näinköhän voisi jättää parvekelaatikossa olevat viiden seitsemän sentin peikonkakkarataimet ulos yöksi. Kylmää pitäisi sietää, mutta kun nämä ovat niin pieniä vielä. Ja loppuviikoksi taas viilenee.
Kävinpä tänään puutarhamyymälässä/taimimyymälässä: Kyllä oli vilskettä, rouvat hakivat kukkia sen minkä jaksoivat maksaa :) Ihan nolottaa kun itsellä on vasta noin pienet "kukkaset". Mutta enpä viitsi tänä vuonna taimia ostella, katsotaan miten käy noitten kanssa. Siinäkin on ihan tarpeeksi, kun ostelee hiukka uutta multaa vanhoihin ruukkuihin - niin olen saita, etten kaikkia vanhoja multiakaan viitsi pois heittää, laitan vaan vanhan päälle vähän uutta ja sekoittelen sekä nakkaan haisevat rakeet mukaan.
Nukenkauluksetkin ovat ihan pikkuriikkisiä vielä, taimiruukuissa ovat. Jaaha, vähän tuntuu naurettavalta, kun pussin kyljessä luki että taimiväli 30 cm - että noinko pienistä tulee koko ruukullinen, kunhan vaan lähtee kasvuun. No, saapa nähdä. Niitäkin varten pitää ostaa pari lootaa - ajattelin jostain halpahallista ostaa niitä sisustuskoreja, joita nyt myyvät halvemmalla, vuorata ne muovilla ja laittaa siihen kasvutarpeet sekä nukenkaulukset, kunhan vielä säät lämpenevät.
Juu, ja krasseja laitoin tänään itämään - hehe - sisällä pidetään, josko itäisivät nopeammin kuin ulkona. Viime vuonna ei kovin hyvin kyllä menestyneet - mutta jos laittaisi vähän varjoisempaan nurkkaan parvekkeella sitten. Sekä myös tuoksuherneet laitoin tänään yhteen lyhyeen parvekelaatikkoon, en minä ymmärrä kuinka monta hernettä siihen täytyis laittaa, pistin vaan viisi - mahtaako olla liikaa vain liian vähän.
Taimitarhalla oli mustasilmäsusannaa, kukkivana. No, omat ovat sellaisia parikymmentä senttisiä, niihinkin pitäisi ulkoa käydä jotkut pajukepit hakemassa.
Sellaista. Mites teillä?
tulipa lämpimät päivät hetkeksi,
2
<50
Vastaukset
- tipitii..
kyllä niitä siemeniä voi useammankin laittaa. minä oon ainakin laittanut. tulee tuuhea kasvusto sitten. ja jos alkaa näyttää, että ahdasta tulee, niin ainahan voi harventaa! eli pistä vaikka lisää niitä siemeniä sinne lootaan.
krassitkin kannattais melkein laittaa ulos. ne siemenet siis. sisällä niistä tulee väkisin tosi rimpuloita, ainakin minulla on sellainen kokemus. yleensä kylvänkin suoraan penkkiin siemenet.
jopa peikonkakkarankin laitoin viimekesänä vaan suoraan penkkiin. hyvin ehti kukkimaankin :D toki ne voi esikasvattaakin. älä vielä yöksi ulos jätä, hiljaa hyvä tulee. päivällä ulkoilutat ja yöksi vielä sisään. etteivät vaan suutu taimiparat :D
multa- asiasta vielä. itsekin moista kokeillut jonain vuonna. toivoa sopii, ettei vanhassa mullassa ole tuholaisia ;D
minulla kasvaa täällä petuniat ja tupakat hienosti! latvonut oon niitä, että tuuheentuisivat. tomaatintaimet viistoistasenttisiä, hentoja tosin. tiedä sitten tuleeko noista mitään, ennen en ookkaan tompskuja kasvattanut.
perennapenkissä nousee jo yhtä ja toista. itse en varmaan tänä kesänä kesäkukkia valmiina osta. syksyllä sitten kai jotain aleperennoja :D - dssfddfhgdfgdf
Jaa, kyllä noi pikkuset peikot tuolla ulkona nyt pari vuorokautta läpeensä olivat. Mutta nyt saavat tulla sisälle, ilmat viilenee sen verran.
Mutta tosi mahtava on tuo mustasilmäsusanna. Latioin tukikepit siihen nyt, ja pisin verso kiertyi päivässä ainakin kolme kertaa ympäri, toiset tulevat perässä.
No, se siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2574156Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643394Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541771Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251630Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961411Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132910Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235851en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115808Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17773