Kertoilkaapa hiukan Pointterista.
onko kokemuksia gps koiratutkasta?
koiruustutka
323603
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Siis oma vehje on juuri postissa matkalla eikä ole vielä tullut perille joten katsotaan jos se löytää oikeaan osoitteeseen ominavuin niin kai se sitten toimii toisinkinpäin eli minä löydän sillä osoitteeseen johon haluan.
Oikeasti itsekin lukisin mielenkiinnolla juttua tuosta vehkeestä.
Sitä toimivuutta niillä alueilla,missä ei gsm puhelinkaan toimi.Että niillä eväillä ostelemaan.
Näinhän se on aina,onneksi kuitenkin tuo soneran verkko toimii aika hyvin.
Ei oo gps:llä mitään tekemistä tai yhteistä gsm puhelimien kuuluvuuden kanssa. Gps toimii sateliittien kautta, eikä mastojen. Gps toimii varmana Suomen jokapaikassa.
Gps:llä ja gsm:llä ei ole toistensa kanssa mitään tekemistä!!
Gps tosiaan käyttää satelliitteja paikantamiseen ja "kenttää" on varmasti joka puolella maapalloa. Tiheimmässkin ryteikössä.
Jenkit lopetti Gps:n häirinnän muistaakseni pari vuotta sitten, joten nyt tarkkuudet paikan määrittämiseksi onnistuu n. 1m tarkkuudella.
Eli, Gps toimii varmasti joka paikassa!!
Niin tuossa on mennyt nyt Gps ja GSM hommat sekaisin
siis Gps toimii varmasti eli tiedät missä itse olet mutta yhteys koiraan on riippuvainen Gsm tekniikasta (pystytkö soittamaan tai viestittämään) Tähän auttaa kunnollinen liittymä (kaksi kalleinta ja suurinta suomessa saa arvata mitkä)Niin ja kyllä se toimivuus aika hyvä alkaa olemaan.
Kyllähän gsm:n kuuluvuudella on merkitystä koiratutkassa,koska paikkatieto välitetään tekstiviestinä koiran ohjaajalle. Toisekseen,saunalahti käyttää sonera.telian verkkoa ja on ainakin pointterin kanssa tehdyn sopimuksen mukaan tosi edullinen.Tekstiviestt ovat pannan ja puhelimen välillä ilmaisia.
on aivan markkina miesten jutut,taidat olla pointeri yhtiön myynti päälikkö.Mutta huonostipa tunnet tuottees????
Gsm tekniikasta on tietääkseni kiinni se tiedätkö koiran sijainnin??? tämähän on soittelu ja tekstiviesti touhua mutta eikös tuo laite kerro myös metsästäjän sijainnin??? ja siihen se ei tietääkseni tarvitse gsm verkkoa mitenkään.
Joka tapauksessa jos olet leikkinyt tavallisen koiratutkan ja halpahallin kompassin kanssa niin kyllä tuo laite niihin verrattuna on hieman eritasoa ja hinta on nyt sitten mikä on mutta asiahan on niin kuten Sakon kivääreissäkin että laatu on niille huonoa joilla siihen ei ole varaa.
Ja muuten se Saunalahti on halvin mutta mutta esimerkiksi minulle kerrottiin kyllä ihan POINTERILTA että ei välttämättä se parasvaihtoehto siksi valitsin toisin.
Mikäs siinä oli väärin? Suosittelisin tutustumaan tuotteeseen ja sen toimintatapaan, ennenkuin rupeaa kirjoittelemaan perättömiä. Ei taida olla koiratutkat poikasella kovinkaan hyvin hanskassa? Tutustu Pointterin sivuilla laitteeseen jahöpise sitten.
Ko pojat metsästelee,kyllä teillä on suppeet näkemykset asiasta.Ei minun alueellani toimi gsm joka kolkassa.
Ihmettelen sitä miksi täällä nyt sotkekaan yhteen gps ja gsm!?
Minun tutkani ei ainakaan tarvitse mitään gsm:ää koirani paikantamiseen. Gps:äni näytöllä näkyy kartta, jonka olen siihen ohjelmoinut ja kartalla koirani näkyy punaisena pisteenä. Pisteen päivittymisen saa säätää itse. Olikohan 3 sekunnista ylöspäin. Kännykkää en todellakaan siihen homman tarvitse!
Enpä tiedä mitä ihmeen vempeleitä muut ovat ostaneet!?
http://www.pointersolutions.com/fi/faq.php?id=21 Käy vilasee tos osottees opit viä vaikka käyttään sitä.
No elkee ostako mittää helevetin pointtereita!
Uskokee nyt hyvät immeiset että minun gps:äni ei mittään kännykkää tarvihe!
Koiran liiveihin sujautan lähettimen ja näytölläni vilkkuupi piste missä koira männöö!
Viesti tulloo konneeseeni digitaalisena samaa reittiä kuin itseltäni signaali lähtee. Ei tarvihe mittään gsm:iä!
