Syövän syistä

Miettinyt olen mistä syöpä tulee, on niin paljon siitä ollut keskustelua kautta aikain.
Pienenä äiti ei käristänyt ettei tule syöpää, ei syöty hiillostettua lihaa ja savukala oli pahasta. Jopa kalapuikkoja ei nähty meillä, koska se saattoi aiheuttaa syöpää. En saanut juoda alumiinimukista, koska siitä saattoi irrota jotakin ja oli ties mitä.
Olin lapsi 70-80 luvulla.
Ja joka loma ja kesä vietin voimakkaassa naftaliinin tuoksussa kun olin mummolla, ja pääni oli aina kipeä, sitä ei pidetty haittana lainkaan.
Aikuisena en ole koskaan tupakoinut, en ole alkoholin käyttäjä, olen aina syönyt terveellisesti ja harrastanut liikuntaa.
Silti minä sairastuin.

12

249

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarkoitan sitä jos ei ole suvussa muita syöpään sairastuneita eli kyse on ei perinnöllisestä syövästä.
      Ja voi rintasyöpäkin olla perinnöllinen, jos on se geeni.

      Mistä voi tietää olevansa geenin kantaja? minulta ei ole otettu geenitutkimuksia.
      Voisikohan niitä pyytää?

    • Puolustus pettää

      Hyvä kysymys, miksi joku elää kuin porsas, vähät välittää liikunnasta, ruokavaliosta, käyttää reippaasti Alkon tuotteita, polttaa ketjussa, mutta ei sairastu syöpään ja päinvastoin toinen,joka elää kuin oppikirjoissa, saa syöpädiagnoosin. Miksi puolustusjärjestelmä pettää, ja syöpäsolut pääsevät voitolle? Kerrankin hyvä aihe.

    • Elintasohömppä - DNA

      Syövän syyt ovat moninaiset.
      Osaan voimme vaikuttaa itse, osaan osittain vaivalloisesti, ja osaan emme juuri mitenkään.

      Mihin emme voi vaikuttaa yksilöinä mitenkään, on ilmakehän tarjonta, mitä sieltä päälleemme lasketaan. Itse kasvoin alueella, jonne satoi ryssän atomipommisaasteet. Myös teollisuuden savupiipuista tulee jos jonkinmoisia paloyhdisteitä.
      Maaperämme tuottaa paikoin hyvinkin syöpään altistavaa raadonkaasua. Myös voimakkaat maaperän vedenvirtaukset (eli maasäteily = veden virtaukset maankuoren alla) aiheuttavat toisille terveyshaittoja ja syöpää esiintyy enemmän näillä alueilla. Voimakkaat sähkömagneettiset kentät.
      Kännykkäsäteilyt.

      Itse voimme täydellisesti vaikuttaa mm. tupakointiimme ja juopotteluumme. Myös siihen, millaisia tekstiilejä päälleemme vedämme, sekä millaisia kemikaaleja ihollemme läträämme, mutta välitämmekkö siitä? Hyvin hyvin harva välittää.

      Ravintoomme voimme suurelta osin vaikuttaa vaikkemme täydellisesti. Teollisuuden tuottamat einekset ovat terveytemme surma kaikkine lisäaineineen ja entsyymituhoineen. Toisaalta meillä on hyvät kodinlaitteet, joten tuoresalaattien tekemiseen ja säilyttämiseen on äärimmäisen hyvät mahdollisuudet, vaan kovin on yksipuolisissa kantimissa monenkin salatintekotaito.

      Mikro on tuhonnut sen lopunkin elollisen, mitä ravinnossa on jäljellä. Puhumattakaan ravinnon kasvatuspuolesta. Siitä tulisi niin pitkä opus, jos siitä vielä alkaisin kirjoittamaan amalgaamipaikkoineen.

      Kaiken kaikkiaan, näiden kaikkien tekijöiden lisäksi meidän kehomme määrää loput, miten nuo vaikuttavat. Millainen on elimistömme puhdistuslaitos, eli kyky poistaa keholle vieraita aineita. Ja se on taas riippuvainen kehomme antioksidanttitasosta. Antoksidanttiaso on taas riippuvainen, millaista ravintoa saadaan jne. ketjureagtio, kiertokulku. Ja kaiken lisäksi sitten se perinnöllinen herkkyys, taipumus ja vieläpä syövälle perinnolliset geenit.

      Kyllä näitä altistavia tekijöitä on ja paljon.

      Samoin voisin minäkin aloittajalle sanoa, että sellainen eränkäviä, kuntoliikkuja, mannekiinimittainen, tuorervainnon syöjä, ei auttanut mikään. Sairastuin niin syöpään, kuin vaikeaan liikuntaelinsairauteen.
      Mutta kun selvittelen vähän tarkemmin sukuani, sieltähän ne altistavat geenit tulevat, aivan katkeamattomana ketjuna.

      Mummuni, joka ei ollut altistunut näille elintasohömpille, kuoli jo 57 vuotiaana syöpään ja sairasti samaa liikuntaelinsairautta kuin minä. eikä ainuttakaan paikkaa suussa ei siis amalgaamienkaan heikentämästä immuunipuolustuksesta kyse.

      Äiti kuoli syöpään, ei ainuttakaan amalgaamia suussa. Synt. 1910 ei niin hirveesti hänkään altistunut elintapahömpälle. Ja sairasti samaa liikuntaelinsairautta kuin minäkin. Tosin minä esivanhempiani vaikeammin sairastan näitä tauteja. Ehkä minun taudeissa on jo mukana näitä lukemattomia tekijöitä, joihin itse ei juurikaan voi vaikuttaa.

    • Luennolla ollut

      Kuulin eräällä syöpäpotilaille tarkoitetulla luennolla, että syöpäsolut ovat jo olemassa vauvalla. Ne syöpäsolut tarvitsevat jonkinlaisen laukaisijatekijän. En tiedä, onko tämä sittenkin totta? Ihmeellistä, ettei tästä asiasta puhuttu missään.

      • BRSA2.mutaatio.

        Rintasyöpvälle altistaa geenimutaatio BRSA 2 ja BRCA1, näitä mutaation kantajia on tutkittu ja lähes kaikki tämän geenivirheen kantajat ovat sairastuneet rinta /munasarjasyöpään.


      • onkohan näin?!

        olen kuullut että kaikilla ihmisillä on syöpäsoluja,toisilla en "puhkeaa" ja siitä kehittyy syöpä.verikokeilla mitataan marköörit,ja niiden pitäisi olla matalat.


    • tyytyväinen tiina

      Tätä en tienytkkään,meidän suvussa on rintasyöpää ja munasarjasyöpää.On kyllä paljon muutakin syöpää ollut ja on kuten vatsa ja verisyöpää.Onkohan mitään liitettä mistä voisi lukea lisää asiasta?

      • Olen ymmärtänyt että vain he tutkitaan joilla on sisarilla tai muilla suvun naisilla syöpää todettu. Mutta kuka tahansa voi olla sen geenin kantaja periaatteessa. Itse haluaisin tietää tyttölasten äitinä onko minullakin se geeni.
        Tämä linkki on mielenkiintoinen.

        http://www.colores.fi/?cat=3&paged=4


    • -ra

      Telkkarista tuli eilen ykköseltä ohjelma jossa ruokien lisäaineita epäiltiin samoin muovipulloja ym.

    • -ra

      Ruoan lisä ja väriaineita.torjuntaaineita ym.jokaisessa ihmisessa on jo lapsesta lähtien,esim.limsat ovat sokeroituja ja väriaineita sisältäviä keinomaustettuja.Karkit väriaineita täynnä,makeutusaineita epäiltiin myös syöpää lisääviksi.Ilmansaasteet ym--

    • Pätkäsuoli
    • -ra

      Sekä tuttipulloissa oleva muovissa on sairastuttavaa muovin aine osia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2112
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1775
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      233
      1260
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      940
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      925
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      842
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      111
      751
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      698
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      696
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    Aihe