Mahdoton saada ystäviä

dreamersingle

Mun on ihan mahdotonta luoda läheisiä ystävyys- tai edes kaverisuhteita kenekään kanssa. Jos avaudun liikaa, se pelästyttää muut, jos taas pysyn suojakuoren sisällä, vaikutan tylsältä ja oudolta. Uudet tuttavuudet hylkäävät nopeasti ja jään taas yksin. Yksi "onnellisen" elämän perusasioista puuttuu kohdallani.

8

667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epä-gootti

      Mä suosittelen, että menet ensin vaikka virtuaalitodellisuuteen hiomaan sosiaalisia taitojasi, kynnys aloittaa keskustelu on paljon matalampi siellä. Pääasia, että teet jotain jos yksinäisyys vaivaa.

      Tuli vastaan tällainen paikka http://bit.ly/3D-Chat . Paikka on ilmainen livechat, jossa käyttäjiä yleensä yli 100 000 Käy vilkasee jos toimii sullekin! Tästä tuntuu muutkin tykkäävän, Facebookissa kaksi miljoonaa. Mulla meni vajaa viisi minuuttia koko rekisteröinnissä näillä ohjeilla http://ilmainenchat.blogspot.com/

      • khisui

        eih näin.. Kokemuksesta tiedän, että virtuaalimaailma ei ole tippaakaan sama asia oikean elämän kanssa! Se voi vain pahentaa asioita, ja ainakin minulla teki niin :\ Kannattaa mennä suoraan ulkoilmoihin ja alkaa esim. jutella enemmän perheenjäsenille ja muille tutuille


    • 20 + 7

      Kuulostat ihan multa :) Netti on kai se ainoa paikka meidänlaisten ystävystyä, koska täällä pääsee nopeammin pintaa syvemmälle.

    • typt

      ai miten nii ihmiset pelästyy jos avaudut ja kerrot itsestäs? :o

    • -----------¨¨¨¨¨¨¨¨¨

      ''ai miten nii ihmiset pelästyy jos avaudut ja kerrot itsestäs?'' :o
      no mul ainaki pelästyy koska silloin hölötän liikaa koska en oo pitkää aikaa puhunu ja sillee, intoudun liikaa ja siinä sitte ollaan.

      • Päläpälätin

        Niin tuttua itselläkin tuo.. Ihan viikon sisään käynyt taas kerran noin. Jälleen tuntee itsensä niin tyhmäksi, mutta kaipa tää tästä :/


    • soft.values

      Joskus olen kimppakyydin kuljettajana, eli otan kyytiin kolmeksi tunniksi aiemmin tuntemattomia henkilöitä. Silloin odotan enemmänkin juttuseuraa, kuin vain saan bensarahaa samalla kuin se toinen säästää junalipuissa.

      Jos on kovin sulkeutunut on parempi ettei yritäkään puhua sitten paljoakaan, koska silloin tuntee itsensä lähinnä vaivaantuneeksi jos puheenaiheet tyssäävät aina alkuunsa, jos vastaukset ovat tasoa kyllä/ei. Jos taas on kovin puhelias, niin ainoa mitä pitäisi varoa on ettei puhu toisen päälle, tai vie puheenvuoroa jatkuvasti jottei toinen olisi pelkkä kuuntelija.

      "Avautuminen" lienee sellaista että puhuu joko aivan liian henkilökohtaisia asioita, tai puhuu jostakin fanaattisella vakaumuksella silloin kun toinen on suht. neutraali. Esim. maahanmuutto, politiikka, ilmastonmuutos tms.

      "Juttuna" on kuitenkin ollut kyyti, eli ystävyyksiä ei ole syntynyt vaikka kaikki matkustaneet ovat olleet kivoja ihmisiä. Ehkäpä sitten voi tulla jotakin muutakin jos samat ihmiset sattuvat toistamiseen, silloin on jo jotakin yhteistä syntynyt.

    • jebatsuinen

      Tuttua juttua minullekkin. Itse olen aina melko pidättyväinen juuri siksi, etten säikytä toisia ihmisiä. Vieläkin joskus pistää miettimään, että eihän tuo nyt saanu väärää käsitystä minusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      133
      2856
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      57
      1868
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      95
      1832
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      302
      1781
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      20
      1634
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1332
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1299
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      117
      1215
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1102
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1052
    Aihe