löytötavara laki

vempula1984

hei! pysyykö löytäjän henkilötiedot salassa siis ku minun lompakko oli viety löytötavara toimistoon niin saanko löytäjän tiedot?

6

492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • grthetr

      Miksi tarvisit ne?

    • vaikeaa on

      Ei tartte mitään tietoja antaa jos vie löytötavaratoimistoon kamaa sori vaan.Jos odottaa saavansa palkkion niin silloin jotkut antaa nimen ja puh numeron tavaraa toimittaessaan.Henkareita ei ikinä kysytä noissa paikoissa.

      • pol.palvoja, johtava

        Joo
        Poliisille toimitetusta löytötavarasta täytetään löytötavarailmoitus, mihin merkataan löytöaika ja -paikka. Mikään sääntö ei velvoita löytäjää ilmoittamaan nimeään, mutta jos sitä ei tee, niin löytöpalkkiota ei tietenkään voi vaatia.

        Löytötavarailmoitus on julkinen asiakirja, jonka voi tilata maksua vastaan. Jos löytötavara liittyy esitutkintaan, niin tällöin se on pöytäkirjan liitteenä ja asianosaiselle ilmainen, kuten koko pöytäkirjakin.
        Melko usein juuri löytötavarana poliisille toimitettu lompakko liittyy rikokseen. Esim. Helsingissä operoivat taskuvarkaat ottavat varastamastaan lompakosta vain rahat ja luottokortit ja heittävät lompakon muuten menemään. Pois heitetyn lompakon sitten joku löytää ja toimittaa löytötavarana poliisille.


    • tissitissitissi

      Poliisi vei kaverilta repun jossa oli alkoholijuomia ja henk.koht tavaroita. Kaveri ei myöntänyt että reppu on hänen koska ei halunnut joutua vaikeuksiin, koska oli alaikäinen. Kysymys onkin, että saako poliisi tutkia repun sisällön ja minne reppu päätyy, löytötavaratoimistosta???

      • Aprikov

        Poliisi saa tutkia repun. Vartijat eivät oletuksena saa, elleivät kysy lupaa (ja saa sen). Yleisesti ottaen poliisi saa tehdä kaikenlaista ja jos sanoo vastaan, voi sanat huonosti valittuaan saada sakot niskoittelusta tai virkavallan vastustamisesta tms. Jos on jotain ongelmaa poliisien kanssa (tahtoo sanoa että pyydetään esim. riisuutumaan keskellä katua tms tavatonta) niin sama juttu toimii kuin armeijassa, eli pyytää saada kirjallisena saamansa käskyn.

        Muistakaa myös pyytää ainakin siviilipukuisia poliiseita näyttämään virkamerkkinsä, joka on siis luottokortin kokoinen henkilökortti, jonka kääntöpuolella on oikeuden miekka.


    • perästä kuuluu

      Poliisi saa tutkia repun ja jos kerran oli henkilökohtaisia tavaroita niin eikö poliisi niistä näe kuka repun omistaa??Jos ei suoraan repussa olevista voi sanoa kenen ne soittaa seuraavaksi kaverisi vanhemmille ja kuvailee repun josko se olisikin ollut kaverisi:=)Ei poliisi tyhmiä ole.Sitten vanhemmat voi joko valehdella tai sanoa mitä haluavat,mutta saavat tietää jotta kersa oli dokailemassa.
      Viinakset pitäisi lain mukaan kaataa pois,mutta kyllä monesti kytät ottaa ne itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2130
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1903
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1332
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      952
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      899
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe