gps mokkula

+ läppäri

2006 karttaohjelma läppärissä. Saimaalla seilataan, mutta 06 ohjelmassa ei vaihdu sivu, kun mennään kartan reunaan. Helkkarin hankala käyttää ko. ohjelmaa ja ei tule selvää, miten sivua saa vieritettyä eteenpäin, menee vaan kartan ulkopuolelle. Ohjelma on käytettävyyden kannalta huonompi, kun 2001 karttaohjelma, joka on tosi helppo, mutta grafiikka on huonompi ja kartta epätarkempi.(ei kokemusta veneessä gps mokkulalla). Kertokaapa aloittelevalle gps kartanlukijalle, mikä mättää..?Mistä saa piirtämään kuljetun viivan ?
Asetukset kai päin pielessä.

3

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liian vähän tietoa

      Etpä juuri kertonut järjestelmäsi tietoja joten näin ei voi kovinkaan vastata.

      Kerropa mikä karttaohjelma ja millainen "läppärisi" elikä tietokoneesi ja mikä käyttöjärjestelmä siinä on sekä mielellään myös GPS-mokkulasi tiedot niin voisi ehkä löytyä jotain neuvoja.

      • + läppäri

        juu, kyse kaverin paatista, jolla ajellaan ja tietoja pitää lähteä sieltä hakemaan. Vista on käyttis saimaan vesistökartta cd 2006.


    • paina nappia

      Paina sitä "veneen kuva" nappia, niin alkaa kartta vene pysymään kartalla. Jos käytät useampaa karttalehteä näytöllä samaan aikaan, vain se karttalehti mikä on aktiivisena alkaa seuraamaan venettä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      312
      6108
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3596
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      146
      2780
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      224
      2161
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      100
      1728
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      67
      1172
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      81
      1045
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      144
      958
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      928
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      874
    Aihe