En voi

En vain voi kunnioitaa ihmistä joka terveenä ja parhaimmassa iässään ei puolusta isänmaataan vaan pakenee toiseen maahan odottamaan rauhaa. Teettää raskaimman ja verisimmän työn toisilla ja itse viettää lokoista tuettua elämää vikitellen puolta nuorempia. Sitten jos rauha tulee, palaa maahansa, kuin söisi toisten kasvattamat hedelmät... Varas ja huijari sellainen on.
5115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ennen niitä sanottiin,rintamakarkureiksi ja tuomion antoi sota oikeus,nykyään ne on tuunattu pakolaisiksi

Äänestä

PItäisi laittaa jokainen näistä karkureista keskustelemaan sotaveteraaniemme kanssa, kuuntelemaan miten maamme saatiin pysymään meillä.

Äänestä
  • Jos veteraanit tietäisivät mikä paskamaa tästä heidän puolustamastaan Suomesta on tullut, he liittäisivät tämän urpojen asuttaman persereijän Venäjään!

    Äänestä

Kyllä niitä keskusteluja kaipais ihan meidän omat suomalaiset juntit. Kaksikymmentä prosenttia ikäluokista on palvelukseen kelpaamattomia luusereita ja sairaseläkeläisiä.
Kellä on heikko polvi, kellä pää.

Äänestä

Minun mielestäni SA on yksi pellekoulu. Suomalaiset nysämulkut menevät sinne "miestenkouluun" ihan siksi, koska se on joku velvollisuus pelleillä siellä se lain vaatima varusmiespalvelusaika.
Jos joku jättää väliin ja kehittää sillekin 6 -12 kuukaudelle parempaa käyttöä, niin leimataan lusmuksi, vaikka tottapuhuenhan tämä henkilö on vain fiksu, kun tekee oikeasti jotakin järkevää sen inttiajan.

Olen ehdottomasti ammattiarmeijan kannalla!

Aloittaja puhui ilmeisesti kuitenkin maahanmuuttajista, joka on kyllä tosiasia kun puhutaan mm. somaleista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiukkua kirjoitti:

En vain voi kunnioitaa ihmistä joka terveenä ja parhaimmassa iässään ei puolusta isänmaataan vaan pakenee toiseen maahan odottamaan rauhaa. Teettää raskaimman ja verisimmän työn toisilla ja itse viettää lokoista tuettua elämää vikitellen puolta nuorempia. Sitten jos rauha tulee, palaa maahansa, kuin söisi toisten kasvattamat hedelmät... Varas ja huijari sellainen on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu