En osaa kirjottaa esseetä :(

surkee kirjottaja

Oon lukion ensimmäisellä vuosiluokalla. Mua vaivaa sama ongelma kuin yläasteellakin: en osaa kirjottaa esseetä! Tai kyllä mä tekstiä saan aikaseks jos on pakko, mut siitä tulee sit surkea... Olin yläasteella äikän tukiopetuksessa ja kerran lukiossakin, mut ei se paljoo auttanu. Siellä vaan toistettiin samoja asioita kuin tunnilla.

Mua on alkanu vaivata tää asia nyt toden teolla, koska saan kokeista surkeita numeroita tän takia! Ja tietysti yo-kirjotukset hirvittää.
Esim. psykassa ja hissassa kyl tajuun ne asiat kun luen kirjaa mut sit en oikeen tiiä miten vastaisin kokeessa, yleensä vaan luettelen ne asiat jotka muistan. Oon yrittäny tehä kokeessa suttupaperille suunnitelmia (esim. mind map) mutta ei se tunnu kovin hyödylliseltä. Sitä paitsi jos yritän tehä kunnon suunnitelman ennen kuin alan kirjottaa vastausta niin aika loppuu kesken.

Mitä voisin tehä, kun tukiopetuskaan ei näytä auttavan?

5

2322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mibo0vgpm

      Älä ajattele sitä niin vakavasti, äidinkielen esseissä voi ottaa rennomminkin. Essee on just semmonen aihe, missä voit ottaa rennosti ja kirjottaa fiiliksien pohjalta.

      esim. http://keskustelu.suomi24.fi/node/9767150

      Aine-esseissä on sitten eri juttu, ku niissä pitää saada sitä asiaakin mahtumaan. Mut ei se maailmaa kaada vaikkei niitä osaisikaan, jotkut on vaan siinä parempia kuin toiset. Itse olen jo hyväksynyt sen tosiasian, että en osaa kirjoittaa hyviä esseitä, joten kokeessa kirjoitan vain mitä mieleen juolahtaa. Ja kun onneksi on melko rentoja maikkoja, niin jos jotakin on nyt sattunut unohtumaan, niin pistän siihen kohtaan vaan tähden ja sitten myöhemmin täydennän sen mitä siihen olisi pitänyt laittaa.

      Ne on kuitenkin aine-esseitä, että niitten pitää juuri ollakkin asiapohjasia ja niissä pitää selittää jokin asia, pidät vaan huolen, että yrität jotenkin aina edellisen osan luettelosta siihen seuraavaan. Ja jos tuolla tavalla luettelosta tulee lyhyt, ei sen pitäisi haitata jos olet luetellut kaikki tärkeät asiat.

    • ===)))

      Meille annettiin hissassa tälläiset ohjeet hyvin esseen kirjoittamiseksi (en kopioi sitä sanasta sanaan):

      1. Vastauksessa on riittävästi historiallista faktaa.

      2. Vastaus ei ole luettelo. Vertaa asian (esim. sodan) taustoja ja seurauksia. Seuraavat kysymykset helpottavat: MITÄ, MIKSI

      3. Vältä virheitä. Älä paljasta ettet tiedä esim. jotain vuosilukua. Älä käytä puhekielelle tyypillisiä ilmauksia "se taisi olli silloin 1842" vaan voit sanoa tän sijaan, että suunnilleen 1800-luvun puolivälissä. Muista silti, että jotkut tärkeät päivät ja vuosiluvut kannattaa muistaa.

      4. Vastaus on tarkasti rajattu. Älä siis ala selittää esim. sodan syytä, jos kysytään vaikutuksia esim. Eurooppaan.

      5. Älä ilmaise omia mielipiteitä, ellei ne ole hyvin perusteltuja ja sovi asiaan. Esim. älä sano "se törkeä natsi vangitsi ihmisiä"

      6. Suunnittele vastaus suttupaperille etukäteen, se helpottaa asioiden oikeaa jäsentelyä. Lisäksi jos kesken kokeen muistuu joku tärkeä juttu, kirjaa se nopeasti ylös ja myöhemmin voit poimia sen oikeeseen kohtaan.

      Jos aikaa ja halua riittää, voit alkaa harjoitella esseen kirjoittamista. Esim. hissassa tiiät suunnilleen varmasti mitä kokeessa voitaisiin kysyä (eli pääkohdat). Voit tehdä harjoitusesseitä. Lisäksi ÄLÄ TAKERRU YKSITYISKOHTIIN vaan pidä huolta pääasioista. Ei ole oleellista tietää pieniä melko turhia asioita. Ja tärkeintä mun mielestä hissan esseissä on, että tiedät mitä vuosikymmenillä tapahtui. Itellä kaatuu yleensä siihen, että osaan selittää tapahtuman kulut hyvin, mutta sijoitan jutun väärään paikkaan. :/

      Tsemppiä! Harjoitus tekee mestarin.

