Kysymyksiä Riganiekille ja muillekin tietäville

perhe matkalle

Perheemme tulossa tänä kesänä juhannuslauantaina Riikaan. Millaisia päiviä juhannusviikonlopun lauantai ja sunnuntai mahtavat olla ? Miten kaupat ja ruokapaikat ovat auki ? Entä tori ? Kulkevatko yleiset kulkuneuvot normaalisti ? Ja yleisesti, muuttaako juhannus lauantain ja sunnuntain osalta aukioloja eri paikkoihin.

2

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wihtori Wee

      Latviassa ja koko Baltiassa ei ole olemassa mitään juhannuslauantaita, vaan keskikesän juhla, Jaani, vietetään aina 23.-24.6., jotka tänä vuonna ovat torstai ja perjantai.

    • Riganieki

      Bussit kulkevat viikonloppuaikataulujen mukaan. Juhannus on kenties, tai ainakin vaikuttaa näin Riikalaisena siltä, että se on täällätärkein juhla. Paljon sellaisia vanhoja perinteitä, joita oli Suomessakin joskus. Ihmiset ryyppäävät mutteivät rällästä. Ei ole rähinäviinaa käytössä juurikaan. Kaikki isommat kaupat ovat avoinna, kuten aina muutenkin. Pienemmät- ja erikoisliikkeet saattavat lomailla hieman. Moni lähtee kaupungista maaseudulle silloin. Niin, ja kuten Wihtori yllä mainitsikin, täällä on Juhannus silloin kuin se oikeasti onkin eikä sitä vekslailla almanakan mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      95
      2980
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      95
      2455
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      39
      2265
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      78
      2247
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1856
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      13
      1496
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1287
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1190
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1107
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1064
    Aihe