Kuinka moni lestadiolaismies suostuisi

Jos mies synnyttäisi

Kuinka moni lestadiolaismies suostuisi aina vähän päästä kärsimään lapsen odotuksen kivut ja pahoinvoinnit? Suostuisiko jokainen lestadiolaismies jäämään pois töistä useaksi vuodeksi, kestämään synnytysten toisinaan päiväkausia kestävät tuskat sairaalassa, kestämään keskenmenojen ja sektioiden tuskat, sietämään sitä ettei synnytksen jälkee pysty edes istumaan eikä ehdi itse viikkokausiin kunnolla syömään rauhassa, ja imettämään ja vaihtamaan vaippaa yötä päivää niin että rauhallisista yöunista ei ole tietoakaan pariinkymmeneen vuoteen? Kuinka moni mies olisi valmis riskeeraamaan fyysisen ja psyykkisen terveytensä? Ja lopulta aloistumaan kohdunpoistoon kun hengenvaara uhkaa?

Jos MIEHEN pitäisi olla raskaana ja synnyttää lukemattomia kertoja terveytensä riskeeraten - niin lestadiolais-saarnaajat eivät olisi ikinä säätäneet ehkäisykieltoa.

17

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taikauskoa v. 2011

      Seurapuhuja saa lestadiolaisnaisen hätääntymään kertomalla tarinan synnyttämättä jääneistä lapsista, jotka tulevat naisen kuolinvuoteella piinaamaan naista ja vaatimaan itselleen pääsyä elämään.

      Tarina toinen versio väittää, että “synnyttämättä jätetyt lapset” ilmaantuvat vaatimuksineen syyttämään naista tuomiopäivänä.

      Kolmas tarinan versio taas pelottelee, että nainen joutuu synnyttämään heidät helvetissä, kärsien hirvittävissä tuskissa.

      Kun helvetin kauhut on maalattu eteen, niin tämän jälkeen ei nainen enää uskalla ajatellakaan että voisi itse päättää milloin haluaa tulla raskaaksi ja milloin ei.

      • ....

        Näkee että on miesten hallitsema seura.
        Onneksi eletään nykyaikaa, kyllä naiset alkavat tajuamaan asemansa väkisin, ennemmin tai myöhemmin.


    • bbbgggkk

      Ei monikaan mies kestäisi,se on varmaa. Minun mieheltä palaa pinna jo,kun vauva itkee monena yönä peräkkäin. Hän menee muualle nukkumaan ja hyvä niin,että jaksaa töihin ja tehdä nukahtelematta. Mieshän se on perheen pää ja tuo leivän pöytään. Minä en koulusta päästyäni ole töitä juuri ehtinyt tekemään,kun on näitä pellavapäitä siunaantunut ja nyt jo lapsenlapsiakin on.

      • naisen terveys ???

        Kuinka monta naista on menehtynyt liian tiheiden raskauksien, peräkkäisten keskenmenojen ja synnytysten jälkeisten komplikaatioiden tähden?

        Lääkäri velvoittaa esim. sektion jälkeen naisen pitämään uudestaan raskaaksi tulemisessa ainakin vuoden tauon. Jotkut suosittaa pidempääkin paranemisaikaa.

        Eikö naisen terveydentilalla ole mitään arvoa?


      • Samoin meillä

        " Ei monikaan mies kestäisi,se on varmaa. Minun mieheltä palaa pinna jo,kun vauva itkee monena yönä peräkkäin. "

        Totuus.


    • Ei perusteita

      Ei ole pakko suostua. Kannattaa miettiä uskooko ihan oikeasti noihin pelotteluihin. Että on pakko synnyttää....

    • oppivuodetopettaa

      Kyllä se on pakko synnyttää jos aikoo miehensä tyytyväisenä pittää.Meillä ei ehkäistä, ainut ehkäisy on eri vuoteet. Mutta niin on voimas,niinku päiväs. Tähän saakka on voimia ollut.

      • Eh-?

        " Mutta niin on voimas,niinku päiväs."

        mitä tuo tarkoittaa?


      • yks uskovainen
        Eh-? kirjoitti:

        " Mutta niin on voimas,niinku päiväs."

        mitä tuo tarkoittaa?

        Se tarkoittaa vl-saarnojen fraseologiaa, että vaikka mitä päiviin tulee, tapahtuu, niin "jumala antaa voimia". Tätä on käytetty perusteluina sille, että vaikka suurperheen pyörittäminen lastenhoitoineen, ruokkimisineen, siivouksineen ja pyykinpesuineen ja sairaitten lasten hoitamisineen olisi äärimmäisen uuvuttavaa ja voimia vievää aina hulluuden rajoille (tai joskus ylikin) saakka, niin "vl-jumala" antaa voimia ja äidit kuitenkin jaksavat.---Totuus vain on niin toisenlainen arkielämässä.

        Itse asiassa tuo lause on lainattu Jaakobin siunauksesta pojalleen Asserille ja vedetty tarkoittamaan lapsilukuun uupuvia vl-äitejä.


      • Syyllistämällä
        Eh-? kirjoitti:

        " Mutta niin on voimas,niinku päiväs."

        mitä tuo tarkoittaa?

        Mun mielestäni tämän vois suomentaa: "sitä saa, mitä tilaa". Ts. pyritään syyllistämään, että mitäs olet vastaanottanut lapsia niin paljon kuin olet. Sen (vastuun) saat myös kantaa.


    • Halle Luja

      Ei suostuisi tuohon yksikään mies.

      Mutta onneksi tuollainen ajatusleikki on vl:ssa turmelusta ja syntiä, joten miesten ei tarvitse vaivata päätään moisella tai urhata ajatustakaan tasa-arvolle tai naisen kärsimykselle.

      Naisen on tehtävä synnyttää kaikki lapset jotka Jumalan armosta ja miehen pyhästä paritteluhalusta sikiävät. Pulinat pois ja panemaan. Halleluja.

    • Kotkanpoika.

      Koulutetuimmilla ovat pienimmät perheet.
      Etelä-Suomessa vanhoillislestadiolaiset ovat keskimäärin koulutetumpia, mitä muualla maassa.
      Usein myös vl-naiset ovat hyvin koulutettuja.
      Mitä koulutetumpia vanhemmat ovat, sitä pienempi perhe.
      Mistä tämä kertoo?

      Etelä-Suomessa ei lainkaan ole harvinaisia 1 - 3 henkilöön perheet, joissa vanhin lapsikin on jo lähes aikuinen. Pohjois-Suomessa äidit suostuvat yleensä kotiäidin rooliin, eivätkä he välttämättä edes kouluttaudu miksikään.
      Etelä-Suomessa asuvat ehkä senkin vuoksi turvautuvat helpommin ehkäisyyn, jos on hyväpalkkainen työ Etelä-Suomessa ja asuminen on pääkaupunkiseudulla kalliimpaa, mitä muualla maassa.

      Toisaalta Etelä-Suomessa asuvat uskaltavat enemmän ajatella omilla aivoillaan. Ei alistuta sääntöihin. Ehkäisyä käytetään, mutta salassa.
      Loppujen lopuksi ehkäisy tai ehkäisemättä jättäminen ei pitäisi kuulua kenellekään ulkopuoliselle. Ulkopuolinen voi vain havaita sen, että jossain päin maata vl:illä on isommat perheet ja jossain ne jää tavanomaista pienemmiksi.

    • Taas roskaa

      Kirjoitat täyttä soopaa ja epäloogisestikin.

      "Etelä-Suomessa ei lainkaan ole harvinaisia 1 - 3 henkilöön perheet, joissa vanhin lapsikin on jo lähes aikuinen."

      3 henkilön perheessä on vain yksi lapsi!!! tavallisesti ainakin.

      Itse en tunne yhtään uskov. perhettä jossa olisi vain 1 lapsi.

      • yks uskovainen

        Tarkoitat kai "uskovaisella" vl-perhettä? Mutta juuri puheenjohtaja Olavi Voittosen perhe on sellainen, hänellä on vain yksi lapsi. Olkohan hän kovin uskottava kun saarnaa isojen perheitten äideille, että "niin ovat voimasi kuin ovat päiväsi?


      • Lopeta jo
        yks uskovainen kirjoitti:

        Tarkoitat kai "uskovaisella" vl-perhettä? Mutta juuri puheenjohtaja Olavi Voittosen perhe on sellainen, hänellä on vain yksi lapsi. Olkohan hän kovin uskottava kun saarnaa isojen perheitten äideille, että "niin ovat voimasi kuin ovat päiväsi?

        Yksityishenkilön tragediaa ei pitäisi täällä levitellä. Epäeettistä.


    • Totuutta esiin

      "Taivaan isä pitää huolen meidän lapsista, ja kenellekään ei anneta niitä enempää kuin jaksaa kantaa"

      Näin kuvaili raskaana oleva vl-äiti kaksi vaippaikäistä lahkeessaan naapuritontilla työskenneelle kaivurimiehelle kun tämä oli käynyt huomauttamassa n. kymmenestä pienestä lapsesta jotka riekkuivat kuopan reunalla ja olivat suuressa vaarassa loukkaantua työmaalla.

    • Epäilenpä tuota

      Tuskin moni ilmoittautuu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4183
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3414
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1779
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1637
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1414
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      920
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      853
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      819
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      784
    Aihe