ylikirjoitus-delete+cryptaus

ReiskaPaanalalla

Osaatteko suositella jotain softaa joka osaisi seuraavat temput:
- Deletoidessa ylikirjoittaisi deletoidun filun datan
- Tarvittaessa ylikirjoittaisi koko levyn tyhjän osan

Jälkimmäistä siksi, että kun koneessani en voi käyttää täyttä kryptausta jää filuja aina enemmän tai vähemmän undeleten saataville.

Nyt käytän TrueCryptiä ja kryptattua filua. Tuo TrueCryptin tarjoama järjestelmän täysi kryptaus tulee siinä vaiheessa ongelmalliseksi jos/kun Winukka ottaa siipeensä ja käynnistyksen kanssa alkaa olemaan ongelmia. Koneeni tulee jokatapauksessa olla käyttövarma. Matkustelen paljon ja suojaus tosiaan olisi tarpeen mahdollisesti myös koko koneelle.

Suositella saa myös kräkättävissä olevia ohjelmia!!

4

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • m5h-(MNf+f

      Salaa vain koko levy. Muussa tapauksessa aina jää jotain jäljelle. Salaus ei konetta saa solmuun. Kyllä se muista asioista johtuu. Mutta jos huonosti käy niin omat tiedostot voi aina palauttaa varmuuskopiolta.

      Piraattiohjelmien käyttö on myrkkyä tietoturvalle. Myös ilmaisia ohjelmia on saatavilla. On kuitenkin oltava tarkkana mistä ja mitä ohjelmia lataa ja asentaa. Siirtymistä Linuxiin on myös harkitsemisen arvoista.

    • ReiskaPaanalalla

      Pitänee sitten salata koko lätty. Ei toki salaus saa konetta solmuun, vaan lähinnä winukan epäonnistunut sammuminen jne. Salaus ainoastaan hankaloittaa palautumista ja se ei ole hyvä, kun koneen toimintavarmuus on prioriteetti 1.

      Tuo piraattimeininki ei liene paihin tietoturvauhka tässä tapauksessa, kun kone on standalone käytössä ilman nettiä. Mukana kulkee vaan kehityssoftia, rakennekuvia laitteistoista ym pikkusälää joiden vuotaminen muihin käsiin tulee estää.

      Linuksi ei valitettavasti tässä käytössä tule kyseeseen, sillä tarvitsemania ohjelmistoja ei löydy tuohon ympäristöön. Muutoin kyllä linuksin käyttövarmuus on houkutteleva vaihtoehto.

    • stefeman2
    • ReiskaPaanalalla

      Eraser näyttäs olevan juurikin kova softa juuri tähän tarpeeseen! Kiitos. Näppärästi on tuo ylikirjotusalgoritmit tehty vastaamaan vainoharhaisimmankin tarpeisiin! Kiitos stefeman2!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      187
      2738
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2549
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2257
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2084
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1749
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1454
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      205
      1450
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      227
      1193
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1158
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      370
      1083
    Aihe