Monta väliilehteä näytölle?

Osaisiko joku neuvoa, miten saa useita selaimen välilehtiä samanaikaisesti näkymään näytöllä?
91758
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ctrl t painikkeella avautuu uusi välilehti, ja kehittyneissä selaimissa, kuten Opera, uuden välilehden saa hiirellä klikkaamalla otsikkorivin yläpuolella olevasta kuvakkeesta.

Äänestä
  • Äsh, olit nopeampi. Seuraavaan kysymykseen ehdin kyllä ennen sua!

    Äänestä

Paina Control T

Äänestä

Mulla päinvastainen ongelma: kun avaan ohjelmaa - ei muutu tiimalasiksi ja luulen ettei se mennyt päälle joten klikkaan uudelleen - kohta minulla on vaikka kuinka monta ohjelmaa alapalkissa! :P

Äänestä

Jos sinulla on Firefox (esim. versio 3 jotain) niin ko. selaimelle on useita lisäosia joilla saa näkymään välilehdet yhtäaikaa esim. :

Ctrl Tab : navigation and "All Tabs" panel
https://addons.mozilla.org/fi/firefox/search/?q=ctrl

http://en.design-noir.de/mozilla/ctrl-tab/

Eli Ctrl Tab-lisäosalla seuraavasti :

1. paina Ctrl ja Tabulaattori näppäimiä yhtäaikaa ( nosta sormi pois Tab-näppäimeltä ja paina Ctrl-näppäintä edelleen ja sitten Tab-näppäimellä liiku välilehdeltä toiselle)

2. sama juttu paina Ctrl, Shift ja Tabulaattori näppäimiä yhtäaikaa

3. paina Alt ja Tabulaattori näppäimiä yhtäaikaa ( nosta sormi pois Tab-näppäimeltä ja paina Alt-näppäintä edelleen ja sitten Tab-näppäimellä liiku ohjelmasta toiseen)

Ja kuten sanottu niin Firefoxissa selaimelle on useita lisäosia joilla saa näkymään välilehdet yhtäaikaa ja niitä voi hakea Firefoxissa "Työkalut" / "Lisäosat" / "Hae lisäosia"

Äänestä

En tarkoittanut uusien välilehtien avaamista, vaan miten jo avatut välilehdet saisi samaan aikaan näkyville vai onnistuuko sellainen ollenkaan?

Äänestä
  • Vielä vähän selvennystä, eli tarkoitus olisi saada esim. 3-6 välilehteä (ei erillistä ikkunaa) näytölle niin, että välilehdet näkyisivät kooltaan pienempinä "ikkunoina" vierekkäin samalla näytöllä yhtä aikaa. Ikkunoillahan tuon saa tehttyä tehtäväpalkista "Näytä ikkunat vierekkäin", mutta miten sama onnistuisi Firefox 4.0.1:n välilehdillä?

    Äänestä

  • sanna* kirjoitti:

    Vielä vähän selvennystä, eli tarkoitus olisi saada esim. 3-6 välilehteä (ei erillistä ikkunaa) näytölle niin, että välilehdet näkyisivät kooltaan pienempinä "ikkunoina" vierekkäin samalla näytöllä yhtä aikaa. Ikkunoillahan tuon saa tehttyä tehtäväpalkista "Näytä ikkunat vierekkäin", mutta miten sama onnistuisi Firefox 4.0.1:n välilehdillä?

    En tiedä miten tuo tehdään Firefoxissa, mutta Konqueror-selaimessa ainakin selaimen ruudun voi jakaa useampaan osaan.

    http://aijaa.com/v.php?i=003397992848.png

    Äänestä

Kiitos, tarkoitin juuri tuota näkymän jakamista, mutta mitenköhän se tehdään Firefoxissa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sanna* kirjoitti:

Osaisiko joku neuvoa, miten saa useita selaimen välilehtiä samanaikaisesti näkymään näytöllä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu