Nokian osinko

0,40€

Milloin yhtiökokouksessa 3.5.2011 päätetty Nokian osinko maksetaan tilille ?

4

606

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 0,40€

      Tieto löytyi. Melko kauan saa osingonmaksua odottaa ajatellen osikodipin hyödyntämistä osingon uudelleensijoittamiseksi samaan yhtiöön.

      Nokia Yhtiökokous 03.05.11 / Täsmäytyspäivä 06.05.11 / Maksupäivä 20.05.11 / 0,40

      Yhtiökokoukset ja osingot / pääomanpalautukset. Julkisesti noteerattujen ja Nordeassa lunastettavien yhtiöiden yhtiökokoukset vuonna 2011 ja osingot vuodelta 2010:

      http://www.nordea.fi/Henkilöasiakkaat/Säästöt ja sijoitukset/Yhtiökokoukset ja osingot pääomanpalautukset/702554.html

      .

      • 18+1

        "Melko kauan saa osingonmaksua odottaa ajatellen osikodipin hyödyntämistä osingon uudelleensijoittamiseksi samaan yhtiöön. "

        >> osinko on aivan samalaista rahaa kuin mikä tahansa muukin. Ei ole mitään estettä ottaa talletustililtä ne muutamat tonnit ja ostaa niillä osakkeita - nokiaa tai jotain muuta. Osinkojen maksupäivänä siirrät ne sitten vain säästötilille tms.


      • jarikimmo
        18+1 kirjoitti:

        "Melko kauan saa osingonmaksua odottaa ajatellen osikodipin hyödyntämistä osingon uudelleensijoittamiseksi samaan yhtiöön. "

        >> osinko on aivan samalaista rahaa kuin mikä tahansa muukin. Ei ole mitään estettä ottaa talletustililtä ne muutamat tonnit ja ostaa niillä osakkeita - nokiaa tai jotain muuta. Osinkojen maksupäivänä siirrät ne sitten vain säästötilille tms.

        muuten ihan hyvä logiikka, mut jos kaikki rahat on jo kiinni jossain niin sitten se ei oikein onnistu. sitäpaitsi noista osingoista joutuu maksaa verotki jos ei niitä sijota suoraan takas


      • Vakuusvaje
        jarikimmo kirjoitti:

        muuten ihan hyvä logiikka, mut jos kaikki rahat on jo kiinni jossain niin sitten se ei oikein onnistu. sitäpaitsi noista osingoista joutuu maksaa verotki jos ei niitä sijota suoraan takas

        Osingoista joutuu maksamaan verot, vaikka ne sijoittaisikin suoraan takaisin.

        Eikö ole aika vaarallista, jos rahat ovat niin tiukasti osakkeissa, ettei edes 7 % Nokia-omistuksen arvosta löydy käteisenä pariksi viikoksi? Pikavipilläkö rahoitetaan hyvät ostotilaisuudet? Vielä pahempi on tietysti, jos Nokia-salkku on samalla myös suurin osa koko omaisuudesta.

        Nokian osalta tämä osinko-ongelma on käsittääkseni kyllä nyt ratkennut. Saattaa mennä jokunen vuosi ennen seuraavia osinkoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      437
      7479
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      94
      6166
    3. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      200
      6138
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      208
      5662
    5. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      38
      4522
    6. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      91
      4368
    7. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      36
      3663
    8. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      3
      3625
    9. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      116
      3590
    10. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3588
    Aihe