Hei, löytyykö täältä ihmisiä, ketkä olis olleet töissä juuri Kyproksella ja Ayia navassa ravintolatyössä, jossain hotellin ravintolassa tai vaikkapa baarissa?
Olisin kiinnostunut kuulemaan kokemuksistanne, yleisesti että miten sait paikan, palkka,asumiskulut..Miinuksia ja plussia :)?
Ajattelin ehkäpä lähteä sinne työnhakuun, tosin tänä kesänä en vielä kerkeä.
Tiedän että palkat eivät paljoa rikastuta, mutta ei sinne rahan takia olla menossakaan, vaan tämä olisi eräänlainen tapa viettää kesä, sais arvokasta kokemusta ja elämyksiä.
Vastaksianne odotellen..... :))
Ps. huomasin kyllä tuon alempana olevan topicin, missä jollekkin työnhakijalle oli käynyt kehnosti, mutta... järkeä saa käyttää...
Ravintolatyö Kyproksella?
5
365
Vastaukset
- aaringonkukka
juu todellakin kannattaa olla varovainen minkälaiseen paikkaan hakee, ajattelee järkevästi ja parempi luult. just olla töissä esim hotellissa kuin baarissa. mutta luulisin että esim skandinaavibaarit olisi ok paikkoja olla töissä, etteivät mitään muuta työtä tarjoa kuin baarityötä.. mutta tarkkana kannattaa olla. itselläni ei ole henk.koht. kokemusta agia napassa työskentelystä mutta yleisesti olen kyproksella ollut ravintolahommissa ja edelleen töissä. hyvä tosiaan ottaa asioista selvää etukäteen!
- Waitress
Kyllä, senkun vielä tietäis, että mitkä on niitä paikkoja, mihin ei kannata hakea.. :P
- jehaa
jeesjees tulin just kyprokselta ja kyseltii vähän.. eli perus palkka sellases pubis on about 700-800e/kk, mutta asuminen ja ruoka on ilmaista.. työpäivät ovat pitkiä noin 12 tuntisia 6 kertaa viikossa, mutta sesonki aikana saattaa olla 7 kertaa viikossa.. Eli voit vähän ajatella jaksatko mennä esimerkiksi 10 töihin ja päästä 8 aikaan? :D sen jälkeen flattiin nukkumaan ja aamulla uusiksi
- Waitress
Miksei, onhan sitä tollasta menoa ja täällä suomessakin ;) Ainakin mulla välillä, ja omasta tahdosta :)
- aaringonkukka
Siis niinkuin aiemmin totesin, varmaankin hotellissa on yleensä "turvallisempi" olla töissä, pienistä kuppiloista en osaa sanoa mutta itse jos etsisin työpaikkaa tarjoilijana niin luultavammin vähän paremmannäkösistä paikoista, ei mistään "oudoista" pikku ravintoloista ym. mutta siis hankalahan se on mennä sanomaan miten ne sitten kohtelee/maksaa/tunnit ym.se pitää melkein mennä kyselemään. Tarjoilijat yleensä saa kyllä vielä tippiä tuon palkan päälle. ja siis itse en ole kuullut että välttämättä noin pitkiä päiviä tekee mutta näillä saattaa olla "split shift", eli tulet esim aamulla töihin, sitten muutamaksi tunniksi kotia ja sitten taas iltapäivästä/alkuillasta töihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986178KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071808- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331068