406 2.0l bensakone on alkanut nykimään. Aluksi nykimistä sattui harvakseltaan, mutta on lisääntynyt ajan mittaan. Nykiminen saattaa ilmaantua sekä tasakaasulla että kiihdyttäessä. Nyt vaihdettu polttoainesuodatin, map-anturi ja tulpat, mutta vika ei ole korjaantunut. Vinkkejä?
Peugeot 406 nykii
14
3026
Vastaukset
- fgdfgdfgdfgdfg
Ei sitten kannattanut kertoa vuosimallia..... Mutta vikakoodien lukeminen ei ehkä olisi huono homma ollenkaan...
Nämä nyt olisi ainakin vielä potentiaalisina vikakohteina:
-kaasuläppäanturi
-sytytyspuola
-polttoainepumppu - pösö 309
Niin ja lisäksi virranjakajan kyljessä oleva alipainesäädin(rasia, jossa kalvo).
Huom. alipaine säätimiä on kahta merkkiä Bosh tai Ducellier, että kandee tsekata ensin kumpi se on.- lsdnlfsfknslfslfsldf
Kerroppa missä 406 mallissa on virranjakaja?
- söpö 903
lsdnlfsfknslfslfsldf kirjoitti:
Kerroppa missä 406 mallissa on virranjakaja?
HDI:ssä
- thrfthjrfurtyutyu
söpö 903 kirjoitti:
HDI:ssä
Ja tuo HDi on alkuperäisen kirjoittajan mainitsema "406 2.0l bensakone"?
- Anamachine
Vika oli lähes poikki menneessä johdossa.
- fghjdhfsgdfghgdfs
varmaan penkinlämmittimen johto....
- dfgdfgd
Kerro tarkemmin?
- Pöykötti2003
Prkl...Peugeot 406 2,0 vuosimalia 2003. Oli huollossa pari viikkoa sitten, herjasi ajoittain antipollution faultia ja kävi "mummomoodeilla". Vaihdettiin tulpat, öljyt ja suodattimia vino pino sekä uusittiin akku. 480e. Nyt kun taas kosteaa, sama laulu, nykii ajoittain...j valo vilkkuu ko sirkuksen mainoslamppu....Kokemuksia samanlaisesta temppuilusta??
- kosteeta on
Vaihda puolapaketti, pääsee kosteus sisään. Tai sitten korjaat sen paketin itse.
- Anonyymi
www.toyota.com
- Anonyymi
Aika paskoja nuo pösöt, jopa kaksikin nykimistapausta esiintynyt reilun kymmenen vuoden aikana. Tojotat vissiin onkin toimineet kun piti tulla mainostamaan? Ei ole D4D koneita posahdellut eikä muutakaan ongelmaa ollut lainkaan, vai?
- Anonyymi
Nykyajan autokorjaamotoiminta on erikoista,
Monesti ei hajuakaan, missä vika, ryhdytään vaan vaihtamaan osia.
Milloin tulppia, puolia, akkua, antureita, kaasuläppiä jne,
asiakasparka maksaa,
varsinkin ne, jotka eivät ymmärrä autoista mitään.
Ammattimiehillä on tietokoneet, joilla katsovat, missä vika, eikä sitä kuitenkaan
monesti löydy, usein ihan sattumalta osia vaihtamalla.
Mihin tämä autojen kehitys on mennyt?
Kun olin nuori, viat löyty usein alta aikayksikön ihan huoltoasemillakin ja
vähänkin perillä oleva autoilija löysi ne itsekin.- Anonyymi
Autot on monimutkaisempia ja osaaminen on huonompaa, siinä se yhtälö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1173113Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk612795Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352172Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1032098Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1261948Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441931Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101142Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas67974Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville11908Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77880