettei kiinnittäisi huomiota itseensä. Sama varmaan koskee punktion ja siirron välipäiviä. Jotkuthan siirron jälkeenkin nauttivat tarkoituksella pieniä määriä punaviiniä uskoessaan sen edesauttavan kiinnittymistä.
Toisaalta: Mun koko prosessi meni muuten hyvin, mutta nyt mä epäilen jotain vikaa munasoluissa, koska hedelmöittymisen jälkeen ne jakautuivat epänormaalisti. Eli vaikka itse lääkäri kannustaisi "elämään normaalisti niin, ettei tarvitse kieltäytyä parista oluesta", niin mä kyllä aion ryhtyä täysin absolutistiksi seuraavassa yrityksessä. Eli sieltä alkoholin suunnasta sitä kuitenkin ensimmäisenä alkaa epäillä syitä löytyvän, jos joku meneekin pieleen...
Punktiosta saa tiemmä useimmiten kolme päivää sairaslomaa. Meidän klinikalla viljelyä tehtiin kolme päivää, ja sairaslomaa sain suoraan neljä päivää (siirtopäivä mukaan luettuna). Sit se riippuu ensinnäkin sun työstä: minä kevyttä sisätyötä tekevänä olin täysin toimintakunnossa tän saikun viikonlopun jälkeen (kuusi päivää punktiosta). Jotkut rankkaa fyysistä työtä tekevät ovat sitten saaneet pitemmän loman.
Toiseksikin se riippuu sun toipumisesta, miten se etenee, eikä sitä voi tietää etukäteen. Mulla meni kaikki kuin oppikirjoista, mutta kohtalotoveri, jolla oli siirto täsmälleen samana päivänä kuin mulla, oli saanut punktiossa jonkun infektion, josta se joutui polille viikonloppuyönä, kärvisteli monta päivää kivuissa ja sai kaksi antibioottokuuria seuraavaksi viikoksi saatesanoilla "jos nämä eivät tepsi, niin osastolle tiputukseen".
Vaan kumpi olisit mieluummin: mulla alkoi menkat viikko sitten, se on nyt raskaana... ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee833265Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."372074Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1691850Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?3051406Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki351308- 1141274
Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin931229En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711120Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201094- 281071