Oikea hinta

Tallinmäen maansiirtoyrittäjä on kaivinkone- hinnastostaan "unohtanut " alvit pois, oikeasti palvelun tarvitsijan kukkaro kevenee 1,23 kertaa enemmän kuin lehdessä lukee. Kusetusta jo kolmannessa polvessa.
2231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Huomasin saman. Hesalainen bensis sai noottiakin kun mainosti ysiviitosta 0,83€/l verot. Lehteen se hinta minkä verran oikeesti kukkaro kevenee!!

Äänestä

Ei kusetusta vaan laitonta!!!

Vastuu hintatiedoista on kauppiaalla ja mainostajalla
•
•
Yritys vastaa siitä, että sen kuluttajille tarjoamien tuotteiden ja palvelujen hintatiedot ilmoitetaan
säännösten mukaisesti
Maahantuojan/valmistajan ja vähittäismyyjän yhteismainoksessa vastuu hintatietojen
asianmukaisesta ilmoittamisesta on yhteinen.
Hinnan ja yksikköhinnan ilmoittamista koskevat periaatteet sisältyvät hintamerkintäasetukseen 1359/1999.
Asetuksen taustalla on EU:n direktiivi kuluttajansuojasta kuluttajille tarjottavien tuotteiden hintojen
ilmoittamisesta, 98/6/EY.
Hintamerkintäasetus koskee kaikkia kulutustavaroita ja -palveluja. Asetuksen säännöksiä pitää noudattaa
kaikessa markkinoinnissa markkinointivälineestä riippumatta. Asuntojen hintojen ilmoittamisesta on omat
säännöksensä.
Erityissäännösten lisäksi hintojen ilmoittamista koskevat kuluttajansuojalain yleiset
markkinointisäännökset. Markkinoinnissa pitää kertoa kuluttajien taloudellisen turvallisuuden kannalta
tärkeät tiedot. Hintatietojen täytyy pitää paikkansa. Esimerkiksi mainoksen kuva-, teksti- ja
hintatietojen tulee vastata toisiaan.
Hintatiedot eivät saa olla harhaanjohtavia. Esimerkiksi vaihtotarjouksen välirahaa ei saa korostaa
myyntihinnan kustannuksella.
Sekä myyntihinta että yksikköhinta pitää kertoa
Myyntihinta
Myyntihinta on se hinta, jonka asiakas tavarasta tai palvelusta maksaa. Se on kokonaishinta, joka sisältää
kaikki verot ja maksut, kuten arvonlisäveron ja tuotteesta perittävät pantit.
Hintaa ei voi ilmoittaa osina niin, että asiakkaan pitää itse laskea yhteen lopullinen myyntihinta.
Markkinatuomioistuimen päätöksen 2001:011 mukaan myyntihintana ei voi pitää kahdesta tai useammasta
eri hinnan osatekijästä muodostuvaa laskutoimitusta. Sillä ei ole merkitystä, kuinka helppo tai vaikea
asiakkaan laskettavaksi jäävä laskutoimitus on.
Kuluttajaoikeuden linjaus: Hinnat esille selkeästi 2001, tarkistettu 2007
Kuluttajavirasto Haapaniemenkatu 4, PL 5, 00531 Helsinki  010 19 4700 Fax: 09 876 4398 Sähköposti: posti@kuluttajavirasto.fi Internet: www.kuluttajavirasto.fi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


satsikunostat kirjoitti:

Tallinmäen maansiirtoyrittäjä on kaivinkone- hinnastostaan "unohtanut " alvit pois, oikeasti palvelun tarvitsijan kukkaro kevenee 1,23 kertaa enemmän kuin lehdessä lukee. Kusetusta jo kolmannessa polvessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu