Europa Park Saksa

hellu

Onko kellään kokemuksia kyseisestä huvipuistosta?Miten matkustitte sinne ja missä yövyitte?

7

3676

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gillian

      Tämän päivän Hesarissa on juttua ko. puistosta. Kävimme siellä 3 tai 4 vuotta sitten. Puisto on erittäin hyvin hoidettu ja näkemisen arvoinen (?). Vekottimet olivat kuitenkin aika yksipuolisia. Siellä on noin 15 erilaista vuoristorataa jne. Hesarin toimittaja väitti puistoa sekavaksi, eihän saksalainen sellaista saa aikaan! Siellä saa kartan käteen eikä meistä neljästä kukaan eksynyt, väsähdettiin vaan.

      Menimme autoinemme Saksaan Sompasaaresta (Hki) lähtevällä rahtilaivalla, FinnClipper muistaakseni. Erittäin hyvää ruokaa, joka kuuluu matkan hintaan. Tulimme pois Ruotsin kautta.

      Yövyimme eri puolilla Saksaa hotelleissa ja tuttavaperheen luona. Parissa paikassa hotelli varattiin etukäteen, muualla menimme kysymään onko vapaita huoneita ja niitä löytyi. Olimme matkalla heinäkuun puolivälin paikkeilla. Hotelleissa oli perhesviittejä, parisänky ja esim. toisessa huoneessa kerrossänky.

      Pohjois-Saksassa alkavat kesälomat heinäkuun puolivälissä. Se on hyvä ottaa huomioon. Kun ajelimme kohti eteläistä Saksaa, oli tiellä samaan aikaan koko Pohjois-Saksa. Seisoimme siis liikkumattomassa jonossa moottoritiellä tunteja.

    • puupää

      Päivä hesarissa oli joku juttu siitä..

    • tampereelta
      • Make

        Siinähän ne edullisimmat tavat tulivat. Jotta lento olisi edullinen niin pitää varata etukäteen viikkoja ennen.
        Olimme omalla autolla viime kesänä. Europa Park on katsomisen arvoinen. Laitteita on moneen makuun. Lueteltujen ja HS:n mainittujen lisäksi mm 4D elokuvateatteri, jossa penkit tärisi ja vettä tuli silmille, vesipallosota katapulteilla, pilakuvien piirtäjiä, hyviä ruokapaikkoja, siisti yleisilme jne


    • vieras

      www.pension-roth.de

      Olemme huvitelleet Eurooppa-Parkissa kolmena kesänä. Autolla pääsee hyvin, joko Ruotsin tai Saksan kautta.

      Kannattaa majoittua viereisiin pikkukyliin tai oman kylän pension/zimmereihin.

      Olimme oheisen linkin pensiossa viime kesänä. Kahden päivän lippupaketit ja 4 yön yöpymiset olivat edullisimmasta päästä pakettitarjouksia. Paikan isäntä kuskaa autolla oman aikataulun mukaisesti puiston portille ja takaisin (soittamalla). Matkaa muutama kilometri. Suosittelen paikkaa, jos ei hae mitään huippuluxus hotellia.

      • Kartsa

        Pari päivää sitten siellä käyneenä voin sanoa että paikka todella on näkemisen arvoinen!Tunnelmaa vaan pilasi hillitön ihmismäärä ympäri Eurooppaa mutta todella viihtyisä paikka!Ei voi kylläkään sanoa huvipuistoksi koska laitteita ei niin paljon ollut mutta muuta katseltavaa kylläkin!Tahtoisin heti uudestaan mutta täytyy kaiketi jättää ens kesään!Itse kävin saksasta käsin että matkustus vinkkejä en sinne osaa kertoa!


    • Satunen_15

      Hei! Me yövymme Europa-Parkin reissuilla aina Rooster Bed & Breakfastissa. Voin taata, että olette tyytyväisiä tähän majoitukseen. Talon emäntä on niin sydämellinen ja tekee kaikkensa vieraiden viihtymisen eteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      557
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe