Osaatteko suositella jotain softaa joka osaisi seuraavat temput:
- Deletoidessa ylikirjoittaisi deletoidun filun datan
- Tarvittaessa ylikirjoittaisi koko levyn tyhjän osan
Jälkimmäistä siksi, että kun koneessani en voi käyttää täyttä kryptausta jää filuja aina enemmän tai vähemmän undeleten saataville.
Nyt käytän TrueCryptiä ja kryptattua filua. Tuo TrueCryptin tarjoama järjestelmän täysi kryptaus tulee siinä vaiheessa ongelmalliseksi jos/kun Winukka ottaa siipeensä ja käynnistyksen kanssa alkaa olemaan ongelmia. Koneeni tulee jokatapauksessa olla käyttövarma. Matkustelen paljon ja suojaus tosiaan olisi tarpeen mahdollisesti myös koko koneelle.
Suositella saa myös kräkättävissä olevia ohjelmia!!
ylikirjoitus-delete+cryptaus
4
147
Vastaukset
- m5h-(MNf+f
Salaa vain koko levy. Muussa tapauksessa aina jää jotain jäljelle. Salaus ei konetta saa solmuun. Kyllä se muista asioista johtuu. Mutta jos huonosti käy niin omat tiedostot voi aina palauttaa varmuuskopiolta.
Piraattiohjelmien käyttö on myrkkyä tietoturvalle. Myös ilmaisia ohjelmia on saatavilla. On kuitenkin oltava tarkkana mistä ja mitä ohjelmia lataa ja asentaa. Siirtymistä Linuxiin on myös harkitsemisen arvoista. - ReiskaPaanalalla
Pitänee sitten salata koko lätty. Ei toki salaus saa konetta solmuun, vaan lähinnä winukan epäonnistunut sammuminen jne. Salaus ainoastaan hankaloittaa palautumista ja se ei ole hyvä, kun koneen toimintavarmuus on prioriteetti 1.
Tuo piraattimeininki ei liene paihin tietoturvauhka tässä tapauksessa, kun kone on standalone käytössä ilman nettiä. Mukana kulkee vaan kehityssoftia, rakennekuvia laitteistoista ym pikkusälää joiden vuotaminen muihin käsiin tulee estää.
Linuksi ei valitettavasti tässä käytössä tule kyseeseen, sillä tarvitsemania ohjelmistoja ei löydy tuohon ympäristöön. Muutoin kyllä linuksin käyttövarmuus on houkutteleva vaihtoehto. - stefeman2
Tarpeesi vastaa ohjelmaa "Eraser" täydellisesti..
http://www.heidi.ie/eraser/ - ReiskaPaanalalla
Eraser näyttäs olevan juurikin kova softa juuri tähän tarpeeseen! Kiitos. Näppärästi on tuo ylikirjotusalgoritmit tehty vastaamaan vainoharhaisimmankin tarpeisiin! Kiitos stefeman2!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1087020
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h935165Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1123416Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333322Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska342468Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191796Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961441Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391392Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311296- 481064