Kuivilla, TV1 klo 21.00

Töllötin tänään

"Kuivilla käy kiinni alkoholismin kipeimpiin tabuihin häpeämättömällä otteella. Heti alussa Victor kyseenalaistaa AA:n perusteet.

Nykyaikaisessa yhteiskunnassa on aika vähän yleisesti hyväksyttyjä ilmiöitä, joihin ei juuri koskaan kajota, mutta AA kuuluu niihin.

Victor paasaa Paulille, että hän ei ole toipunut, ellei hän voi ottaa yhtä lasia pelkäämättä luisumista takaisin ryyppäämiseen.

Victorin mukaan AA on kultti, joka perustuu jäsenten pelkojen ja heikon itsetunnon ylläpitämiseen.

Myös AA tekee riippuvaiseksi."

http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Tänään alkava HBOn ja BBCn Kuivilla-draama pyörii alkoholismin ympärillä/1135266035978

6

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haha,

      Jopas se viktor on kuningas :)

    • Recovered

      Miksi Paulin pitäisi pystyä juomaan, jos ei itse sitä tahdo??

    • t. voipytty

      Katsoin ohjelman. Vaikka ulkoiset puitteet olivat suomalaiselle alkoholismille jokseenkin vieraat, alkoholismia siinä oli kuvattu hyvinkin realistisesti. Raittiina ollut alkoholisti otti ekan ryypyn ja ratkesi. Samanlaisia kokemuksia olen kuullut kokouksissa oltuani jo pitkään raittiina AA:n avulla. Juomakentältä ryhmiin palanneilla ei yleensä ole ollut juuri mitään myönteistä kerrottavaa. Mutta onhan niitäkin, jotka ovat oppineet kohtuukäyttäjiksi, ainakin mikäli uskomme tällä palstalla sellaisiksi ilmoittautuvia, ja miksi emme uskoisi.

      • Silavasammio

        Työnnä "asiantuntemuksesi" Omon kanssa perseeseesi.


      • t. voipytty
        Silavasammio kirjoitti:

        Työnnä "asiantuntemuksesi" Omon kanssa perseeseesi.

        Erehdyt, kun kirjoitat asiatuntemuksestani. En ole asiantuntija, olen alkoholisti ja saanut raittiin elämän AA.sta. Silti katsoin ohjelman. Katsoitko sinä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      31
      11210
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      56
      8893
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5435
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3724
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3628
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3584
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3318
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      58
      2641
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      70
      2353
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      31
      1882
    Aihe