Hautajaiset.

susmorsian

Kuolema , edesmeno, poistuminen, kuka mitäkin käyttää.
Suhtaudun kuolemaan lempeästi. Kohdalleni on sattunut kuolemia, jolloin ihminen on ollut valmis kuolemaan,
Viimeksi virolainen kulkurini tulipalossa viime vuoden marraskuussa, joka väsyneenä etsi itseään viimeiseen saakka.
Nyt huomenna sisareni pojan hautajaiset.

On helpottavaa ajatella ihmisen tuntiesaan, että hän on siellä jossain "onnellisten maassa."
Vaikka rationaalisesti ajattelen, puhun kuollessa tapahtuvasta energian hajoamisesta eri kohteisiin, silti uskon, että jotain muutakin on.
Hän, joka on lähtenyt, on silti läsnä jossain, jos on minulle rakas ollut.

Sisareni halusi tämän runon:
Aleksis Kivi: Sydämeni laulu.

Tuonen lehto, öinen kehto!
Siell´on hieno hietakehto,
sinnepä lapseni saatan.

Siell´on lapsen lysti olla,
Tuonen herran vainiolla
kaitsea Tuonelan karjaa.

Siell´on lapsen lysti olla,
illan tullen tuuditella
helmassa Tuonelan immen.

Onpa kullan lysti olla,
kultakehdoss´kellahdella
kuullella kehrääjälintuu.

Tuonen viita, rauhan viita,
kaukana on vaino, riita,
kaukana kavala maailma.

5

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinisirkku-ejk

      Otan osaa Sus. Surullista on nuoren ihmisen kuolema aina. Voimia kestää läheisillesi ja itsellesi.

      Terveisin sinisirkku-

    • ullamirjami*

      Otan osaa --vaikeaa on lohduttaa ihmistä läheisen poismenon takia.
      Mutta itse en ole vieläkään toipunyt mieheni kuolemasta.
      Olin silloin 38v ja mieheni 41v . Onneksi olimme tunteneet toisemme kauan jo ennenkuin huomasimme rakastavamme toisiamme ,niin että nuoruus muistoja on hänestä --mitkä pysyy muistoissa ja aika kultaa vielä muistot.
      Kesällä mieheni täyttäsi 80v ja ajattelin käydä hänen haudallaan silloin ,Tampereen Messukylän hautausmaalla. En ole käynytkään siellä moneen vuoteen .
      Koko aikaisempi sukuni on sinne haudattu --vaan isällä ja yhdellä sisarellani on täällä Tukholmassa hauta.

    • susmorsian

      Kiitos te aidot ihmiset, sinisirkku ja UM. Surevia ihmisiä on vaikea lähestyä.
      Itsekin tiedon saatuani epäröin, miten lähestyä, vaikka oma sisar kyseessä.
      Jaksdaako kenenkään kanssa puhua vai onko sitä vailla.
      ....yksin oomme me ihmiset. Monestihan lähi-ihminen ahdistuu, enkö enempää voinut hänen hyväkseen, mutta lohduttaa, jos tietää itselleen rakkaan ihmisen saaneen tuntea, että häntä on rakastettu, vaikka vain kyvyttömin voimin, kädestä pitäen.
      Rohkeasti sanon taas tuntemukseni, kuolema voi olla pelastus lähteneelle, ei meidän tarvitse vaikeroida, voimme hymyillä...näin on hyvä.
      Ikävä on ikuisesti, mutta aina kaikkensa antaneena tietää toisen ymmärtäneen rakkautesi, voi päästää irti. En haudoille lymyyn kulje.

      Kailaan mukaan:
      Näytä minulle kasvosi läheltä, Elämä.
      suo minun palvoa niitä silmilläni.
      Katso, olen rakastava niitä,
      vaikka ne olisivat rumat

      Ruoki minua henkesi tulella, Elämä.
      Astu suuni kautta ja sieraimistani sisään.
      Sillä se ihminen, jota ei väkevä tulvasi
      tempaa mukaansa matkalle
      ikuiseen mereen,
      on vain seisovaa vettä
      ja mätänee.

      Opeta minua Elämä, että minä osaisin avata sydämeni sinulle,
      kun sinä palavassa pensaassa puhut.
      Sillä sinun äänesi on on sydänten kuolema ja elämä.
      Ei ole sääli sitä sydäntä,
      jonka sinä ristiinnaulitsit omin käsin
      tahi joka musertuu rautaisen anturasi alle:
      sillä sen sydäm3n mitta on täysi.

      Voi sitä sydäntä,
      tuhannesti: vo sitäi sydäntä,
      joka ei koskaan maistanut sinua, Elämä,
      jumalan matojen ihana ruoka.

      Runo tuli jotenkin intuitiivisesti.

      .

      • Lorena*

        Niin, se päivä oli perjantai, siis eilen, kun vietimme sisareni siunaustilaisuutta ja muistojuhlaa. Hän oli ensimmäinen lähtijä sisarusparvesta. Kovin oli itkujen sävyttämä murheinen päivä. En oikein jaksa ymmärtää miksi juuri hänen lähtö on ollut niin vaikeaa hyväksyä. Olimmehan olleet hyvin läheiset toisillemme,Puhelimitse kertoneet, myös tavatessa, toistemme ilot ja murheet jakaneet ne keskenämme. Luottamus oli molemmin puolista.

        En uskottele olevani ainoa, joka kokee näin sisaren poismenon. Kristinuskon tärkein sanoma on armo, kumpa jokainen armahtaisi itsensä silloin kun usko itseen ei riitä.

        Muistot auttavat kaipauksen hetkellä.
        Huonot muistot ovat tienviittana elämässä, jottei kukaan lähtisi uudelleen kulkemaan sitä tietä, jolla kerran on eksynyt,
        Hyvät muistot puhaltavat kipinään taas uuden tulen kun se on sammumaisillaan. Ja kaikkein kirkkaimmat ovat valona tiellä, jottei koskaan tulisi liian pimeää.
        Aina jää syvä kaipaus mutta kauniit muistot lohduttavat tässä vaikeassa tilanteessa jossa kaikki tuntuu niin tyhjältä. On Luojamme ihmeellinen, ensin antaa tuskan ja epätoivon ja sitten armahtaa antamalla unohduksen lahjan hiljaa siirtämällä sen muistojen joukkoon.
        Virsi 600
        Osanottoni.


    • Niihin

      viimeistään...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      257
      4156
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      3394
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1771
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1630
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1411
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      910
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      851
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      808
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      773
    Aihe