Hei, Teemme tässä pientä pintaremonttia rintamamiestaloon ja katkaisin portaikkoa valaisevan metallikuorisen valaisimen syöttöjohdon vahingossa ( kulkee talon seinässä pinta-asennuksena). Ulkovalo on kytketty keskuksessa valaisinryhmään.
Johto on kaksinapaista ja lampun "maadoitus" on tehty kytkemällä nolla lampun runkoon. Onko nykyaikana kyseiset viritykset sallittuja?.
Vanhan talon ulkovalot
8
1436
Vastaukset
- Älä katko
Ei !
Johtoja ei saa katkaista vaikka ne olisikin nollattu toisesta päästä.
Vaikka johdossa olisi kevi ja vikavirtasuoja johtojen katkominen on silti kiellettyä
etenkin jos et ole sähköalan ammattilainen.
Jos haluat katkoa johtoja pyydä ensin sähkömies katkaisemaan jännitteet talosta.
Sen jälkeen voit pyytää palokunnalta luvan ja vaikka poltaa talosi jos johtojen katkominen ei tunnu riittävän. - 16+10
Ensimmäinen asiallinen vastaus, jonka olen tällä palstalla nähnyt.
- asiallinen vastaus
On sallittuja, jos nollasta lampunrunkoon menevä johdin on teipattu ke-vi sähköteipillä. Jos jatkossa katkaiset johtoja, joissa on maadoitus, muista että sivuleikkureiden vasenkahva pitää olla myös ke-vi sähköteipillä merkattu.
- Jeepsis
Palstalla näköjään pelkkiä kullinrunkkari möllejä. Soitimpa tutulle sähkärille ja sielläpä olikin tietoa. Kaveri tulee PIMEESTI sähkötöihin huomena, VITUTTAAKO möllejä, TÄH!!!!!
- lklkj
Vanhoissa asennuksissa tuo oli sallittua, nykyisin ei.
- Jeepsis, alkuperäine
Jaa täällä ollaan ihan tuplapersoonana :). Jos tarkkaan luitte tekstini huomasitte sanan VAHINGOSSA. Riehuin johdon poikki moottorisahalla, tehdessäni tilaa isommalle ulko-ovelle. Onni onnettomuudessa oli se että kyseisen valaisinryhmän sulake oli pois paikaltaan. Eli korjaukseksi kyseiseen vahinkoon sähköasentaja tulee ja vetää keskukselta uuden maadoitetun johdon?. Vai saako sitä vanhaa johtoa enään nykysääntöjen puitteissa hyödyntää. On nimittäin kohtuu hankala reitittää uusi johto pääkeskukselta.
Kiitoksia asiallisista vastauksista. - Ip 68
jatkat vanhan johdon vaan jakorasiassa vaikka pienessä ap6:ssa tulee siisti.
Uusit sitten sen loppupätkän johdon, siis jakorasialta valaisimelle mikä menisi kuitenkin uusiksi kun purat seinää . - ihan oikea hetero
Muista teipata johto mustalla keviteipillä kun se kerran on maadoitettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273505Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142720Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1182662Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1152338Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771742Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt161717Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501668Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261616Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001325- 1411312