Ei tutkimuslaitoksen raharikkaat tartte mitään lentokenttää.
Pelkkä kopterikenttä kaivoksen lähelle riittää ja siitä syöttö Ouluun, Kuopioon, Jyväskylään....
Näin se maailmalla toimiii kun tarvitsee kyytiä vain muutama henkilö. Ei siellä tule olemaaan kuin muutama tutkija, jos yleensä tulee koko pönttöä.
Ei lentotoimintaa kysytä kuin ehkä kerran viikossa ja iso heko voi sen reittinään hoitaa. On joustavampaa ja nopeempaakin kun siirrot kentille ei vie aikaa.
Perustelkaa sitä lentokenttää jollain muulla asialla, sellaisella joka olis totta.
Harvojen huviksi tuo kenttä todellisuudessa on, vailla mitään järkevää toimintaa.
Lentokenttä ?
Kefiiri
4
131
Vastaukset
- PYHÄkenttä
Loistava ajatus!
Kopterikenttänä nykyinen leikkipaikka kelpaa.
palolennot hoitaa muut kentät.
että se siitä.
ei senttiäkään rahaa enää tuollaisille keplottelijoille. - aika näyttää lentääk
Polttaa, polttaa.....
- Kanava jäi haaveeksi
Lentokenttä on varmaan yhtä tärkeä hake kuin oli aikanaan Pyhäjoen kanavahanke. No se mainio kanavaidea kaatui paristaa vuotta sitten Ruotsin valtion rahapulaan. tuo kanava olisi tehnyt Pyhäjärvesta ison kylän tahi kaupungin.
- ei sen enempää
nyt kun asia on vireillä , se on saatettava loppuun (katso pyhäjärvi sivut hallituksen päätös 2.5)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996174
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804812Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv993072Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p302892Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262135Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191526Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3371091Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?881053Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311006- 48784