Hei ja kiitos kaikille asiallisille vastaajille!
Olen hiomassa veneeni(lujitemuovi/lasikuitu) vesirajan alapuolelta ja sitten maalaan sen kunnolla, jotta saan veneestä jälleen hienon.
Ongelmani on että en tiedä maaleista mitään?
Millä maalilla aloittaa ja tarvitseeko minun edes käyttää monia eri maaleja?
veneen maalaus
20
1813
Vastaukset
- 4357743
http://www.hempel.com/internet/IneFIC.nsf/0/52F487DFEA9D18E40C256C160010BBD8?OpenDocument&1
Tuossa listaa jos haluat tehdä kunnolla. Hempelin sivuilta löytyy muutenkin paljon tietoa maalaamisesta.- maalausmestari
Tuossa linkissä on kyllä niin paljon erillaisia maaleja, että sori mut en ota siitä selvää....
Onko kellään jotain käytännön kokemusta minkä perusteella kertoisi... - 78432279
maalausmestari kirjoitti:
Tuossa linkissä on kyllä niin paljon erillaisia maaleja, että sori mut en ota siitä selvää....
Onko kellään jotain käytännön kokemusta minkä perusteella kertoisi...No mikä siinä listassa nyt on hankalaa?
Ensin kerros laimennetulla Light Primerilla. Sitten 4 kerrosta samaa Light Primeria. Väliin kerros Yachg Primeria ja sitten myrkky (olettaen että vene lasketaan mereen).
Eli kolmea eri "maalia" - maalausmestari
78432279 kirjoitti:
No mikä siinä listassa nyt on hankalaa?
Ensin kerros laimennetulla Light Primerilla. Sitten 4 kerrosta samaa Light Primeria. Väliin kerros Yachg Primeria ja sitten myrkky (olettaen että vene lasketaan mereen).
Eli kolmea eri "maalia"Vene lasketaan järvelle...
Eli siis kolmea erillaista maalia tarvitsee ostaa. - 43299090
maalausmestari kirjoitti:
Vene lasketaan järvelle...
Eli siis kolmea erillaista maalia tarvitsee ostaa.Okei. Järvellä et periaatteessa tarvi kuin epoksin pohjaan. Esim. Teknoksen Inerta Primer hyvä/halpa vaihtoehto. Epoksihan toimii ainoastaan "vesisulkuna" ettei veneeseesi tule lasikuitiruttoa. Eli se kannattaa tehdä kunnolla ja ohjeiden mukaan, purkeista/liikkeestä saat ohjeet. Varmaan ainakin 4-5 kerrosta kannattaa vetää
- 23
43299090 kirjoitti:
Okei. Järvellä et periaatteessa tarvi kuin epoksin pohjaan. Esim. Teknoksen Inerta Primer hyvä/halpa vaihtoehto. Epoksihan toimii ainoastaan "vesisulkuna" ettei veneeseesi tule lasikuitiruttoa. Eli se kannattaa tehdä kunnolla ja ohjeiden mukaan, purkeista/liikkeestä saat ohjeet. Varmaan ainakin 4-5 kerrosta kannattaa vetää
Just joo ;) Lasikuituruttoa torjumaan "vesisululla" ulkopuolelta ;) Sitä saat maalailla vaikka tuhansia litroja, eikä se estä "lasikuituruttoa", se kun tulee laminaatin sisäpuolelta.
- 43299090
23 kirjoitti:
Just joo ;) Lasikuituruttoa torjumaan "vesisululla" ulkopuolelta ;) Sitä saat maalailla vaikka tuhansia litroja, eikä se estä "lasikuituruttoa", se kun tulee laminaatin sisäpuolelta.
Huoh, ja mistäs se kosteus sinne laminaattiin tulee? No sieltä merivedestä... Gelcoatti kun päästää vettä lävitseen. Todellakin ainoa tapa suojautua rutolta on tarpeeksi hyvä kerros primeriä muodostamaan sulun.
Lisätietoa : http://www.hempel.com/internet/IneFIC.nsf/0/AD3498C38F13A0890C256C15007C0907?OpenDocument&1 - Ei Hempel myyjille
43299090 kirjoitti:
Huoh, ja mistäs se kosteus sinne laminaattiin tulee? No sieltä merivedestä... Gelcoatti kun päästää vettä lävitseen. Todellakin ainoa tapa suojautua rutolta on tarpeeksi hyvä kerros primeriä muodostamaan sulun.
Lisätietoa : http://www.hempel.com/internet/IneFIC.nsf/0/AD3498C38F13A0890C256C15007C0907?OpenDocument&1Huoh ! vaan sullekin. Gelcoatin läpi laskema vesi on todellakin niin minimaalista, että ainoastaan toinen toistaan älyttömämpiä maaleja kauppaava pytinki uskottelee tuotteensa suojaavan paremmin kuin gelcoat. Niin, ja se kosteus joka sitä ns. "lasikuituruttoa" aiheuttaa, tulee todellakin esim. veneen sisäpuolelta jossa kosteus vuosien kuluessa kulkeutuu huonosti tai kokonaan topparilla suojaamattomien kohtien kuituja pitkin gelcoatin alle jääneeseen pienen pieneen ilmataskuun ja siellä sitten tekee tuhojaan. Tuo kaikki edellyttää huonoa tuuria, huolimattomuutta valmistajalta jne.
