ärrävian hoito

ärrrrrrävikainen

joo olen nuori (13 v) poika ja haluaisin tietää miten voisin opetella sanomaan tuon inhottavan kirjaimen..ja mieluiten ilman mitään opettajia vaan ihan itse sen oppisin. AUTTAKAA!!! olen menossa yläasteelle ja en halua että minua kiusataan :(

5

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neilikka91

      Ei kai sua nyt ärrävian takia voida kiusata. :(

      Mulla ei ole varsinaisesti mitään puhevikaa, mutta kyllä sitä jokaisella, mullakin menee joskus sanat solmuun, joten kyllä on tyhmiä ihmiset, jos alkavat ärrävian takia kiusaamaan. Eihän sille oikein voi mitään, jos suu ei tuota ääntä niin kuin haluaisi.

      Muistakaahan, että Lola Wallinkoski (entinen missi) on myös ärrävikainen, mutta hyvin arvostettu nainen. Hän on rohkeasti oma itsensä ja uskaltaa puhua myös julkisuudessa ääntämisongelmastaan huolimatta. Hatunnosto hänelle! :)

      Ethän säkään ota paineita ärräviasta. Se on vain yksi kirjain, jos jollekin se tuottaa ongelmaa, miten äännät r-kirjaimen, se on hänen kuullunymmärtämisongelmansa, ei sinun.

    • IHAN PIIPUSSA

      Olen jo keski-ikäinen ja koko elämäni minua on kiusattu vian takia. Olen hakenut
      apua puheterapeutilta ja lukenut ja opetellut mutta.. tuntuu että se tulisi melko oikein itsekseni,muiden aikana jännitän ja eihän siitä mitään tule.
      Koulussa opettajat matkivat minua ja se on jättänyt myös omat arpensa ja totta kai kun nimessäkin on tuo kirottu kirjain..
      Olen vaihtanut työpaikkaa,koska vaiva on haitannut työtäni ja minua on matkittu ja ivattu usein,myös omat sisarukseni ovat pilkanneet.
      Kaikista pahimmalle tuntui,kun äskettäin minulle sanottiin eräissä juhlissa,että opettelisit lausumaan ärrän oikein..
      Tuntuu,että en jaksa enää,mikä neuvoksi

    • neuvoa

      Opin itse ärrän vasta 14-vuotiaana. Puhevikani oli paha, ei siis edes se tavallinen ranskalainen kurkkuärrä, eikä puheterapiasta ollut apua. Opettelin sen sitten itsekseni näin: kun korvaa r-kirjaimen jossain sanassa kirjainyhdistelmällä dt ja sanoo sen nopeasti monta kertaa, se alkaa kuulostaa ärrältä. Vaikka sana "kartta" sanot "kadtta". Kannattaa ehkä keskittyä ensin yhteen sanaan ja sitten laajentaa. Olisi hyvä jos voisit jossain rauhassa harjoitella ääneen.

      Jotkin sanat ovat vieläkin vaikeita, kuten "drinkki", mutta muuten kukaan ei enää huomaa puheessani mitään vikaa.

    • välttelijä

      Olen 16 ja mulla on justiinsa tuo kurkkuärrä. Ärsyttää kun pitää vältellä ärrää puhuessa ja aina yrittää keksiä jollekkin sanalle jossa on ärrä jokin ärrätön vastine.
      Mulla on myös etu sekä sukunimessä r kirjain joten sekin on aina kiusallista sanoa .

    • 589567

      Tsemppiä kaikille asian kanssa painiville!

      Minulla oli lapsena r-vika, Onneksi pääsin puheterapiaan, jossa kävin muutaman vuoden. Pääsin viasta eroon n. 10-vuotiaana. Tuo "neuvoa"-nimimerkin ohje on hyvä, eli tuon d-kirjaimen kautta opetella paikka, jossa r-äänne muodostetaan.

      Kävin joskus lääkärillä, jolla itsellään oli sekä r- ja s-vika. Se antoi hänestä vain sympaattisen vaikutelman ja teki hänestä inhimillisen ja helposti lähestyttävän ja luulen, että on voinut auttaa hänen potilaitaan avautumaan. Joten älkää lannistuko, meitä on joka junaan ja kaikki yhtä arvokkaita!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      177
      3007
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      63
      1902
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      103
      1868
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      303
      1849
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      22
      1672
    6. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1459
    7. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1362
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1253
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1122
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1062
    Aihe