Nyt kyselisin kuinkas te ootte toiminu imetyksen/pumppauksen kanssa,jos ootte ollu viihteellä tams.missä oot nauttinu alkoholia sen verran,ettei imetystä oo voinu antaa?
Eli esimerkkinä,jos joisi illan aikana pullon viiniä ja pari siideriä ja lopettais juomisen vaikka puolilleöin, niin millon uskaltas imettää seuraavan kerran?
Ja kui usein ootte joutunu pumppaamaan sillä välin, millo ette imetä?
Viihdeilloista..
4
241
Vastaukset
- Tässäpä jotain
Esimerkiksi täällä voi laskea milloin alkoholi on poistunut verestä:
http://www.paihdelinkki.fi/testaa/promillemittari
Kun alkoholi on poistunut verestä, se on poistunut myös äidinmaidosta, eikä rintoja tarvitse alkoholin takia lypsää lainkaan. Mutta on odotettava että alkoholi on VARMASTI poistunut verestä, koska vauvan maksa ei sitä pysty käsittelemään pieniäkään määriä kuten aikuisen. Laskurit antavat vain arvioita. Ja muista laskeskellessa, että 0,5 litran siideri ei ole yksi annos vaan enemmän.
Esimerkkinä, jos joisin illan aikana pullon viiniä ja pari pientä siideriä ennen puoltayötä, toivoisin että joku läheiseni toimittaisi minut hoitoon. Järkky määrä!!! Tuolla alkoholimäärällä (pullo viiniä ja kaksi pientä siideriä), jos nauttisin ne kuuden tunnin aikana eli vaikkapa klo 18-24, olisin puoliltaöin parin promillen humalassa ja alkoholi olisi poistunut verestäni aikaisintaan seuraavana päivänä puoliltapäivin, jolloin en kyllä vielä uskaltaisi imettää... useampi tunti ainakin pelivaraa siihen. - Alkoholia..
on maidossa saman verran kuin imettävällä äidillä veressä. Eli jos olisit kahden promillen humalassa olisi maidossa alkoholia 0,02% eli todella todella vähän. Itse en imettäisi yön aikana, mutta aamulla kyllä jo imettäisin.
Jos imettäisit heti yhden siiderin jälkeen, ei vauvan verestä otetusta testistä löytyisi ollenkaan alkoholia, eli siiderin parin juomisen jälkeen se alkoholin määrä maidossa on ihan olematon.
Tupakan kanssa onkin sitten tarkempaa, tupakan jälkeen täytyy pitää 4-6 tuntia väliä imetykseen. Mielellään tietysti kauemminkin. - Nälknblksdnb
Kaksi promillea = 0,2%. Ei sillä, että se viestisi sisällän kannalta olisi merkitsevää.
- Niinpäs..
olikin, kiitos korjauksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1423517Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",42503Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/922223Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1391862- 1321836
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee281739- 1381405
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1131389"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551196Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1631124