Minulla on vähän vanhempi monitori eli Panasonic panasync SL90 (TX-D9S54) niin millähän tempulla pakottaisin win xp:n aina tunnistamaan tämän monitorin kun nyt se välillä tunnistaa ja melkein aina se pitää tätä oletusnäyttönä.
Näytönohjain on Sapphire radeon 9600xt.
Onko ehdotuksia?
Näytönohjain on Sapphire radeon 9600xt.
Onko ehdotuksia?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Oletko kokeillut ladata näytön ajureita... esimerkiksi google löysi "TX-D9S54 xp drivers" haulla seuraavanlaisen sivun... tarvii rekisteröitymisen. (kyseisen näytön ajuri on alimmaisena listassa)
http://list.driverguide.com/list/company790/page4/index.html
kyseiseltä sivulta otin ajurit ja oli ison työn takana saada ne kun piti rekisteröityä ja ne ajurit oli vanhemat kuin nykyiset Microsoftin , mutta ei vaikuttanut joka tapauksessa lopputulokseen. Kun tämä on oletusnäyttönä ,niin laitehallinnasta Näytöt muutaman kerran etsii laitteistoon tehdyt muutokset ,niin kyllä se sitten löytyy oikea monitori ,eli joku ohjelman pätkä vissiin pitäis keksiä. Monitor.inf:ä ei löydy ollenkaan tiedostoista eli olisko siinä kenties ratkaisu ,kun sellaisen laittaisi oikeaan paikkaan?. Vai pitäisikö rekisteriä jotenkin käsitellä??