Moikka moi! Olen nyt 40 viikoilla raskaana ja tänään neuvolassa käydessäni todettiin virtsassa verta kolmella plussalla.
terveydenhoitajan mukaan mitään syytä huoleen ei ole, eikä jatkotoimenpiteitä tarvita, mutta itseäni se jäi kuitenkin mietityttämään, että mistä voisi johtua. Tämä on kolmas raskauteni ja koskaan aijemmin ei ole ollut samaa ongelmaa.
Onko jollain kokemuksia tästä?
Verta virtsassa
7
5936
Vastaukset
- Arvailijjja
Varmaankin punasoluja pississä, tikulla katsottu? Joskus jos on oikein hankala virtsatieinfektio, voi olla verta virtsassa, mutta toisaalta ne neuvolan tikkunäytteet harvoin on kovin puhtaita, ja jos ei mitään muita oireita ole, niin en olisi huolissani. Todennäköisempää on, että ne punasolut virtsassa on ulkosynnyttimien limakalvovauriosta tai verislimaisesta emätinvuodosta näytteeseen päässyt, joista kumpikaan ei ole paha oire. Limakalvot on raskauden aikana herkillä, ja pelkkä pyyhkiminenkin voi hiertää pienen limakalvorikon, ja toisaalta vereslimainen niukka vuoto on ihan tavallista vähän (päiviä, viikon?) ennen synnytystä.
Siinä jotain mahdollisia selityksiä. Toki vain arvailuja.- kohta kolmen äiti
Juu, ihan tikulla katsottu. Täytyy toivoa, että tietää synnytystä, eikä mitään vakavaa. Kiitos sinulle :)
- Raskaana_32.
Hei!
Olen 32. viikolla raskaana, virtsassa on ollut verta ihan raskauden alusta asti joka kerta, kun on tutkittu, mutta koska kaikki muu on hyvin, ei virtsatientulehdusta, verenpaineet hyvät, vauva on terve ja kasvaa hyvin, virtsa- ja veriarvot muuten hyvät, niin lääkärin mukaan asiasta ei tarvitse olla huolissaan. - uro uro uro
Näin hoitajan näkövinkkelistä katsottuna, täytyy ehdottomasti ottaa virtsanäyte ja viljely. Verta voi virtsassa olla monesta eri syystä. Tulehdus täytyy ehdottomasti hoitaa, jos senkin jälkeen löytynee verta täytyy alkaa selvittelemään muita juttuja. Onko ollut esim kylkikipua????? Nyt vaan soitttamaan terkkarille tai lääkärin vastaanotolle ja vaadit kunnon näytettä. Toi nyt on ihan rutiini juttu ja pieni vaiva, mutta sinulle ja vauvalle todella tärkeä hoitaa.
- nurse myös
Olipa outoa että th:n mielestä asia on ok!! Ilman muuta jatkotutkimukset.
- kohta kolmen äiti
Teille molemmille hoitajille tämä vastaus:
Eli siis, koska mulla ei ole koskaan aikaisemmin tuollaista vaivaa ollut, niin olin vähän skeptinen itsekin asian suhteen ja soitin äippäpolille kysyäkseni toista mielipidettä. Siellä kätilö ihmetteli kovasti, että miksi ei ole terkkari laittanu jatkotutkimuksiin ja käski soittamaan sille takasin ja pyytää, että tutkitaan. Oma terkkari oli sitä mieltä, että mitään hätää ei hänen mielestään ole, mutta pyynnöstäni kuitenkin suostui laittamaan lähetteen terveysasemalle, että pissa tutkitaan. Kävinkin sitten nyt aamulla jättämässä näytteen ja kuulemma jo tänään iltapäivällä saan ensimmäiset vastaukset, viikonlopun jälkeen sitten tarkemmat.
Se mun neuvolan terkkari on kyllä tosi mukava ja tullaan hyvin toimeen, mutta aika huoleton vähän kaiken suhteen. Vauvan kooksi on veikkailtu yli 4,5 kiloista, mutta terkkari vaan kuittaa asian sanomalla, että olen hyvä synnyttäjä, kyllä se hyvin menee...
Varmaan meneekin, mutta kyllä mua silti vähän asia mietityttää.
- hehehehe
no kato....terkkarit on... ;)))))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2042935Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391550Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921412- 881322
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e401246Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481176Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121138Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze117957Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89892Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44773