Moikka!
Olen 14v tyttö ja minulla jäi 6lk peruskoulu kesken!Haluaisin kuitenkin suorittaa peruskoulun etäopiskelulla ;-)
Tietääkö kukaan missä ikäiseni voi suorittaa peruskoulun?
Peruskoulu etänä
10
3203
Vastaukset
- 3+1
Menet siis peruskouluun, kuten muutkin ikäisesi. Se suoritetaan koulussa olemalla. Koulu on se rakennus, johon lapset menevät aamulla ja viettävät siellä päivän. Tai sitten voit hankkia kotiopettajan, kysy asiaa vanhemmiltasi.
- luulee tietävänsä
Voisiko jossakin aikuislukiossa? Ainakin Espoon aikuislukiossa voi vetää ysiluokan (http://www.espoonaikuislukio.fi/?cmscid=294&oid=18), mutta en tiedä, pääseekö sellaiseen sinun ikäisenäsi.
- reg3yh3
Miten voi 14 vuotiaalta jäädä peruskoulu kesken?
Eikös joku sosiaalitantta tällaiseen puutu?- Anonyymi
minä jätin 7.luokalla koko peruskoulun kesken - 80 luvulla, nyt kaduttaa.
- 20+3
Eikös 14-vuotiasta koulupudokasta jo huostaanotto kolkuttele ovilla? Suomessa on oppivelvollisuus 16-vuotiaaksi saakka, tai siihen asti, että 9 luokka on suoritettu.
- Anonyymi
Niin
- ei nimimerkkiä
Mietin itsekin samaa, että miten on maassa mahdollista jättää peruskoulu kesken 6.lk kun oppivelvollisuus on 16 vuoteen, ihan kävi jo kiinnostaa, että miten? Kyllähän sitä luulisi valvottavan aika tavalla.
- Anonyymi
Jos olet asunut aina Suomessa, niin sinulla on oppivelvollisuus.
- Anonyymi
Ulkomailla on ihan eri.
- Anonyymi
Eikä tarvitse olla edes aina asunut Suomessa. Jos oppivelvollisuusikäinen muuttaa muualta Suomeen, niin hänellä on Suomessa oppivelvollisuus aivan kuten muillakin. Opetuksen järjestämisvelvollisuus on sillä kunnalla, jossa lapsi asuu.
Aloitus lienee trolli, koska jos 14-vuotias olisi oikeasti "jättänyt koulun kesken" tällä vuosituhannella, niin huoltajista olisi tehty rikosilmoitus oppivelvollisuuden valvonnan laiminlyönnistä johtuen ja lapsesta lastensuojeluilmoitus, koska koulun skippaaminen viittaa muihin ongelmiin kotona. Tätä kautta hän päätyisi varsin nopeasti takaisin opetuksen piiriin, etenkin, jos itse vielä haluaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 33532240
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?602546Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien711981- 2071767
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1681668- 451451
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.931247- 1221058
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex1031021Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30962