Mikä undulaattiani vaivaa?!?

tinssu

Pääsiäisen aikoihin huomasin, että yksi undulaateistani oli orrella sulat pörröllä ja raapi itseään pakonomaisesti pyrstön alta. Kun menin katsomaan läheltä niin huomasin, että pyrstön alla ei ollut enää yhtään sulkia ja uloste oli löysää. Jatkoin linnun seuraamista pääsiäisen päivät ja pistin merkille, että se ei tehnyt muuta kuin nukkui orrella sulat pörröllä ja välillä heräsi raapimaan iteään pyrstön alta. Myös hengitys tuntui jotenkin vaivalloiselta, tai siis linnun hengittäminen näkyi normaalia selvemmin. Soitin sitten eläinlääkärille, joka sanoi että raapiminen ja löysä uloste on seurausta siitä, että lintu suree vajaa kuukausi sitten kuollutta undulaattikaveriaan. Ajattelin sitten, että ehkä asia on niin, koska tämä hetki sitten kuollut undulaatti oli tosiaan tämän kipeän undulaatin puoliso.

No, jatkoin seuraamista ja huomasin, että myös kaksi muuta undulaattiani alkoivat raapia itseään ja muutenkin siivoamaan itseään jotenkin normaalia useammin. Yksikin undulaatti suki itseään rinnasta vaikka kuinka kauan samasta kohtaa, joka on mielestäni aika outoa. Kävin kahdessa eläinkaupassa puhumassa asiasta ja kummassakin sanottiin, että kyseessä voi tosiaan olla suruaika. Toisesta eläinkaupasta sain feather up - jauhetta.

Tilanne ei kuitenkaan lähtenyt muuttumaan mihinkään, joten varasin ajan eläinlääkärille (en sille kenelle soitin) ja kävin siellä tänään. Eläinlääkäri ei kuitenkaan suostunut antamaan mitään lääkettä, koska oireet ei kuulemma ollu niin pahoja, että voisi antaa esim. antibioottia. En kuitenkaan suostu edelleenkään uskomaan, että kyseessä voisi olla pelkkä suruaika, koska olen netistä lukenut, että sulkien pörhistäminen voi olla merkki vakavasta sairaudesta, ja tätä on kuitenkin jatkunut jo pääsiäisestä asti.

Mistä tuo sulkien pörhistäminen ja vaivalloiselta näyttävä hengitys voi johtua, ja kuinka saan tuon löysän ulosteen normaaliksi?

5

741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tinssu

      Lisäkommenttina vielä, että eläinlääkäri varmisti tänään, että linnuilla ei ole minkäänlaista ihottumaa tai kalkkijalkapunkkia.

    • -M-

      Ylisukiminen voi kyllä ollakin "vain" joku stressireaktio (ainakin tilapäisenä), mutta apaattinen, unelias, voimakkaasti puuskuttava, pörröinen ja ripuloiva lintu on kyllä ihan rehellisesti ja selkeästi sairas! (Mihin se kuollut lintu muuten kuoli...?) "Höyhenettömyys" pyrstön alla johtuu todennäköisesti suoliston ärtymisen turvottamasta alavatsasta jolloin höyhenet näyttää olevan harvassa ja mahdollisesti vielä ripulin linttaan liimaamia jolloin ne kutistuu aika olemattomiin.

      Ensiapuna kiireesti lämpölamppu häkin päälle tai muuten lämmintä linnulle (mieluiten muista erilleen pikkuhäkkiin jos sellainen löytyy), tuoreruoka pois niin kauan kun on ripulia, jos oireet ei pian helpota tai jopa pahenevat niin sanot jämäkästi sille eläinlääkärille että nyt on oikeasti hätä (ei taida olla lintuihin erityisemmin perehtyneet nuo lääkärit?).

    • tinssu

      Se meidän lintu kuoli luultavasti kuputulehdukseen. Ei keritty lääkäriin... Myydäänkö noita lämpölamppuja eläinkaupassa, vai mistä sellaisen saa? Tuoreruoan olenkin jo ottanut pois. Ihmetyttää vain kun menin sellaiselle eläinlääkärille jonka nettisivuilla luki, että hoidetaan myös eksoottisia eläimiä ja paikalla on pieneläinlääkäri. Kuitenkin kun mentiin sinne, niin meidät otti vastaan tavallinen eläinlääkäri...? En sitten tiedä kuinka hyvin tavallinen eläinlääkäri osaa hoitaa pieneläimiä, mutta ihmettelin silti.

    • -M-

      Lämpölampuksi undulle käy jo tavallinen hehkulamppu (siis ihan perinteinen tai halogeeni, ei loistelamppu). Laittaa valaisimen vaan häkin päälle jonkun orren yläpuolelle niin ettei se pääse koskettamaan mitään syttyvää eikä linnut pääse nakertelemaan johtoja. Pyyhe tms parille häkin seinälle niin että lämpö pysyy, mutta niin että lintu pääsee halutessaan viileämpäänkin osaan häkkiä.

      Eläinkaupoista voi myös ostaa matelijoille tarkoitetun keraamisen lämpöelementin (vähän lampun näköinen kierrekantainen) ja siihen kuumaa kestävän keraamisen lampunkannan, sillä saa lämpöä ilman että tavitsee valaistakin häkkiä esim yöajaksi. Infrapunalamppuakin voi käyttää, siitä tulee vähän lempeämpi punainen valo kuin tavallisesta hehkulampusta. Isommassa häkissä voi harkita matelijoiden lämpömattoakin jonkun häkinkulman alle tai häkin seinälle.

    • tinssu

      Siis mä en kestä. Tuo kipeä lintu on alkanut parantuun, mutta nyt toisessa undussa on jotain outoa. Miksi se makaa orrella "mahalteen"? Ei ole siis silleen niin kuin kuuluisi olla, vaan makaa jalkojensa päällä niin, että maha osuu orteen. Sivusta katsottuna lähes vaaka-asennossa. Hengitys näyttäisi olevan jotenkin normaalia tiheämpi, huomaa selvästi esim. siitä, kun pyrstö heiluu hengityksen tahdissa. Ja edelleen nuo kaikki kolme kahnuttavat itseään, vaikka lääkäri ei havainnut ihottumaa tai kalkkijalkapunkkia. Etenkin päätä ne kahnuttavat leluihin ja orsiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6215
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5318
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3555
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe