Kaikkeen tekin suostutte

parempiosainenko

Itse en ole ollut vuosiin siivoushommissa ja nyt huomaan, miten järkyttävän surkea palkkaus teillä on.

Itse tienaan reilut 15 euroa tunti. Katkeamaton 3-vuorotyö, juhlapyhistä 3xpalkka, tavalliset sunnuntait 2x palkka. Arkipyhien aatoilta tulee myös saunalisä, joka on noin 3,5 euroa lisää per työtunti. Tähän kaikkeen riitti kolmen vuoden amistutkinto ja ripaus kiinnostusta tekniikkaan.

Ottakaa itseänne niskasta kiinni ja opiskelkaa jollekin aivan muulle alalle kuin siivoojaksi.

14

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiih...

      sinänsä hyvä idea, mutta kuka hoitaa siivouksen jos siivoajia ei ole?
      Vai onko sillä väliä.
      Eihän siivous ole kuin välttämätön paha ja ylimääräinen kulu.

      • jöudu

        Jääkööt mun puolesta omien työvuorojensa jälkeen vielä niitä tehtaitaan siivoilemaan ;)


    • parempiosainenko

      Lisäksi saan jokaiselta ylityötunnilta alussa 50% korotukset ja neljän tunnin jälkeen 100% korotus. Siivouksesta ei ilmeisesti saa latin latia korvausta, vaikka kuinka menisi ylitöiksi?

      • kysyyyn

        Hei!
        Mitä alaa opiskelit amiksessa? Mulla 16v poika, sen vuoksi kysyn, että mitää alaa kannattaa opiskella? Vai onko se salaisuus?


      • Tiedä häntä

        Samat korotukset lain mukaan pitää maksaa kaikille ylitöistä. On joitain poikkeuksia tietysti, mutyta siivoojat yleistyöajassa eivät kuulu näihin. Jaksotyössä voidaan teettää 10 tunnin työpäivän kunhan sitten vastaavasti saa lyhyemmän työpäivän kolmen viikon jaksossa.


    • ISSillä pian 9vuotta

      Ei ylitöitä tarvitse tehdä ilman korvausta! Pönttö on se joka niin tekee!
      Mistä ollenkaan tuon keksit?
      En ole ikinä tehnyt ylitöitä ilman korvausta!

    • Laitsari

      Niin kyllähän siivoojilla on surkea palkka jos ovat siivousfirmassa, kouluttamattomina. Olen kuullut että jotain 8 euroo tunti saavat.
      Minä olen suorittanut Laitoshuoltajan ammattitutkinnon
      on iltalisät - lauantailta 20% sunnuntailta 100% arkipyhiltä lisävapaapäivä ja-100% päälle.
      7 viikkoa vuodessa lomaa ja tuntipalkka n. 12 euroo

    • Laikkari myös...

      no ei se 12 ecua niin hyvä vielä ole, toki parempi kuin 8 ecua!

      • Paljon parempi

        No onhan se jo puolet parempi samasta työstä eli aivan hirveän paljon parempi.


    • Vastuuvapaa työ

      Jos ei välitä tulevaisuudestaan eikä halua omistaa sen kummempia vanhuudenpäivillään niin onhan tuo aika vastuuvapaata työtä jossa ei tarvitse päätään turhaan vaivata. Ja varsinkaan jos on mukavat perinnöt tulossa niin eihän sitten tarvitse etsiä edes kunnon työtä ja rakentaa elämää perheelle yms. Monestihan se elämä rakennetaan kuitenkin sen ukon varaan joka elättää ja tuo parempaa evästä pöytään.

    • Ai jaa:)

      ai jaa! Tietysti raha ja mammona on mukavaa ja tarpeellista, mutta on niitä muitakin arvoja elämässä:)
      Ainakin osalla ihmisistä on..,.

      • Alalta lähtenyt

        Arvotko jätät lapsillesi, entäs mitä muuta?

        Jos tekee elinikänsä työtä ja vanhuuden päivillään ei ole varaa muuhun kuin maksaa toisille vuokraa ja harkita tarkkaan mitä suuhunsa pistää, niin eikö välillä käy mielessä että kukahan sen leivän ansaitsi siitäkin työstä mitä tein viimeiset 35 vuotta?

        Lihotatte vain yksityisiä siivousfirmoja ja heidän rikkaita omistajiaan. Tokihan on hyvä että tykätään että mammona ei ole se ratkaiseva asia elämässä. Mutta pistää se toki miettimään, koska siivousala on rankistunut, työolot ja -ehdot ovat kurjistuneet ja monet uudistukset siivousfirmojen ansiosta ovat uhka terveydelle (harva siivooja jää eläkkeelle eläkeiässä, vaan jäävät varhaiseläkkeelle hyvin usein kulumien tai muiden vammojen vuoksi).

        Jos palkat saataisiin kuntoon niin mikäs siinä. Mutta moraalisesti en voi hyväksyä sitä että joku rikastuu käyttämällä köyhempiään hyväksi ja näin räikeästi kuin siivousalalla tällä hetkellä tapahtuu. Kyllä siivojallakin pitäisi olla oikeus rakentaa mukava vanhuus ja kerätä maallista mammonaa. Kyllä se vaan 60-vuotiaana kummasti lämmittää jos pääsee kesäksi tonkimaan pihamaata omalle, työllä ansaitulle kesämökille... Oli arvot mitkä tahansa. Ei täällä yhteiskunnassa muutkaan ihmiset työtä ilmaiseksi tee, mutta siivousalalla ollaan nähtävästi vieläkin kumman nöyriä. Se on hyvä, nimittäin siivousfirmojen omistajien kannalta.

        Ei millään pahalla, mutta mitä luulette saavanne pitkän uranne lopulla siivousfirmoilta? Pään taputuksen ja ruusun? Kiitoksen?


    • Kyrp...

      Kyllä nyt ihmisen on saatava sellaista palkkaa millä pystyy ostamaan ruoan pöytään ja laskut maksamaan. Tuo 8€/h ei sitä tee. Taitaa olla täällä joku riisto porvari vääntelemässä taas asioita.
      Ja sinä joka kyselit että mihin ammattiin lapsesi kannattaisi opiskella niin sähköasentajaksi. Niillä on huomattavan hyvä työllisyys tilanne ja tuntipalkat jo ihan toista kuin siivousalalla.

    • hjobaöer

      Tuntipalkka 11.26 14% päälle, kerran vuodessa 1e/tehty työtunti. Töitä n. 16h-18h viikossa, kolmena päivänä. Käteen jää yleensä 800-900e kuussa, ei se nyt paljoa ole, mutta menettelee, parempi ku äp-raha tai op-tuet. Lomia ei kerry, ja pyhinä yksinkertasesti ei "oteta" töihin. Oppisopimuspaikkaa etsiessä ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      156
      2548
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe