Silminnäkijä 16.5.2011 TV2 klo 22.05. "Polttava napalm tai B-52 -pommittajan pudottamat hevosen kokoiset pommit eivät olleet Vietnamin sodan pirullisimpia aseita. Vasta sodan jälkeen alkoi paljastua, että USA:n ruiskuttamat kasvimyrkyt ovat jääneet vietnamilaisten riesaksi vuosikymmeniksi - ehkä pysyvästi."
http://atuubi.yle.fi/node/13972
Minulle Vietnam ja vietnamilaiset ovat rakkaita. Tunnen henkilökohtaisesti parikymmentä Suomessa ja Vietnamissa asuvaa vietnamilaista, joko tuttavien tai vaimoni suvun kautta. Vietnamin historiaan mahtuu kuitenkin kaikkia sellaista synkkyyttä joka on meille suomalaisille vaikea käsittää.
Vietnamin sota oli monilla tavoin tuhoisampi kuin meidän lähihistoriamme sotaponnistelut - heillä sodasta kärsitään useassa sukupolvessa. Tämä Silminnäkijän tuleva jakso 16.5 olisi suositeltavaa katsottavaa kaikille ja erityisesti heille jotka näkevät Vietnamin sodan lähinnä vain viihteenä elokuvista ja tv-sarjoista. Ja jos olette liikenteessä esim. Ho Chi Minh Cityssä (Saigon) niin suosittelen käymään sotamuseossa. Se on pysäyttävä kokemus ja nostaa pintaan kaikenlaisia tunteita. Voimia vietnamilaisille!
Oranssin myrkyn lapset, dokkari
sotaveteraanin vävy
1
538
Vastaukset 1
- sotaveteraanin vävy
Dokumentti on edelleen katsottavissa viikon ajan ilmaiseksi Yle Areenassa. Ohjelma on noin puoli tuntia pitkä. Sen katseleminen ei ole suositeltavaa lapsille tai herkille ihmisille. Sota on julmaa ja sen jäljet joskus vielä julmempaa.
http://areena.yle.fi/video/1305576134022
"Vietnamin sodan aikaiset kasvimyrkyt vammauttavat vietnamilaisia jo kolmannessa polvessa, vaikka myrkynkylvö loppui 40 vuotta sitten. Onko Agent Orange edennyt jo geeneihin? Toimittaja Risto Vuorinen."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901409
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde73911- 47841
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit67786- 92765
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o158715- 20689
- 51622
- 53618
- 47611