Miten kannattaa kuivauskaapin poisto hoitaa? Koneellisen ilmanvaihdon poistoilmaventtiili ei ole vielä laitettu kodinhoitohuoneeseen, Suoraan ilmanvaihtoon ei varmaan kannata laittaa silloin menee varmaan suunnitellut poistoilmamäärät sekaisin? Laitanko ilmanvaihdon poistoilmaventtiilin lähelle kuivauskaapista vietyä poistoputkea, miten lähellä tarvii olla? Molemmat voin vielä tässä tilanteessa päättää mihin sijoitan. Entä jos veisin kaapin poiston yhteen ilmanvaihtokoneen poistoputkeen (se joka menee katolle). Voiko tässä olla jokin vaara, ja meneekö sitten lämmintä ilmaa harakoille. Entä syntyvä alipaineen lisäys, haittaako se koko ilmanvaihdon toimintaa? Miten nämä poistot tavallisesti tehdään?
Kuivauskaappi
5
6861
Vastaukset
- 1968 rakentanut
" Miten kannattaa kuivauskaapin poisto hoitaa? "
minä maalaisjärjellä laittaisin sen POISTON suoraan ulos, eikä sen ilmamäärän kovin suuri tarvis olla, ei se pyykki kuitenkaan erityisen nopeasti kuivi.
se kuivauskaapin ilma on niin kosteaa,
kaikki kanavat kostuu ja lika tarttuu kanaviin.
imu "haisevasta paikasta", esim. wc.
ainakin kesäkauden yli 6 kk pitäisi saada suoraan ulos.
Itse muuten kun rakensin, tehtiin kaikki ilmakanavat Uponoorin 100 mm viemäristä ja yksi alin putki johti suoraan ulos.
näin voidaan todella oikeasti pestä koko putkisto,
niin on tehtykin vaahtopesulla, aivan itse. - Viestiketjun aloitta
Sain vastauksen IV-koneen toimittajalta jolta olen hankkinut pyöriväkennoisen IV-koneen (Ilto R120): on syytä välttää kytkemästä tuntikausia päällä olevia ja kosteutta luovuttavia laitteita ilmanvaihtojärjestelmään.
Mitkä vaihtoehdot jää sitten? Voiko kuivauskaapin poistoputken liittää viemäriputken ilmastoinnin (joka menee katon läpi) kanssa yhteen, vai tarviiko ihan oman putken vetää kuivauskaapille?
Jos om oma tai jaettu putki viemäröinnin kanssa niin syntyykö kodinhoitohuoneeseen lisää jatkuvaa alipainetta vai ainoastaan silloin kun kuivauskaappi on käynnissä? IV-suunittelijalta en voi enää tiedustella sillä meillä meni sukset ristiin laskutuksen kanssa. - Junttali poo
Jos niin vähä on rahhaa että iv suunnittelialle et pystyny maksaan niin lykkää se putki vaikka ikkunasta ulos eikä maksa mitään.
- Jotain tietävä
Ainakin ennen vanhaan kuivauskaapin mukana tuli sellainen kolmijalkainen poistoputken liitos osa jolla poistoputki liitettiin poistoventtiilin alle jolloin se jäi n.5-10 cm irti poistoventtiilistä elikkä ei ole suoraan kytketty poistokanavaan. Näin kuivauskaapin poistoon sekoittuu huoneilmaa eli kaikki kosteus ei mene suoraan koneeseen ja silloin kun kuivauskaappi ei ole käytössä niin poistoventtiili poistaa huonetilasta ilmaa aivan normaalisti. Mutta älä kytke kaappia ainakaan viemärintuuletukseen silloin saat hajut sisälle jos ja kun huoneisto on alipaineinen ja muutenkin viemärin tuuletus on ihan eri asia kuin normaali ilmanvaihto.
- hormisti
Meillä vm. 1990 omakotitalo jossa Ilto 850 Econo, ja kuivauskaappi on viritetty juuri samalla tavalla. Kun kaappia käyttää talvella, niin Econon kondenssivesiputkesta kuuluu vaan "bulbulbulbul" ja välillä sitä tulee jopa ihan tasaisena virtana jos oikein paljon pyykkiä. Lisäksi kovalla pakkasella näkyy katolla myös sankka vesihöyrypilvi poistoputken yllä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1514579Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1983969Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi342699Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs102472100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es342219Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks111817Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut1201627Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa491464- 341355
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä241331