Kysely:Perätila

Veeruska 6

vauva.Synnytyskö vai sektio? Mulla eka lapsi oil kanssa perätilassa ja tehtiin sektio kun halusin.Nyt sama tilanne edessä,mutta askarruttaa, synnyttäiskö sittenkin jios mahdollista?

3

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alateitse

      Itse lähtisin alatiesynnytykseen, ellei sille estettä olisi. Herkällä korvalla kuuntelisin lääkärin kantaa asiaa, mutta olisin ehdottomasti motivoitunut alatiesynnytykseen. Äidin motivaatio on keskeinen perätilasynnytyksen onnistumisen kriteeri.

      Mutta jos tohtoria epäilyttäisi, ja hän suosittelisi sektiota, niin homma olisi selvä. Sun kohdalla on tietysti se dilemma, että jos haluatte lisää lapsia, montako sektiota kohtu kestää ja tämä taitaa olla viimeinen mahdollisuutesi valita alatiesynnytys... se ei taida kahden sektion jälkeen olla enää vaihtoehto?

    • rv35

      Moi!

      Mulla oli eka perätilassa ja sektio tehtiin sen seurauksena, kun se on ensisynnyttäjillä usein suositus. Nyt toinen oli pitkään perätilassa mutta kääntyi sitten kuitenkin. Terkkari sanoi, että yhden sektion jälkeen ei missään tapauksessa edes saa yrittää alakautta uutta perätilasynnytystä. Muutenkin sanoi, ettei muista monia uusiutuneita perätiloja. Onko sulla vielä paljon jäljellä?
      Tsemppiä!

    • .......

      Mulle synnytyslääkäri sanoi esikoisen jälkeen (perätilassa ja sektiolla synty), että toista perätilavauvaa ei anna alakautta edes yrittää, jos sektio on tehty aiemmin. Liikaa riskejä. Toinen lapseni oli pitkään perätilassa, mutta onneksi lopuksi kääntyi ja syntyi alakautta sitten.

      Perätilahan on aina poikkeava tilanne, ja vaatii erityisseurantaa ja -osaamista synnytystilanteessa. Allaoleva sektiohaava voi hankaloittaa huomattavasti muutenkin vaativaa synnytystä. Myös vauvan asento kohdussa saattaa rasittaa vanhaa sektioarpea kohdussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      106
      7492
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      104
      5274
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3526
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3471
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2544
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1866
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      353
      1515
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1511
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      57
      1330
    Aihe