Mistä uusi katto/kansi-ikkuna?

Hei.
Kävi niin että purjeveneestä meni kannessa/ hytin katossa oleva iso muovi-ikkuna rikki. Onko tietoa mistä voisi uutta hommailla?

Vahnha on hihamitalla noin 110mm x 60mm, 15mm paksu ja 20mm/m kaareva.
Elikkäs aika jämäkkää tavaraa.
Pitäisi kävelyä ja iskuja kestää.
2166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos on kyse pelkän pleksin vaihtamisesta, ilman raameja, saranoita, niin kerron oman kokemukseni.

2 luukkua olen tehnyt itse. Ostetaan sopivaa pleksimateriaalia ja peltiä kaukaloa varten. Vaneerista ja laudanpätkistä tehdään alusta sillä vaadittavalla kaarevuudella/muodolla.

Pellistä väännellään kaukalo, reunat noin 6...10 cm korkeat. Koko niin, että pleksi mahtuu makaamaan. Kaukaloon rimanpätkiä ja kuuman pleksi nostovermeet. Lorotetaan jäteöljyä niin paljon, että pleksi peittyy.

Nuotio alle, ja lämpöä niin paljon, että pleksi on vetelä. Nostetaan vanerimuotin päälle, tuetaan 2 reunasta tarvittaessa varovasti laudoilla ja vinkoilla.

Annetaan jäähtyä, työstetään lopulliseen määrämittaan ja asennetaan.

Kuten sanoin, kaksi olen tehnyt. Malttamaton ehkä yrittää siirtää levyä liian kylmänä. Melko vetelä sen pitää olla, jotta onnistuu.

Äänestä

ei mitään, koska varas meni siitä sisään!
Vie Lindgrenin telakalle ja vakuutus maksaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Skippey1 kirjoitti:

Hei.
Kävi niin että purjeveneestä meni kannessa/ hytin katossa oleva iso muovi-ikkuna rikki. Onko tietoa mistä voisi uutta hommailla?

Vahnha on hihamitalla noin 110mm x 60mm, 15mm paksu ja 20mm/m kaareva.
Elikkäs aika jämäkkää tavaraa.
Pitäisi kävelyä ja iskuja kestää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu