Arvosteleva äiti, mitä voin tehdä?

Vääränlainen tytär

Meillä on äidin kanssa noin yleisesti ottaen ihan hyvät välit, mutta hänelle ei passaa sanoa, että jatkuva arvostelu ärsyttää, ahdistaa ja stressaa ihan kunnolla.

Pari viikkoa sitten olin lähdössä baariin päälläni mekko, joka ulottui vähän polven yläpuolelle, yläosa oli leveähköolkaiminen topin tapainen, eikä todellakaan mikään erityisen avonainen. Jalassa oli sitten mustat, paksuhkot sukkahousut ja nyörilliset, mustat kiilakorkonilkkurit. Ja sitten kauhistellaa suureen ääneen isän kanssa, kuinka paljastava asu minulla on, ja kuinka mekko on kuulemma "tyrkky", ja "laita nyt edes jotain siihen päälle" jne. Samaa kauhistelua tulee usein ihan arkenakin, kun on niin kauhean avoinainen paita ja mitä vielä. Ja pukeudun tosiaan ihan normaalisti, esimerkiksi rintavako ei vilku, ja yleensä jalassa on pitkät housutkin.

Nyt minulla on laivastonsinistä kynsilakkaa, ja eilen sitä sitten ääneen kauhisteltiin äitini aloitteesta mummun ja tädin kanssa.

Pidän blogia, ja saan äidiltäni jatkuvasti kommentteja siihen sävyyn, että kaksi vuotta kesätnyt rakas harrastus pitäisi lopettaa. Milloin kauhistellaan muiden lähettämiä neutraalejakin kommentteja, milloin sitä että olen sivulauseessa maininnut esim. veljenpojan tyyliin "tehtiin eilen asioita X ja Y, ja näin veljenpoikaakin samalla." Kuvissa näkyy liikaa, on viettelevä ilme ja mitä kaikkea.

Hiuksia pidän usein kiinni, sillä ne ovat yksinkertaisesti niin paksut, pitkät ja raskaat, että on helpompaa pitää ne ponnarilla. Ja sitten kuuntelen säännöllisesti sitä, kuinka hiusten pitäisi nyt kerrankin olla auki ja olis niin nättiä jne.

Jos siivoan vanhempieni luona, teen asiat väärässä järjestyksessä. Teen jauhelihakastikkeen väärin, siivoan omaa kotiani liian harvoin, ostan liikaa vaatteita, syön väärin... The list goes on.'

Olen 21-vuotias, eikä puhuminen ole auttanut. En haluaisi katkaistä välejäkään, mutta ARGH. Nyt on vielä kuukausi asuttava väliaikaisesti vanhempien luona, ja ahdistaa hulluna jo nyt. Mitä tässä voisi tehdä, että rauha kotona säilyisi? En mä nyt täysin äitini mielipiteitä miellyttäväksikään voi muuttua, ja kolme vuotta yksin asuttuanikin äitini pitäisi ymmärtää myös se, että mulle on muodostunut omat tapani tehdä asioita.

2

678

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väsynyt tähän :(

      no niinpä sama ongelma mulla tai ehkäpä tuosta sun kertomasta vähän erillaisempi mut mäpä kerron minkälainen äiti mulla se arvostelee mua jokaisesta asiasta mitä teen eli mä en osaa siivota ja kaikki työt esim mitä mä teen on mun äidin mielestä väärin tehty ja se mua rassaa ja sit se haukkuu mua että oot tyhmä oot laiska oot idioo**i ja et osaa mitään tehä oikein ja sit se haukkuu ja arvostelee sitä et minkälainen mä oon se arvosteli tänäänkin mun omaa persoonaa olemustani minä kuvaa. jne ja mun tyylistäkin se joskus valittaa et miks et koskaan pidä mitään muita vaatteita no ku mä tykkään pitää mun mustaa hupparia ja sini valkoisia pilli farkkujani joista mä pidän yli kaiken ja se valittaa mulle joka asiasta esim että ompa sulla hiukset rumasti jne vaik oon laittanu ne hyvin jne.....ja huutaa ja raivoaa.....ja sit se valittaa siitä et miks en oo sosiaalinen ihminen no mä en vitt* vaan oo sosiaalinen..koko ajan haukkuu arvostelee vähättelee mun työtä esim kotitöitä jne ja vitt*ilee jne :// et ei hyvin mee ja sitä minä mietin et mikä hiton oikeus mutsilla on arvostella haukkuja ja vitt*illa!!!!!!!!!!!!no ei sil oo mitään oikeutta jumaliste mä aina sanon mun mutsille vastaan ja haukun sitä takaisin ku se haukkuu mua ja arvostelee.......

    • 16+20

      Jotkut ihmiset on luonteeltaan negatiivisia. Ja varsinkin äidit arvostelevat herkästi tytärtä. Nainen kun on naiselle susi. Nuoruudesta saatetaan olla myös kateellisia.
      Kysy suoraan miksi mikään ei kelpaa. Pidä puolesi. Sinun ei tarvitse selitellä pukeutumistasi eikä harrastuksiasi. Kiroilu ja huuto ei auta. Nouse henkisesti yläpuolelle ja esitä oma kritiikkisi heidän käytöksestään rauhallisesti ja intensiivisesti silmiin katsoen.

      Monesti itsekin nuorempana ärsytti, kun palautetta tuli aina vain niistä "huonoista" asioista. Ja vanhemmilla, varsinkin äideillä tyttäriä kohtaan on hassu tapa harrastaa julkista nöyryytystä. Esim. itsellä joskus äitini morkkasi pieniä rintojani sukulaisten keskellä. Että näin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      154
      2505
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      1009
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      764
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe