Kaupungin uusi blogikirjoitus

Mitäs mieltä olette kaupungin uudesta blogikirjoituksesta?

http://www.loviisa.fi/fi/blogi/body0=6773
3129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tänään saimme kirjoitukseen jatkoa Lovarin pääkirjoituksessa. Täytyy sanoa, että blogin kirjoitus on herättänyt tunteita ja ajatuksia vastaan ja puolesta. Minusta on hyvä, että nämä asiat on nostettu pöydälle ja alettu keskustelmaan. Mun käsitys on, että kummankin tahon välit ovat kiristyneet näin sivullisen näkökulmasta. Kaiken kaikkiaan näyttää siltä, että kumpikin taho puolustelee omaa pestiään. Oma vaikutelma on, että virkamiehet ensin kieltäytyy näkemästä toisinaan tosiasioita, joka johtaa välillä melkoisen hätköityihin suunnitelmiin ja ratkaisuihin. Kun jotenkin toivoisi, että oikeasti uskallettaisiin jo silloin alkaa käsittelemään asiaa, ennekuin se paniikki iskee. Tästä on hyvä ottaa esimerkiksi Länsiharjun koulun tilanne vuosien saatossa. Tässäkin tapauksessa paneutduttiin pääosin siihen, miten tästä helpoiten selviää, eli vähimmillä kuluilla.

Mielestäni on hyvä, että keskustellaan toimintakulttuurista ja sen vajeista, sillä olemme tulleet murrosvaiheeseen, jolloin muutosta on tapahduttava. Mutta se mitä muutoksia siihen tulee, niin tulevaisuus sen näyttää?

Yhtä asiaa vain toivoisin, että kun kaupunkilaisena tuon virkamiehelle esiin jotain epäkohtaa, niin toivoisin että minut otettaisiin tosissaan. Liiaan usein kuulen selityksiä, että vika on jossain muualla. Ja se mitä olen tuonut esiin jää puhetasolle. Kun sitten otan yhteyttä luottamusmieheen, niin se ei jää siihen. Se on vissi. En usko, että tässä on kummemmasta kiinni. Vaan ottakaa hyvät virkamiehet ja naiset meidät kuntalaiset tosissaan, sillä meillä saattaa olla sellaista näkemystä, mitä ehkä virkamiehen on vaikea saada tietoonsa. Olis paljonkin sanottavaa, mutta jääköön se yleiselle tasolle. Kun sitten nään näitä tiettyjä virkamiehiä, niin kyllä mä pommitan kysymymyksillä, jotka ovat jääneet vaivaamaan. Ja vaikka olenkin tavallinen kuntalainen, niin annan myös palautetta ja myös rakentavasti.

Äänestä

Masar kirjoittaa täyttä asiaa.

Äänestä

Aika repivää tekstiä eikä varmaan paranna yhteiseen hiileen puhaltamista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaupunkilainen kirjoitti:

Mitäs mieltä olette kaupungin uudesta blogikirjoituksesta?

http://www.loviisa.fi/fi/blogi/body0=6773

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu