Hei,
Jos loukkaannun ja menen yksityiselle näyttämään vammaani ja yksityinen maksaa vaikka 110 euroa ja tuon painilisenssin omavastuu on 100 euroa, niin silloin minulle korvataan vain tuo 10 euroa. Yksinkertaista eikö.
Mutta entä tuo painiliiton sivulle lukeva "SOPIMUS MEHILÄISEN" kanssa?
Tarkoittaako se että mehiläisessä asioidessa ei joudu maksamaan omavastuuta? vai onko se vain mehiläisen mainos ja siellä ei tartte saman tien maksaa vaan lasku tulee perässä?
Painilisenssi ja korvaus
6
287
Vastaukset
- höhöhöhöh
Niin, ei tarvitse maksaa mitään, jos kulut on yli 100€
- dwwwwwwwwwwwww
Onko asia varmaa tietoa?
- - pekka -
Totta kai pitää maksaa, vaikka olisi liitolla minkälainen sopimus. Olihan niillä aikanaan sopimus jonkun autoliikkeen kanssakin, mutta ei se tarkoittanut, että painijat saavat autoja ilmaiseksi käyttöönsä.
Eiköhän tuo sopimus käytännössä tarkoita sitä, että Mehiläinen sponssaa liittoa, kun liitto suosittelee Mehiläistä. Tuossa tiedotteessa ei avata sopimuksen sisältöä, mutta joskus nuot sopimukset voivat sisältää myös pienen alennuksen tai jonon ohituksen kiiretapauksissa.
Ja esimerkiksi meidän seuralla on yksi sopimus, jossa saamme vuodenvaihteessa takaisin 10 prosenttia ko. firmaan ohjaamiemme ostojen kokonaisarvosta. Luulisi tässäkin tapauksessa olevan jonkun vastaavan piiskarahan. - SkskLLlLsösäfääååååå
Eli siis jos lääkäri käynti maksaa vain 60 e , niin kannattaa käydä saman vamman takia toisen kerran tohtorilla jota 100e kipuraja menee ohi ja ei itse tarvitse maksaa mittään ?
- - pekka -
100 euroa menee aina, jos vakuutuksessa lukee, että moinen summa on omavastuuosuus, Se on sinun omalla vastuulla oleva kuluerä. Vakuutus maksaa sitten loppulystin. Mutta senkin luonnollisesti vain tapaturmakohtaiseen kattosummaan saakka.
Painilisenssin korvaussummathan ovat ihan onnettomat. Pikkupojilla korvauskatto on viisi tonnia, mutta vähän vanhemmilla junnuilla ja miehillä olemattomat 2500 euroa.. Tänä päivänä yksityisellä tehty magneettikuvaus taittaa jo tuottaa tonnin laskun. Joten kovin vakavia tapaturmia ei noilla lisenssivakuutuksilla kyllä hoideta. - joojoojoojoo
Kannattaisi lopettaa koko paska
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1074662Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293433No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452390- 491514
- 361423
- 381236
- 141142
- 1591036
- 271028
- 6954