17-vuotias leikattu tyttökissamme on oksennellut koko ikänsä, mutta nyt vanhemmiten vaiva on lisääntynyt. Tänään kissa on oksentanut ainakin 3 keraa, eilen kerran ja sitä edellisenä kerran jne. Oksentelu siis lähes päivittäistä ja joskus jopa useamman kerran päivässä.
Kissallamme on myös todettu virtsatietulehdus monta kertaa lyhyen ajan sisällä, mutta lääkkeillä se on aina mennyt pois (tai ainakin oireet, tulehdus tosin on varmaan sitten jäänyt muhimaan kun aina uusii). Nyt on menossa jälleen yksi virtsatietulehduslääkekuuri. Maksa- ja munuaisarvot on mitattu ja ne ovat koholla, niihin saatiin uusi ruokavalio jota kissaneiti syö hyvällä ruokahalulla. Se myös juo ja käy laatikolla normaalisti ja tuntuu muutenkin suht normaalilta, virkeältä ja seuralliselta.
Oksennus on milloin ruokaa, milloin vatsalaukun nesteitä, tavallisia karvapallojakin löytyy joskus. Mistä tämä oksentelu voisi johtua? Meneekö iän ja munuaisten/maksan piikkiin vai onko kyse ehkä jostain muusta?
Vanha kissa oksentelee?
3
288
Vastaukset
- abckissakäveleeh
jos kissa oksentelee päivittäin, jopa useita kertoja päivässä, niin kiikuttaisin nopsaan eläinlääkärille... tiedä vaikka olisi suolessa tukos tms.
- --ansku--
lääkekuurikin voi aiheuttaa pahoinvointia..mun neitikissalla oli kaks vuotta sitten virtsatien tulehdus..oli kans aika pahoivoivan olonen,,mutta lääkekuuri sekotti sen vatsan kokonaan..oksenteli koko ajan..muutaman päivän päästä lekuri käski lopettaa lääkekuuri syönnin ja oksentelukin loppu...Mutta aina kannattaa kysyä eläinlääkäriltä neuvoo...
- ummetuskissanom.
Mulle ainakin eläinlääkäri sanoi, että oksentelu johtuu siitä että ummetusta, kissa joutuikin suolentyhjennykseen ja tiputukseen, oli myös juonut huonosti. Sain neuvon että kissalle voi antaa ihmisten levolacia pienen lasten annoksen verran, mun kissalle se levolac ei ainakaan heti auttanut joten piti käydä eläinlääkärissä. Ei kakannut koska oli juuri steriloitu ja paikat kipeänä. Vaikka eläinlääkäri onkin kallis, kyllä sieltä sain apua ja kissa heti paljon virkeämpi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614183Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653414Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541779Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251637Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961414Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132920Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115819Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17784