Tämä on...

tunteiden kehä

melkein kuin maanisdepressiivisten palsta.

Tänään vihataan ja inhotaan. Huomenna rakastetaan ja kaivataan. Ylihuomenna on luvassa epätoivoa ja ahdinkoa. Ja sitten kehä alkaa alusta.

9

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksi vast.

      En ole koskaan vihannut häntä. Kaipaan kyllä mutta hän ei kaipaa minua.
      Epätoivoinen varmaan olen. Yritän hyväkysä tosian ettei hän välitä minusta, mutta vähän aikaa kai saan purkaa pahaa mieltäni tänne.
      En loukkaa ketään kirjoituksillani. Ei hän täällä ole.

    • Justiinsa juu :)

      Hyvin ilmaisit asian. :)

    • lähen hakee nappeja

      Ai sitäkö se on? Luulin, että rakkautta ja vihantunnetta. Niin lähellä ne tunteet toisiaan.

      • tunteiden kehä

        Rakkaus on vuoron perään depressiota ja maniaa ;)


    • ******

      Samaa olen kanssa ihmetellyt- Joo, mutta en usko, että kaikkien tunteet vaihtelevat vihasta ja inhosta rakkauteen ja lämpöön toista kohtaan. Ne muutavat vaan näkyy. Itse en ole yhtäkään vihavastausta allekirjoittanut.

      Ymmärrän itse, että vihaa voi olla jos kyse rumasti päättyneestä suhteesta tai toinen on tahallaan loukannut tarpeettomasti ilmoittaessaan ettei kiinnosta. Mutta aika iso osa tällä kirjoittavista vasta haaveilee kohtaamisesta eli mistä se viha silloin tulee. Ei toiselta voi vaatia jotain mihin ei itsekään pysty. Eikä tunteitaan voi valita. Jos ei kiinnosta, niin minkäs sille voi. Silloin voi vaan yrittää rehellisesti ja hienotunteisesti kertoa asian. Ja taas jos on yksipuolisesti ihastunut, niin totta kai se harmittaa, muttei se vastapuolen vika ole. Ketään ei voi pakottaa rakastamaan.

    • jjhjkjkjhj

      Toisaalta sä vaikutat skitsolta luullessasi useiden eri ihmisten vuodatuksia yhden henkilön hengentuotteiksi.

      • tunteiden kehä

        Mutta niinhän ääni päässäni kertoi! ;)


      • jjhjkjkjhj
        tunteiden kehä kirjoitti:

        Mutta niinhän ääni päässäni kertoi! ;)

        :)

        Rakkaus tai vahva ihastuminen saa aikaan saman myrskyn aivoissa kuin maanisdepressiivisyys?


    • mumsmumsss

      Tuolle on oma nimensä. Epätoivoinen rakkaus tai yksipuolinen rakkaus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      55
      3513
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      39
      3218
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2771
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      43
      2520
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      54
      1963
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1609
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1493
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1307
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1241
    10. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      20
      1208
    Aihe