Onkohan tämä nyt ihan oikealla palstalla...
Olen 20-vuotias tyttö ja asun vielä vanhempieni kanssa. Olen tullut hyvin toimeen äidin kanssa ja moneen vuoteen en ole äidin kanssa riidellyt pahasti, mutta yhtäkkiä se on alkanut uudestaan. Ainoa ero on, että riitely on muuttunut fyysiseksi tappeluksi. Vanhemmat eivät ole ikinä meillä käyneet käsiksi, joten olen todella hämmentynyt. Ja nytkään en ole varma, voiko koko juttua edes fyysiseksi väkivallaksi sanoa, koska mitään jälkiä ei ole ikinä jäänyt. Eli ei täällä kukaan kuitenkaan verta vuoda.
Eilinen koko jupakka alkoi ihan mitättömästä asiasta ja äitini potkaisi minua, joten potkaisin takaisin. Tämän jälkeen hän potkaisi minua uudestaan, koska vanhempien kimppuun ei käydä. Ja tiettyyn pisteeseen asti olen samaa mieltä. Tappelu jatkui myöhemmin sinä iltana. Toisaalta olen jo sen ikäinen, että jos joku käy kimppuuni olen valmis puolustautumaan. Oman vanhemman kohdalla taas en tiedä mitä tehdä. Tilanne on epäreilu. Toistan kysymykseni: saanko lyödä/potkaista/läpsäistä/töniä takasin?
Saanko lyödä takaisin?
3
205
Vastaukset
- njaaidunnowell
Onpa törkeet vanhemmat... Emt... Potki.
- K
Olen 13v poika kun joudun tappeluun pitäisikö lyödä takaisin kun pärjään ihan hyvin, vai kaataisinko?
- JuiiispA
Olen hieman samanlaisessa "tilanteessa" ollut joskus oman äitini kanssa (olen siis 16vuotias tyttö). Ennen riitelyt olivat pelkkää sanallista, mutta muuttuivat vähitellen fyysisiksi, ei nyt verta vuodutettu ole mutta käsirysyiksi niitä voi kutsua.
Yleensä muuten puolustan tappelutilanteissa itseäni hanakasti, mutta kun kyseessä on oma vanhempi, menen jotenkin hämilleni. Joten taas enemmän puolustan itseäni äitini nyrkeiltä / muilta iskuilta, eli itse en hanakoimaan rupea. Paitsi siihen viimeiseen tappiin asti, jolloin olen äitini tönnäissyt istumaan sohvalle huitomasta kasvojeni edessä.
Aiheeseen itseensä palaten, minun mielestäni omaa vanhempaa ei kannata ruveta lyömään/potkimaan etc, milloin vain pahentaisi tilannetta. MUTTA jos ko. tilanne menee äärimmilleen, niin silloin tönäisy tmv olisi oikeutettua.
Itseään täytyy tietenkin puolustaa jollain konstein, oli kyseessä vanhempi tai ventovieras..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874168Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283137No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10919
- 133911
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770