    • surkee kirjottaja

      Kiitos teille! Mulle tuottaa ongelmia etenkin se että jos en muista jotain kovin tarkkaa ni sit sitä on vaikea selittää oikein mitenkään... Vastauksesta tulee sit tosi ympäripyöreä ja sekava. Ja välil on vaikee tietää mikä on olennaista vastauksessa.
      Meijän opet tekee sillai aika vaikeita koekysymyksiä et sellasia ei osaa ennakoida ja alkaa miettiä et "mitä mä nyt tähän vastaan?!" Varsinkin psykan ope...

    • ABIna

      Tälleen jälkikäteen voin sanoa, että ainakin reaaleissa yksi asia/kappale, ja siihen mahdollisia perusteluja ja tietoja kyseisestä asiasta. Asiat kannattaa laittaa tärkeysjärjestykseen tai esim. historiassa aikajärjestykseen. Äläkä kerro kaikesta kaikkea, yleensä tärkeimmät asiat riittävät vallan mainiosti. Itselläni oli myös hankaluuksia kirjoittaa esseitä, mutta viimeisenä lukiovuotena esseet rupesivat paranemaan
      . Lukion ekana vuonna sain äikän esseistä 10-15 pistettä, mutta viimeisenä lukiovuotena ahersin oikein kunnolla ja esseet nousivat 30 pisteeseen. Mikään ei siis ole mahdotonta oppia, vaikkakin hieman jälkikäteen. :)
      Mutta suosittelen lukemaan muiden tekemiä esseitä, esim. netistä löytyy ihan lukiolaisten tekemiä aineita, niistä saa paljon apuja esim. kappalejako ym.
      Mutta tosiaan TSEMPPIÄ lukioon! :) Toisinaan se on raskasta, mutta omalta kohdaltani voin sanoa, että se oli elämän parasta antia!

    • .............

      Hei,
      Itse olen lukion tokalla ja oon kaksikielinen. Noh... Osaan suomea lähes täydellisesti kuulostan suomalaiselta, mutta käytän usein hassuja sanoja, joita opettajat vain repeävät. Olen oppinut kirjoittamaan esseeitä vain sillä, että luen hyviä tekstejä. Vähitellen opit kirjoittamaan myös hyviä tekstejä.

      Mun esseet menee jossain 40-55 pisteen paikkeilla, vaikka OPO3 kurssin essee harjoituksesta en meinannu päästä. Lukemalle oppii. Lue vaikka uutisia, esimerkki esseeitä tai kavereiden esseeitä.

      Jos sulla on ongelmana se, että teksti on sekava. Tee ajatuskartta, jäsentele asiasi ja numeroi mikäkin asia monenteen kappaleeseen. Ajatuskarttaan kannattaa laittaa nuolia. Itse suora nuoli tarkoittaa, että se liittyyy tähän aiheeseen ja aaltoileva nuoli, että tästä asiasta vaihdan asiaa tähän. Voi olla, että osaa tehdä itsellesi ajatuskarttoja, joita osaat tulkita. Jos näinkin teksti on sekava, kirjoita toinen versio esseestäsi. Kokeessa ei kyllä oo aikaa siihen.

      Useimmiten luettelomaisuus tekstissäsi voi johtua siitä, ettet muista asioita niistä väleistä. Tajuutko mitä tarkotan? Siis esim. psykassa muistat termin, muttet muista mitä se tarkoittaa.

      Esseessä ei ole mitään sellasta rajoitusta, että missä asiat pitäisi olla. Kirjoitat, vaikka silleen, miten ne tulee mieleen ja vaihtaessasi aihetta yritä vaihtaa edellisestä asiasta seuraavaan asiaan sujuvasti, äläkä koskaan palaa takaisin edelliseen aiheeseen yhtäkkiä. Jos on tarvetta tehdä pieni kommentti edellisestä asiasta, niin ok. Ja muista se tähtimerkki, jos lause on jääny välistä ;)

      Kun kirjoitat lue tekstiäsi ja katso tehtävänantoa, ettet ala kirjoittamaan jotain ei niin olennaista. Toivottavasti oli apua :P

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4183
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3414
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1779
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1637
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      296
      1414
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      920
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      853
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      819
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      784
    Aihe