Akvaariossani on miljoonakaloja.
Testien mukaan vesi on kovahkoa.
Ph seitsemän paikkeilla.
Lämpötila 26.
Litroja on 140.
Toiveenani olisi saada jokin isompi pariskunta?, joka luonnollisesti estäisi milliksiä lisääntymästä liikaa. Näin raa`asti sanottuna söisi poikasia.
Olen miettinyt kääpiörihmoja. Onko ajatus tuhoon tuomittu ?
Millaisia kaloja tuonne voisi ottaa?
Kalojen tulisi olla rauhallisia ja ystävällisiä.
Seuraakvaan
5
239
Vastaukset
- ;))
Kääpiörihmat tykkäävät happamasta ja erittäin pehmeästä vedestä rihmakalojen tapaan, ne eivät sinun akvaarioosi mene. Miten olisi jokin rapu esimerkiksi? Partamonniakin pidetään usein poikasten syömiseen syyllisenä, en kyllä tiedä todenperäisyyttä. Tosin millikset itsekin syövät poikasia aika tehokkaasti, jos kovin suojaavaa kasvustoa ei ole ja on vähänkin nälkä. Suosittelisin kyllä jättämään milliksiä pelkän poikaporukan, näin ei poikastulvaa tule.
- kääppäririhmat
Partamonni ei syö poikasia. ( sekin löytyy )
EI RAPUA / RAPUJA ! Syö kasvit ja lisääntyy itsensä kanssa tuhoon asti.
Vanhemmat eivät syö kaikkia poikasia...
Jotain isompaa tässä nyt tarvittaisiin. Mutta mitä ???
Luonnollinen tasapaino olisi paras. Pidän sekä naaraista, että uroksista... - ;))
Rapuja on muitakin kuin marmorirapu ja pienet sukaravut, esimerkiksi aurinkorapu ja sinirapu. Tosin jälkimmäiselle akvaariosi on liian pieni, mikäli pohjaa ei ole paljon. Että ei yleistetä rapuja. Itselläni on tosiaan 540 litraisessa rapuina mm. harjarapuja ja sukarapuja, eivätkä saksettomilla raajoillaan mitään aikaan saa. Nämä tosin eivät poikastulvaankaan auta.
En jaksa selailla tähän sen enempää, mutta tässä on listaa kovan veden kaloista:
http://www.aqua-web.fi/forum/viewtopic.php?f=41&t=134281&start=0&st=0&sk=t&sd=a
Etsi mieleinen ja katso, sopiiko noihin litroihin. Ei mielellään synnyttävää hammaskarppia, olet toisen poikastulvan syövereissä. - Kääppäririhmat
Kiitos !
Tuo sinisateenkaari oli aika kiinnostava, mutta litrat eivät varmaankaan riitä parveen kun on noita milliksiä.
Joskus minulla oli jokin sateenkaarikala pariskunta mitkä viihtyivät hienosti kunnes akva meni rikki ja jouduin laittamaan ne sankoon hetkeksi... :( RIP.
Parasta kait mennä kauppaan ja kertoa suoraa oman akvaarion olosuhteet ja mitä haluaa. ( faunassa - vaikka kallis onkin - on kai asiansa tuntevaa porukkaa, eivätkä ainakaan aikaisempien kuulopuheiden perusteella ole edes myyneet sopimattomia kaloja.) Toivotaan siis, että suosittelevat jotain kalaa.
Tietysti otan itse ensin selvää mahdollisista vaihtoehdoista. - ;))
Kultasinisilmä on ihan älyttömän kaunis kala, sitä itse himoitsen. Mutta pehmeään veteen se ei tule kysymykseen. Varmaan faunattaressa osaavat sanoa, jos on aiemmin hyviä kokemuksia. Itse olen aina kriittinen kaupan tietojen suhteen huonojen kokemusten takia.
Olisiko mahdollista vähentää poikasten piilopaikkoja/niukentaa emokalojen ruokintaa hieman? Millikset kun rajoittavat usein itse hyvin omaa kantaansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä4310593Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12610142- 227937
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776344Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.324943- 564743
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1174076Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1253429- 623147
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2263095