Pirun kalliita on nuo vehkeet. Lähetin ja vastanotin maksoi melekeinpä 2000€. Mutta toimii ja hyvin!
Tuli väärin käsitys laitteestasi.
Meinas mennä tää firma nurin,mikä näitä laitteita pykäilee.
Ainoa gps pohjainen koiratutka on Locator eikä sillä tee mitään. Kantama 3-10km ja hirvikoira on varmasti hukassa. Paino sanalle hirvikoira. Ruotsalainen Follouwitt varmasti tarvitsee gsm liittymän toimiakseen eikä niitä ole tänne ostettu,hinta tosin on tuo mainitsemasi 2000 euroa. Joten,pysytäämpäs totuudessa tyhmemmätkin...
Olen kuvitellut että nuo tutkat olisivat jo hyvinnin ylleisiä. Ainakin lähes kaikilla naapuriseuroillakin on tutkat käytössä.
Meillä toista vuotta ja tyytyväisiä ollaan oltu.
Koira ei ole kertaakaan kadonnut tutkasta ja sijainti on saatu seleville metrin tarkkuuella.
Elkee nyt hyvät immeiset sekottako toisten päitä etteikö tutkia olisi käytössä. Suosittelen kaikille hankkimista. Lyökee seuran rahat yhteen ja ostakee ihmeessä kunnon tutka.
Seurassa voi olla ,mutta perehdyppäs sen toimintaan tarkemmin,ymmärrät ehkä jotain uutta tutkan toiminnasta. nimim. toinen koiramies,jolla on ollut erillaisia tutkia käytössä jo 15 vuotta...
Käsitä nyt hyvä veli että se digitaalinen tieto vastaanottimeesi tulee gsm verkon kautta. Paitsi jos se on Locator jolla ei sitten käytännön hommissa tee mitään. Taitaisi olla kanakoirille sopiva laite,kulkevat melkein jaloissa.
Kyllä minä ossaan tutkaa käyttää, ei siinä mittään. Perehdypä sinäkin hieman uusien tutkien ominaisuuksiin. Kyllä gsm:ät ovat jo historiaa. Ei tarvihe puhelinta paikannukseen!
Käsitäpä itse hyvä mies, että tieto ei todellakkaan tule mittään gsm verkkoa pitkin!
Tutkassa onpi suora gps yhteys, niin lähetys kuin vastaanotto! Periaatteessa kaksi samanlaista gps-laitetta mutta toisessa ei ole vain mittään näyttöä eikä muitakkaan toimintoja. Tämä on koiran liiveissä mukana. Lähettää vain signaalin joka välittyy minun laitteeni näytölle, satelliitin kautta eikä gsm-puhelimen!
Puhelinta en tarvi ollenkaan paitsi jos pittää emännälle killauttaa, että panepas sauna lämpiämmään.
Kerroppas minkämerkkinen laite herralla on?
SATELLIITIN KAUTTA KYSELY KOIRAN PAIKASTA. oLET KEKSINYT MYYNYIVALTIN. kERRO NYT HELVETISSÄ MINKÄ MERKKINEN LAITE SINULLA ON JA MYYJÄN NIMI JA OSOITE
Paikantimen merkki on Haicom ja niitä halvimpia malleja saa jo alle 500 euron!
125 eurolla on näköjään myynnissä kannettavaan koneeseen liitettävä paikannin. Tämä lienee kyllä ilman lähetintä, eli saat paikannettua vain oman sijaintisi.
Soitin kyseisen laittee myyjälle numeroon:02) 250 3337 ja hän kertoi ettei heillä ole koiran paikantamiseen tarkoittetuja laitteita,sekä sen että veneen ja auton paikannuksessakin käytetyt pienemmät laitteet lähettävä paikkatietonsa gsm verkon kautta. Että silleen....
Olipa kyllä tietämätön kaveri siellä...
Laitteeni on Haicomin HI302E iPAQ 3630 Compact Flash korttipaikassa, Genimap Navigator LT Plus.
Lähetintä en nyt muista...Oliskohan ollut HI415A High Power transmitter XS super. Lähettääpi jatkuvaa signaalia, joten paikan päivittyminen on lähes saumatonta. Hurtta näkyypi kartalla koko ajan.
Selkis minullekkin sun laittees.Taitaa olla toimiva peli,laitampa hankintaan.Mahtaako poikaset jo palautella niitä poitereitansa heh.
Näkyyhän se jos on vieressä. Kyseisillä "koirapaikantimella" ei ole käyttöä metsässä...
Yksikään haicomin myyjistä ei tuntenut kyseisiä palikoita. Gesi löytyy vaan muuten täyttä huuhaata...
Poika vetäisi hatusta tuommoiset palikat ja uskoo mokoma vielä muka itsekkin...
Jos kerran puhelut on mahdollisia sateliitin kautta, niin miksei koiran GPS:n koordinaatit?
Jospa se joskus, siihen saakka GSM.