Olisi ihanaa jos viitsisitte kertoa jotakin saarista, joissa olette käyneet.
Ensinnäkin, toivoisimme lomalta ihanaa rantaa, kenties snorklailuakin ja muuta nähtävää. Vilkas yöelämä kohteessa EI anna plussaa.. Emmekä kaipaa mitään hirveän suuria turistirysiä eikä suomibaareja. Ei lapsia matkassa. Vielä yksi kriteeri on: pakettimatka. Muutenhan tulee kalliiksi?
kiitos!
Apua tarvitsisi teiltä.. Kreikan saarista!
10
547
Vastaukset
- Yiannis
Naxos.
- raidalliset_sukat
Jep.. Naxosta ajateltiin kans, mutta ongelma on tämä (Apollomatkojen sivulta):
" Matka Santorinin lentokentältä satamaan tai satamasta lentokentälle kestää noin 25 minuuttia. Laivamatka Santorinista Naxokselle kestää noin 3–4 tuntia riippuen laivan tyypistä. Laivamatka tehdään joko suurella lautalla tai pienemmillä veneillä. Lauttayhteyksistä riippuen Santorinilla voi joutua odottamaan (enint. 6 tuntia) tai yöpymään sekä saavuttaessa että lähdettäessä. Alueella esiintyy voimakkaita tuulia. " - kesaska
raidalliset_sukat kirjoitti:
Jep.. Naxosta ajateltiin kans, mutta ongelma on tämä (Apollomatkojen sivulta):
" Matka Santorinin lentokentältä satamaan tai satamasta lentokentälle kestää noin 25 minuuttia. Laivamatka Santorinista Naxokselle kestää noin 3–4 tuntia riippuen laivan tyypistä. Laivamatka tehdään joko suurella lautalla tai pienemmillä veneillä. Lauttayhteyksistä riippuen Santorinilla voi joutua odottamaan (enint. 6 tuntia) tai yöpymään sekä saavuttaessa että lähdettäessä. Alueella esiintyy voimakkaita tuulia. "Samos! Votsalakia ainakin rauhallinen, toisaalta helposti pääsee autolla ainakin joka puolelle.
- Mees tänavalt
Kalymnos, Kosin varjoon jäänyt pienempi saari jonne pääsee helposti lautalla Kosilta. Halpaa asumista löytyy vaikka omatoimimatkallekin. Rauhallinen ilmapiiri, vähän turisteja.
- SE
Hei! Tiedättekö pääseekö Kosin saarelle Turkin kautta esim. Bodrumista?
- NaxosNr1
Naxos!
Hki-Ateena n 200 eur menopaluulennot ja siitä laivoja useita päivässä Naxokselle. Hinta n 30 eur / suunta. - raidalliset_sukat
Hei mutta siitä Naxoksesta: jos ei varaa pakettimatkaa, lienee reilusti kalliimpaa?
- Liinatar
Hei!
Suosittelen ehdottomasti Kefaloniaa, pakettimatkoja löytyy ainakin Finnmatkojen kautta. Meillä oli viime kesänä tukikohtana Skala, mutta viikon aikana ehti hyvin huristella kutakuinkin koko ihanan saaren läpi vuokra-autolla. Maisemat ovat aivan uskomattomat ja nähtävää riittää pienistä valkohohtoisista rannoista vuoristoihin ja oliivilehtoihin ja eri näköisistä kylistä luostareihin.
Saarelta löytyy yksi kauneimmista rannoista, jonka olen koskaan nähnyt, Myrtos Beach. Myös romahtaneessa luolassa sijaitseva Melissani-järvi oli kiva nähdä. Saaren kylistä Poros (n. 10 km Skalasta), Agia Efimia ja Assos olivat ehdottomat suosikkini. Kannattaa todellakin vuokrata auto, saarella on rauhallinen liikenne ja helppo ajella. Eksymisen vaaraa ei juurikaan ole. Jos ajaminen ei ole mahdollista, niin järjestettyjä retkiäkin löytyy joka makuun (melontaa, sukellusta, viinitiloja, saarikierroksia jne.) Myös läheiselle Zakynthoksen saarelle suuntautuva veneretki kannattaa kokea, Shipwreck beach on huikea paikka.
Skala itsessään on suht turistimesta, tosin paikallisiakin asuu tässä pienessä kylässä. Skalan hiekkaranta on todella pitkä, ruuhkaa ei pahemmin siis ollut. Itse kuitenkin innostuin enemmän pitkin rannikkoa sijaitsevista pienistä valkoisista kivirannoista, joista voi pulahtaa turkoosiin veteen autoilun lomassa. Aitoja kreikkalaisia ravintoloita on Skalassa kaikille sormille ja varpaille ja enemmänkin. Iltaelämääkin löytyy tarvittaessa, mutta mielestäni Skalassa oli ennemminkin kypsempää väkeä kuin rellestävää nuorisoa. Mitään örvellysmeininkiä en nähnyt koko matkan aikana kertaakaan. Nyt kun muistelen matkaa niin melkein pystyn aistimaan helteisen pinjametsän tuoksun Skalan rantakadulla ja kuulemaan kaskaiden huumaavan sirityksen :)
Kerron toki mielelläni lisää, mikäli vaan kiinnostuit tästä! - NaxosNr1
Itse en ikinä lähtisi pakettimatkalle, paljon miellyttävämpää valita matkan eri etapit itse ja tehdä muutoksia ja päätöksiä vaikka vasta ed iltana, ja yleensäkin paikan päällä. Kreikassa on niin paljon esim hotellivalikoimaa ettei kaiken tarvítse olla valmista mennessä. Mielestäni 9 pvän reissu lennot majoitus lauttamatkat vajaa 600 eur / hlö ole paljoa. Majoituimme 3 tähden hotelleissa. Kukin tieten tavallaan..
- hdirif
Santorini on maanpäällinen paratiisi,kunhan hotelli kalderan reunalla.Aikuisten kohde.Symi (pieni saari,Kosilta ei kaukana) om kanssa upea.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial91666Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1301661Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2511179Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221078Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2071053- 128929
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3877- 10855
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks48853Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks31845