Yhtä kaikki, sitä ei estetä millään gelcoatin pintaan tahkotulla primerilla tai muillakaan mömmöillä olipa valmistaja sitten Hempel tai muu.
Ainoastaan alunperin huolellinen valmistus, sisäsäilytys ja huoltotoimenpiteet lasikuidun sisäpinnan topcoatille takaavat tuon "lasikuituruton" pois pysymisen. - JepJep
23 kirjoitti:
Just joo ;) Lasikuituruttoa torjumaan "vesisululla" ulkopuolelta ;) Sitä saat maalailla vaikka tuhansia litroja, eikä se estä "lasikuituruttoa", se kun tulee laminaatin sisäpuolelta.
Vittu tämä kaveri ei taas tiedä yhtään mitään mistään.....
- Toktorveneenpohja
Vetele sinne pohjaan Hempelin protekkia pari litraa. Kallis purkki mutta saat kerralla hyvän.
Älä usko näitä "Miranol on hyvä" ukkoja.
Hempelin sivuilla on ohjeet.- Inerta
Et taida tietää maaleista mitään. Inerta on vähän eri tavaraa kuin "miranol" joka on hyvä maali sekin - siinä mihin se on tarkoitettukin.
Inerta on teollisuuskäyttöön tarkoitettu epoksimaali, josta useita eri laatuja. Runsaasti täyteaineistettu Inerta on hyvä hiontapohjamaaliksi, mutta kosteussuluksi kannattaa valita täyttämätön.
Ovat erittäin kovia maaleja, ja toimivat siinä missä Hempelin tuotteetkin, elleivät paremmin. Jos maali kestää prosessiteollisuuden tankeissa agressiivisessa käyttöympäristössä niin kestää takuulla veneessäkin.
Epoksia siksi, että sitä parempaa kosteussulkua ei pensselillä vedettävänä löydy.
- maalausmestari
Nimenomaan maalin hinnalla ei ole väliä kun vaan tulee varmasti kestävä!
Mites kun vetää ensimmäisen kerroksen ni pitääkö tehdä väli hionta vai laitetaanko jälkinmäiset kerrokset, minkä kaavan mukaan?- maalari44
No kyllä ne yleensä niissä kyseisen maalin ohjeissa on. Muistaakseni niissä on min/max ylimaalausajat ja jos päälle maalausaika venyy yli maxin on välihionta paikallaan, muuten ei tarvita
- Väinö Hempel
maalari44 kirjoitti:
No kyllä ne yleensä niissä kyseisen maalin ohjeissa on. Muistaakseni niissä on min/max ylimaalausajat ja jos päälle maalausaika venyy yli maxin on välihionta paikallaan, muuten ei tarvita
Tuli juuri maalattua wanhempi lasikuitu pulpettipaatti Hempelin simpukan
valkoisella maalilla 2 kertaa, sitä löytyy jopa Motonetistä 0,75L 21,50e.
Motonetistä löytyy ainakin valkoista, harmaata, sinistä ja punaista Hempeliä
sitä on helppo sivellä tai vetää rullalla, ja voi ohentaa thinnerillä ja maali
pysyy myös vesilinjan alapuolella järvivedessä, jos on meressä niin se
vaatii jo sitten omat pohjamaalit jne.
- maalausmestari
Eli hempelin lightprimeriä ohennettu kerros ensiksi ja sitten 4x ohentamatonta kerrosta.....
Veneen vahaus ja vesille.- argon16
Juuri näin. Voit myös käyttää Inerta primer 5:sta. Ihan vastaava kuin Hempel. Valitettavasti en löytänyt netistä Inertan hintaa.
Joudut kyllä laittamaan jonkun pintamaalin, Light Primer liituuntuu uv-säteilyn vaikutuksesta ilman pintamaalia. Toisin eliönestomaalia et järvellä tarvitse, 2-komponenttipintamaali on takuulla helppohoitoinen ratkaisu moneksi vuodeksi.
Moro, komppaan aiemmin ehdotettuja Hempelin ja Teknoksen tuotteita, molemmista kokemusta. Itse maalasin oman lasikuitupaatin ulkopuolelta hempelin light primerilla suoraan epoksilla laminoituun lasikuituun. Päälle vedin Hempelin Polybestiä ohjeen mukaan. Veneen sisäpuoli maalattiin ensin Teknoksen Inerta5:llä ja päälle Teknodur Polyuretaanimaali.
Jos nyt tekisin uudestaan, käyttäisin ainoastaan Teknoksen tuotteita edullisemman hinnan takia. Tulos molemmilla ihan vastaava eli hyvä. Kunhan pohjatyöt tekee kunnolla (hionta rasvanpoisto) tarttuvat maalit niin p****leesti. Välihiontoja ei tarvita, mikäli maalaat ylimaalausajan puitteissa (löytyy ohjeista). Jos ihan näyttelytasoista pintaa haluaa, niin silloin voi olla tarpeen hioa kerrosten välillä.- Täällä ei kukaan tie
www.moottorivene.info
ja tuolta klikkaa projektit!!! - Tättärää
Älä osta Hemppeliä, osta Tikkurilan RM 40:stä, on 4x halvemppa ja 40x parempaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006494
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303883törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283280Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3781783- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471033Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11986Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11910- 42879