Usb osiointi

usbOapua

Moro, tarttisin apua.
Asensin usb:lle xubuntun, ja se jakoi tikun osioihin.
Ja kun liitän tikun kiinni Windowsiin tai linuxiin (mint)
niin kone näyttää, että tikun koko on vain 2gt, vaikka oikea koko 8gt.
Elikkä miten saan tikun osioitua takaisin yhdeksi ja samaksi osioksi?
Gpartedilla olen yrittänyt mutten ole saanut poistettua kaikkia osioita..

Tässä viel screeni tilanteesta: http://tinypic.com/r/dyvbcw/7

Apua, kiitos! :)

7

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saako tuota sdb6 osiota edes alustettua? Itse olen vain poistanut tai alustanut ennen poista, mutta tuo avaimen kuva osion edessa vähän mietityttää. Onko jotenkin kryptattu tai lukittu? Voisi selittää miksei osiota voi poistaa.

    • Katsohan sitä vaaleansinistä suunnikasta jonka sisällä ovat sdb5, sdb6 ja varaamaton osio. Kyseessä on ns. laajenettu osio joka pitää tuhota sisältäpäin alkaen.

      Ihan ensin voit oistaa osion sdb5, swapin. Avaimen kuva kohdassa /dev/sdb6 tarkoittaa että osio on liitetty ja sen vuoksi sitä ei voi muuttaa, se täytyy irroittaa ensin.

      Eli irroita tai pysäytä asemat jotka näkyvät. Käynnistä Gparted ja valitse "Gparted -> Päivitä laitelista", valitse usb-tikku ja sitten poistat swapin, nyt ei pitäisi näkyä myöskään avainta kohdassa sdb6 joten senkin pitäisi olla poistettavissa. Lopuksi sinulla on sininen suorakaide tunnuksella sdb2 joten valitse se ja poista se. Siihen jää vielä se sdb1 eli fat32-osio jonka myös irroitat ja poistat. Nyt sinulla pitäisi olla pelkkää harmaata kuvassa joten valitse koko alue 8Gt ja "uusi" luot uuden osion siihen, muista valita tiedostojärjestelmä oikeaksi.

      Jos jokin ohjelma käyttää jotakin tikulla olevaa dataa niin se ei suostu irtoamaan.

      2GiB on fat32-osion koko eikä ainakaan windows näe tikulla muuta kuin sen, linuxin kyllä pitäisi nähdä kaikki ellei osiointi ole kuitenkin jotenkin rikki.

      • köhköh.. tarkoitin siis tietenkin suorakulmiota enkä suunnikasta ;) Eli se vaaleansininen suorakulmio jonka sisällä on muita suorakulmioita ts. nelikulmaisia laatikoita niin on se "extended" eli laajennettu osio. sen sisältä pitää ensin poistaa kaikki muut ja sitten myös extended on poistettavissa.


      • Kiitostaaskerran

        Kiitos jälleen kerran exergy. kokeilen kuitenkin vasta huomenissa, koska molemmat koneet kiinni joja huomenna pitkä päivä.. :) hyvä täältä löytyy aina apua! ilmoitan heti huomenna "tuloksista".


    • okoousbo

      kiitos nopeasta vastauksesta. en ole ainakaan tietoisesti lukinnut mitään osioista. miten lukituksen voi poistaa? olen koittanut myös rootilla. :)

      • Jos ei onnistu gpartedilla niin sitten päätteellä

        sudo fdisk -l

        ja siinä pitäisi näkyä /dev/sdb5 ja /dev/sdb6 jotka irroitat komennolla

        sudo umount /dev/sdb5
        sudo umount /dev/sdb6

        niin kyllä pitäisi irrota.


    • kiitosusbo

      Toimii moitteettomasti!
      Kiitos loistavista ohjeista exergy :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      82
      7453
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      204
      4734
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      73
      4688
    4. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      76
      4158
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4150
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3639
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      62
      3082
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      68
      2786
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      40
      1970
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1705
    Aihe